Starší dorost jako první dobyl led Zubrů, Poruba rozhodla čtyřmi góly už v první části

16.03.2018, René Chyla

Zápas o čest. Pouze snad takto se dá nazvat páteční souboj dvou nejlepších týmů nadstavbové skupiny M mezi lídrem a jistým účastníkem kvalifikace z Přerova a stříbrnou Porubou. Ta nechala velice rychle zapomenout na domácí výprask od Draků a u Zubrů si otevřela střelnici už úvodní periodě, kdy se Suchánkovým svěřencům podařilo z pěti střel na branky vydolovat čtyři branky, což prakticky rozhodlo. Ostravané hráli výborně z obrany a Kryštofu Mrázkovi pokazilo sny o čistém kontu pouhých 54 vteřin, kdy domácí využili dvě přesilovky a stanovili konečné skóre na 2:4.

Regionální liga staršího dorostu - N27 pá 16.3.17:30
HC ZUBR Přerov
2:4(0:4, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 56. Vlček (Nesrsta), 57. Komačka (Koudela, Knápek) – 9. Béreš (Bořuta), 10. Brodek (Vavřík), 16. Stodůlka (Brodek), 20. Morávek (Dlouhý). Rozhodčí: Šudoma – Kučera, Vodák. Vyloučení: 5:10, navíc Brodek (POR) 10 min. OT. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 66. Střely na branku: 32:21 (4:5, 14:8, 14:8). Průběh utkání: 0:4, 2:4.
HC ZUBR Přerov: Kocák (od 21. Machač) – Kopeček, Tischer, Svozil, Vohrabal, Koudela, Peluha, Nesrsta, Vlček – Smejkal, Kuba, Ministr, Tarnoczy, Foltas, Frolek, Mynář, Mrázek, Knápek, Komačka
HC RT TORAX Poruba: Mrázek – Timura, Pitucha; Pliska, Husák; Zajíc, Krátký – Béreš, Bořuta, Anlauf – Brodek, Vavřík, Stodůlka – Vojtášek, Häring, Morávek – Dlouhý

Kryštof Mrázek (POR) (32 střel, 30 zásahů, 2 góly, 93.75% úspěšnost)
Stanislav Svozil (PŘE) (0+0)
Michael Vavřík (POR) (0+1)

Pohotový Mrázek, hračička Béreš a letec Brodek

Šlágr kola mezi dvěma vedoucími celky začal lépe pro domácí, už po pár sekundách pálil do odkryté branky Roman Frolek, Kryštof Mrázek se ale stačil včas ke své druhé tyči přesunout. Pak už ale dominovali jen Ostravané. Ti v deváté minutě šli do vedení, když Viliam Béreš předvedl dvě parádní kličky a poté zaskočil přerovského gólmana mezi betony – 0:1. HC RT TORAX slavil za minutu podruhé. Michael Vavřík poslal mezi kruhy puk do lepší pozice Jiřímu Brodkovi, jenž v pádu bekhendem zamířil nad pravé rameno Radka Kocáka – 0:2.

Porubští těžili z neskutečné produktivity

Ve třinácté minutě mohlo být se Zubry amen, po nahození Michaela Vavříka ale kotouč jen proskotačil brankovištěm. Co se ale nepovedlo jemu, dokonal o tři minuty později Daniel Stodůlka, který z prostoru mezi kruhy zužitkoval nahrávku Jiřího Brodka a přízemní střelou k tyči navýšil porubské vedení – 0:3. Porubští hráli v závěru ještě přesilovku a čtyřicet sekund před první pauzou ji také využili. Ke kotouči se totiž po pasu Lukáše Dlouhého dostal mezi kruhy Michal Morávek, jenž přesně mířenou ranou mezi betony vyhnal Radka Kocáka z branky – 0:4. Poruba vytěžila z pěti střel v první třetině čtyři góly!

Zubří obrátky, Svozilova tyč a parádní práce porubské obrany

Zubři se po pauze oklepali a Kryštofa Mrázka nenechali ani chvíli klidným. Porubští ale dobře bránili, a tak hostující gólman většinu střel z dálky viděl a bezpečně tedy pokryl. Do největší šance se dostal ve 31. minutě Stanislav Svozil, který z vrcholu pravého kruhu trefil vzdálenější tyč. O pár minut později pak ještě nebezpečně dorážel Petr Komačka, ten však trefil pouze připravený Mrázkův beton. Přerovský tlak sílil a umocnily jej v závěru třetiny ještě dvě přesilovky. Ani v nich ale střelba přerovských Zubrů nebyla natolik přesná, aby ostravskou defenzívu v čele s brankářem překonala, a tak se šlo po druhé třetině do kabin stále s velmi nadějným vedením hostů 4:0.

Na drama stačilo 54 sekund

Ve 43. minutě mohlo být definitivně hotovo, když Brodkovu střelu dorážel ještě Michael Vavřík, ten se svým pokusem ale nepochodil. Zápas se poté už více méně dohrával, Přerov se ale dostal do tempa dvěma slepenými brankami v rozmezí 54 vteřin. Střelu Marka Nesrsty sice ještě Kryštof Mrázek vyrazil, na pohotovou dorážku Ondřeje Vlčka z brankoviště při přesilové hře už ale zareagovat nedokázal – 1:4. Zubři ovšem dostali následně další přesilovku a rázem to bylo už jen o dvě branky. Petr Komačka napřáhl na pravém kruhu a střelou nad lapačku nedal porubskému brankáři žádnou šanci – 2:4. To už ale bylo z domácí strany vše a Porubští si mohli připsat první skalp favorita v letošním ročníku.

Petr Školoud (HC ZUBR Přerov): Do zápasu jsme šli s vědomím, že jsme východní skupinu vyhráli, a tak jsme nastoupili v trošičku obměněné sestavě, než tomu bývá normálně. Někteří hráči tedy dostali volno, aby si vyřešili své věci, co se týče zejména zdravotního stavu. To ale neznamená, že bychom do utkání vstoupili nějak lehkovážně, právě naopak. Už jen z respektu a úcty k soupeři, který byl letos velkým favoritem na postup do extraligy, tak i z toho důvodu jsme chtěli zvítězit a vyzkoušet si některé taktické věci, to se nám ale zejména v té první třetině moc nepovedlo, kdy Poruba potrestala všechny naše chyby a zejména v té druhé polovině první části hodně dominovala. Museli jsem sáhnout k nějakým korekcím v sestavě a díky tomu se nám podařilo hru vyrovnat. V poslední dvacetiminutovce se nám to také podařilo vyjádřit gólově, za což jsme rádi, protože alespoň ten výsledek nevypadá tak jednoznačně a trochu se zápas zdramatizoval. Prohrát jsme si asi zasloužili, s nulou ale určitě ne.

Karel Suchánek (HC RT TORAX Poruba): Přerov jsme určitě zaskočili zejména v první třetině, kdy jsme dokázali využít všechny naše šance. Jsme velmi spokojen i s druhou třetinou, protože jsme jí odehráli výborně zezadu a domácí jsme prakticky k ničemu nepustili. Závěr byl ale z naší strany zbytečný, nemůžeme si dovolit takové fauly a v takovém počtu, čímž jsme domácí posadili na koně, kteří rychle snížili na 2:4. Když to ale vezmu komplexně, tak jsme vyhráli naprosto zaslouženě.