Spravedlivá remíza ve Zvolenu

27.08.2008, Adam Bagar, Lukáš Bajgar

Hokejisté Sarezy Ostrava zajížděli ve středu 27. srpna na led účastníka slovenské extraligy, Zvolena. Zajisté chtěli napravit drtivou porážku 2:7 ze začátku měsíce a to se jim také povedlo. Domácí se sice ve 12. minutě ujali vedení, ale po krásné kombinaci srovnal dvě a půl minuty nato Ondrej Mikula. Lukáš Hvila v prostřední části hry sice domácí poslal znovu do vedení, ale Petr Janečka svou trefou z 52. minuty srovnal na konečných 2:2. Další utkání odehrají Ostravané již ve čtvrtek 28. srpna, kdy se od 15:00 hod. představí na ledě Banské Bystrice v rámci Poháru SNP.

- přát. st 27.8.17:00
HKM Zvolen
2:2(1:1, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 12. Turek (Pavliš), 28. Hvila (Klouda) - 14. Mikula (Holuša, Tesařík), 52. Janečka (Červenka). Rozhodčí: D.Konc – Mášik, Vojtek. Vyloučení: 5:5. Bez využití. Diváci: 350. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2.
HKM Zvolen: J.Laco – Juraško, L.Čierny, Cebák, Dlouhý, Kolafa, Malinský, Ďaloga, Valach – J.Čierny, Lipiansky, Markovič – Hvila, Klouda, Chovan – Vozdecký, Turek, Pavliš – Dubec, T.Tatar, Macejka.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek – Ovšák, Vnenk, Brincko, Vajda, Tesařík, Palík, Suchý, Falter – Janečka, Najdek, Červenka, Gelačák, Hubáček, Urban, Dušek, Holuša, Mikula, Mocek, Novák, Zdeněk.

Úvod utkání byl z obou stran velmi opatrný a v prvních pěti minutách se tak prakticky nic nestalo. Následně však začal z obou stran velmi rychlý, útočný a pěkný hokej s mnoha šancemi. Jako první ohrozili branku soupeře domácí, když od modré pálil Dlouhý, jehož jedovatou střelu ještě tečoval před Štěpánkem Tatar. Na druhé straně zase Najdek našel najetého Červenku, který nejprve těsně minul a po následné Vajdově střele tečoval pouze do gólmana. V desáté minutě zahrávali Ostravané první přesilovou hru v zápase, ale tato výhoda se jim vůbec nepovedla, navíc ihned po vypršení dvouminutového trestu Štěpánek inkasoval. V čase 11:10 Zvolenčané využili úniku dva na jednoho, když Pavliš našel ideálně ve druhé vlně najetého Filipa Turka, který nedal Štěpánkovi žádnou šanci. V čase 13:57 již bylo srovnáno a chyby domácí obrany dokázal využít Ondrej Mikula, který se dostal do samostatného úniku na domácího gólmana Laca, který na střelu pod horní tyč neměl žádný nárok. V minutě patnácté se mohli zpět do vedení dostat hráči Zvolenu, ale Štěpánek proti Turkově střele skvěle zasáhl. Dvě minuty nato měl Zvolen ještě vyloženější příležitost, když Josef Čierny nedokázal trefit poloprázdnou klec ostravské branky. Hned z protiútoku zahrozili i hráči Poruby, ale Palík nejprve nevyužil šikovné nahrávky Holuši a následně ani velkého prostoru před domácí svatyní. V 19. minutě si Sareza vytvořila velký tlak v útočném pásmu, což vyvrcholilo vyloučením jednoho z domácích borců. Do konce pohledné první části se již nic nestalo, a tak Zvolen remizoval s ostravskou Sarezou 1:1.

Začátek druhé třetiny byl po herní stránce velmi podobný úvodu třetiny první, kdy se oba celky spíše jen rozkoukávaly. Do první vážnější šance druhé periody se dostal až Čierny, který při velkém tlaku Zvolenu ohrozil velmi nebezpečně z blízkosti branky Štěpánka. V čase 27:16 se domácí dočkali zasloužené druhé branky, když předvedli parádní kombinaci, která musela lahodit oku každého přítomného diváka. Klouda si několikrát vyměnil parádně touš s do prázdné branky skórujícím Lukášem Hvilou. Hostující gólman Štěpánek byl po této krásné akci totálně vyšachován a neměl žádnou šanci zasáhnout. Ve třicáté minutě našel Dušek před brankou ideálně postaveného Zdeňka, ale bývalý havířovský útočník trefil jen připraveného gólmana Laca. O minutu později dával Chovan touš na úplně volného Hvilu, který nepochopitelně přestřelil ve stoprocentní šanci odkrytou ostravskou klec. Následně převzali aktivitu Ostravští a až do konce čtyřicáté minuty se hrálo téměř trvale v obranném pásmu domácích. Do vyložených šancí se však hráči Sarezy neprobojovali, ale i přesto několikrát nebezpečně ohrozili branku Laca. Jenže po střelách Najdka, Mocka, Gelačáka z blízkosti branky a Tesaříkovy dělovky od modré se skóre neměnilo, a tak Zvolenští vedli po čtyřiceti minutách hry těsně 2:1.

Je to až neuvěřitelné, ale také úvodní minuty třetí třetiny nepřinesly žádné šance, oba celky tak dnes pravděpodobně potřebovaly úvodních pět minut na nabrání té správné provozní teploty. Ve 46. minutě mohl po přihrávce Tatara zvýšit na rozdíl dvou branek pro domácí Turek, ale Štěpánek měl svůj beton u levé tyče skvěle připraven. O dvě minuty později zahrávali Ostravané jednu z mála početních výhod, které byly dnes v utkání k vidění, ale ta se jim vůbec nepovedla a jedinou příležitost k ohrožení branky tak měl pouze Dušek. Až když se hrálo na obou stranách v pěti, tak se Sareza opět na delší dobu usadila v útočném pásmu soupeře, ale Hubáčkova střela z mezikruží skončila nad Lacovou svatyní a následné šance Urbana a Vajdy skončily opět na skvělém Lacovi. V čase 51:38 se už hráči Sarezy přece jen dočkali, když Červenka poslal do jízdy krásnou žabičkou přes zmatenou obranu soupeře na úplně volného Petra Janečku, který svůj únik zakončil velmi podobně jako jeho kolega Mikula, tedy pod horní tyč zvolenské branky. Po srovnání byli aktivnějším týmem domácí, kteří se asi s remízovým stavem proti dobře hrající Ostravě nesmířili. Jenže tlak Zvolenu nevedl k žádným výraznějším šancím, které by mohly ohrozit branku Štěpánka. Až v 58. minutě dostali hráči Zvolenu výhodu přesilovky. V té se Chovan chytal právem dlouho za hlavu, když nedokázal dopravit touš z necelého metru do prázdné ostravské svatyně a nepochopitelně přestřelil. Velmi zajímavé a pohledné utkání tak skončilo nerozhodným výsledkem 2:2, což lze také považovat za výsledek spravedlivý.