Slezští rivalové se na opavské půdě rozešli smírně

20.08.2015, René Chyla

RT TORAX měl vstup do utkání jako z říše snů. Všude byl o krok napřed, vyhrával osobní souboje a k tomu všemu vstřelil v první třetině tři branky. Hned dvakrát se přitom prosadil porubský ostrostřelec Aleš Kilnar (2+0). Opavský Slezan se ale tímto výsledkem nenechal odradit a od druhé třetiny už bruslil na ledě naprosto odlišný tým. Ten dokázal snížit na rozdíl jediné branky, aby těsně před druhou sirénou vrátil hostům dvoubrankové vedení David Ballner. Ani to ale Porubským nestačilo, jelikož Pavel Selingr, který se proháněl několik sezón také po extraligových kluzištích, dokázal vstřelit kontaktní gól a pár minut před koncem vyrovnával Kysela.

2. liga – přípravné zápasy - přát. čt 20.8.18:00
Hokejový klub Opava
4:4(0:3, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 27. Svoboda (Galvas), 37. Chalupa (Wolf), 44. Selingr, 57. Kysela (Chalupa) – 7. Kilnar, 17. Vaněk (Szajter, Šindelář), 18. Kilnar (Zachar), 40. Ballner. Rozhodčí: Klapetek – Rychlý, Jureček. Vyloučení: 5:7, navíc Wolf (Opava) a Seidler (Poruba) 5 minut a do konce utkání, Tichý (Opava) 10 minut. Využití: 2:0. Diváci: 342. Průběh utkání: 0:3, 2:3, 2:4, 4:4.
Hokejový klub Opava: Šafránek – Tůma, Kysela, T. Černý, Tichý, Mosler, Galvas, Vrabel – Selingr, Kocián, Vítek – Baďura, Chalupa, Wolf – Svoboda, L. Černý, Herman – Rousek, Borunský.
HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář – Slavík, Vajda, Baca, Ovšák, Buček, Šindelář, Gálik, Pobuta – Chaloupka, Zachar, Kilnar, Seidler, Vrána, Ballner, Vaněk, Sysala, Szajter, Gelnar, Lenomar, Sedlář.

Utkání začalo poměrně nenápadně bez výraznějších šancí, obě mužstva se nejprve na opavském ledě pomalu rozkoukávala a nechtěla udělat jako první chybu. V sedmé minutě ale využil zaváhání domácí obrany Aleš Kilnar, jenž se zmocnil kotouče na pravém kruhu a nekompromisně jej poslal do levého horního růžku za Dušana Šafránka – 0:1. Za necelé čtyři minuty mohl porubský útočník přidat svou druhou branku v zápase. To by ale musel po povedené přihrávce od Davida Zachar mířit o něco málo přesněji. V dobré pozici se ocitl na druhé straně Jakub Vítek, proti jeho dělovce ale včas zasáhla Tihlářova vyrážečka. V sedmnácté minutě hostující střídačka jásala znovu. Jakub Szajter získal puk za Šafránkovou brankou po Šindelářově nahození a ihned jej poslal před brankoviště, kde už stál připravený Rostislav Vaněk, který se trefil přesně ke vzdálenější tyči – 0:2.

Sotva radost na porubské lavičce opadla, mohla propuknout opět. O minutu později totiž opavský gólman lovil kotouč ze své svatyně potřetí. David Zachar se prodral po pravém křídle a nabídnul kotouč na levý kruh Aleši Kilnarovi, jenž prostřelil Dušana Šafránka pod pravým betonem – 0:3. Zmar domácích mohl být dokonán již po další půlminutě. Petr Seidler nahazoval černý kus pryže před brankoviště, kde jej tečoval Lukáš Vrána, naštěstí však pro domácí pouze do hrudě opavského brankáře.

Slezan snížil z kraje prostřední periody, když po hrubé chybě porubské obrany vyslal David Galvas do samostatného úniku Lukáše Svobodu. Ten si v nájezdu počínal velmi zkušeně a poslal kotouč těsně pod vyrážečku Radka Tihláře – 1:3. Domácí mohli vstřelit kontaktní branku hned vzápětí, do největší šance se ale paradoxně dostal hostující Lukáš Vrána, jenž z hranice levého kruhu přestřelil. Opavští byli blízko snížení na rozdíl jediné branky pět minut před koncem, když nebezpečně tečoval před porubskou svatyní Josef Tichý, Radek Tihlář byl ale neomylný.

Kontaktnímu gólu už ale o minutu později strážce hostující brány zabránit nedokázal. Petr Wolf našel na pravém kruhu osamoceného Petra Chalupu,který se trefil přesně nad rameno – 2:3. Dvoubrankové vedení si RT TORAX vzal v poslední minutě druhé třetiny. Sotva David Ballner naskočil na led ze střídačky, domácí obrana se dopustila v obranném pásmu hrubé chyby, čehož posila z vítkovické juniorky okamžitě využila, udělala pár kroků do středu levého kruhu a zamířila přesně pod lapačku Dušana Šafránka – 2:4.

Poruba dostala v úvodu závěrečné periody k dispozici 67 vteřin dlouhou přesilovku pěti proti třem, tu však nedokázala patřičně využít. Po jejím skončení však vylétl z trestné lavice bývalý extraligový hráč Pavel Selingr, který přebruslil ve svém útočném pásmu Martina Bučka a bekhendovým blafákem pod břevno vstřelil další kontaktní gól – 3:4. Dvojnásobnou početní výhodu, která měla trvat celé dvě minuty, měl k dispozici i opavský Slezan. Ale i hostující mužstvo přečkalo toto dlouhé oslabení bez újmy. Pátou branku hostů mohl vsítit Jakub Szajter, střelu z mezikruží ale uschoval do své lapačky domácí Šafránek.

Vyrovnání do prázdné branky měl na holi Petr Chalupa, Radek Tihlář ale na poslední chvíli předvedl skvělý zákrok a kotouč tak skončil pouze na tyči. Tři a půl minuty před koncem se Aleš Kilnar provinil hákováním na modré čáře a musel tak usednout za katr. Toho už ale Slezané využít dokázali. Petr Chalupa našel na modré Daniela Kyselu, jenž zamířil přesně nad pravý Tihlářův beton a rázem bylo porubské vedení ztraceno – 4:4. První slezské derby dvou odvěkých rivalů tak skončilo v této sezóně nerozhodně.

David Musial (HC Slezan Opava): První třetina nebyla z naší strany moc dobrá. Nic se nám nedařilo a hosté dali tři rychlé góly. Od druhé části jsme zlepšili pohyb, začali vyhrávat osobní souboje a tím se dostávali do hry. Poslední třetina už byla dobrá. Nedali jsme sice gól v přesilovce pět na tři, ale pořád je to příprava a všechno se zkouší.

Tomáš Sršeň (HC RT TORAX Poruba 2011): Do začátku zápasu jsme vstoupili velice dobře a dostali jsme se do vedení 3:0. Následovala zbytečná vyloučení a Opava se dostala do hry. V závěru, si myslím, rozhodčí nezvládl svou roli, nevím, za co nás vylučoval, ale dostali jsme čtvrtý gól. Jednalo se o první zápas se soupeřem z naší skupiny a myslím, že kluci ho odehráli velice slušně.