Slezské derby v režii Frýdku-Místku. Čestný gól vstřelil Špaček

19.10.2019, David Kubatík

V rámci patnáctého kola Chance ligy zajížděli hokejisté klubu HC RT TORAX Poruba 2011 k derby zápasu na led Frýdku-Místku. V zápase se jim však absolutně nedařilo a výsledek 5:1 více méně odpovídá obrazu hry na ledě. Jediný přesný zásah Ostravanů si na začátku třetí třetiny připsal člen čtvrté formace Marek Špaček.

CHANCE LIGA - 15.kolo so 19.10.18:00
HC Frýdek-Místek
5:1(2:0, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 10. Martynek (Eret, Przybyla), 18. Haman (Adámek), 39. Hrachovský (Květoň, Klimša), 39. Motloch (Kovář), 48. Eret (Martynek) – 43. Špaček (Hudeček). Rozhodčí: Obadal, Kašík – Lukš, Hanzlík. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 274. Střely na branku: 18:22 . Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1.
HC Frýdek-Místek: Malík – Adámek, Haman, Kovář, Michálek, Adámek, Hrachovský, Stránský – Nestrašil, Klimša, Květoň – Tomi, Motloch, Mikulík – Eret, Przybyla, Martynek – Kvasnica, Kaukič, Geidl
HC RT TORAX Poruba 2011: Foltán (41. Kůdela) – Husák, Slavík, Urbanec, Bodák, Pastor, Černý, Dundáček – Sikora, Zdeněk, Obdržálek – Nejezchleb, Jáchym, Kanko – Toman, Hudeček, Gřeš – Káňa, Hlinka, Špaček

I když první třetina mnohem lépe vyšla domácímu týmu, byli to hosté z Poruby, kdo se vytasil s první velkou šancí. Ve čtvrté minutě se totiž sám na Malíka rozjel Jan Káňa a po jeho ráně se rozezvučela horní tyčka. Následně měli frýdeckomístečtí hokejisté výhodu první přesilovky, kterou ale využít nedokázali. Příliš dlouho je to ale mrzet nemuselo. V čase 9:46 totiž našel Petr Eret přihrávkou zpoza branky nedobře hlídaného Rostislava Martynka a zkušený veterán věděl, jak si s touto situací nejlépe poradit – 1:0. Od té doby začali domácí hráči kontrolovat hru a Ostravany do ničeho většího nepouštěli. A když Porubští nevyužili svou početní výhodu, prosadili se Slezané podruhé. V čase 17:40 se za pravým kruhem zmocnil kotouče Filip Haman a svou bombou nedal Foltánovi ani tu nejmenší šanci – 2:0. Nic dalšího hodného k zaznamenání se pak do konce úvodní části na ledě již nestalo. Oba celky tedy odjely do kabin za stavu 2:0 pro domácí.

Po šesti minutách prostřední periody se začaly notně plnit obě trestné lavice. Za domácí byli v krátkém sledu vyloučeni Jakub Michálek a Jakub Adámek, za hosty zase Tomáš Pastor, Jiří Zdeněk a Tomáš Jáchym. Ani jeden z týmů však nedokázal nízkého počtu hráčů na ledě využít, a to bez nějaké vážnější šance. Na začátku třicáté třetí minuty se vyznamenal Foltán, který vychytal Květoňův pokus z levé strany kluziště. Hosté poté znovu naprosto nezvládli další přesilovku a sami šli záhy do čtyř. A přišel trest. V čase 38:12 přihrál Květoň na modrou Ondřeji Hrachovskému a ten propálil vše, co mu stálo v cestě – 3:0. A to nebylo vše. O čtyřicet osm vteřin později vyslal Lukáš Kovář do úniku po levé straně Lukáše Motlocha a ten nic nevymýšlel a svižnou střelou z jízdy zvýšil již na 4:0. Tímto výsledkem druhá třetina skončila.

Na začátku třetí části sáhli porubští trenéři ke změně v brankovišti. Frederika Foltána vystřídal Hynek Kůdela. A chvilku po startu se porubští hráči přece jen prosadili, a to zásluhou hráče čtvrté formace Marka Špačka , který v čase 42:58 dostal dobrou přihrávku od Jana Hudečka, přejel modrou čáru a propálil Nicka Malíka nádhernou ranou pod horní tyč – 4:1. A za chvíli to mohlo být už jen o dvě branky. Ve čtyřicáté šesté minutě ale puk z hole jednoho z Porubských skončil jen na tyči Malíkovy svatyně. A co se nepodařilo hostům, povedlo se domácím o dvě minuty později. V čase 47:19 vyslal Martynek do samostatného úniku Petra Ereta , který na nic nečekal a střelou z jízdy nekompromisně propálil Kůdelu. Ani druhý porubský gólman tak dnes čisté konto neudržel. Od té doby se utkání už pouze dohrávalo. Svěřenci Miloše Holaně a Marka Pavlačky tak Slezské derby nezvládli a prohráli vysoko 5:1. V příštím kole je čeká ještě vyhecovanější zápas na ledě Havířova.

Vlastimil Wojnar (HC Frýdek-Místek): Já si myslím, že dnes to byl výborný výkon! Od gólmana přes obránce, útočníky. Dneska se to muselo líbit. Já jen gratuluji k tomuto dobrému výkonu a doufám, že na to navážeme se Vsetínem.

Miloš Holaň (HC RT TORAX Poruba 2011): V prvé řadě trošku beru tu prohru na sebe. Protože jsem pověrčivý, neměním vítěznou sestavu. Nechal jsem se přemluvit dvěma beky z Vítkovic, kteří dneska nebyli dobří. Hlavně Martin Bodák měl -3, což mě hodně mrzí. Druhá věc je, že to vítězství, co jsme prožili se Vsetínem, nám asi zůstalo hodně v hlavách a mysleli jsme si, že to půjde samo. To se nám samozřejmě vymstilo. I když v začátku zápasu jsme měli tu šanci, kdy Káňa jel sám na branku a trefil břevno. Na kdyby se samozřejmě nehraje, ale to byla ta šance, kdy se zápas mohl hned zlomit na naši stranu. Ale bohužel jsme neměli dobrý pohyb, prohrávali jsme osobní souboje, nešly nám přesilovky, byli jsme všude o krok později. V tom zápasu do stavu 2:0 jsme myslím měli ještě jednu šanci, kdy Petr Kanko netrefil z bekhendu branku tak, jak bychom potřebovali. Potom nám soupeř odskočil až na 4:0. To už bylo velice těžké nějakým stylem otáčet. Přesto jsme se pokusili dát nějaký impulz mužstvu tím, že jsme vyměnili gólmana, stáhli jsme to pouze na tři obrany. Ten efekt se dostavil, hned ve druhé minutě třetí třetiny jsme dali gól na 4:1 ale na víc jsme prostě dneska neměli. Frýdek vyhrál zaslouženě a my jsme z výkonu zklamaní.