Slavia si odvezla z Ostravy debakl, Poruba jí nasázela pět branek

24.11.2018, Aleš Koubík

Poruba do utkání 27. kola Chance Ligy nastoupila s novou posilou Janem Václavkem, který přišel v rámci střídavých startů z extraligového Zlína. Absence kapitána Jiřího Zdeňka, nejproduktivnějšího hráče Jakuba Illéše nebo střelce z posledních zápasů Jozefa Baláže nebyla znát. Poruba udeřila už ve čtvrté minutě, kdy se ve vlastním oslabení trefil Ctirad Ovčačík. Stejný hráč přidal v šestnácté minutě i druhou branku, když pro změnu propálil Šorfa během početní výhody. Ve druhé části padla jediná branka a opět do sítě pražského celku, když se po střele z otočky prosadil Michal Vymazal. Ve třetí třetině se na góly dlouho čekalo. Střelecký půst ukončil Petr Kanko, jenž tváří v tvář překonal bekhendem Šorfa. Radim Toman za pouhých pětadvacet vteřin zvýšil na rozdíl už pěti branek ze samostatného úniku. Čestného úspěchu se dočkala i Slavie, a to v podání Jaromíra Kverky, jenž pohotově zachytil nepřesnou dorážku Doležala. Hynka Kůdelu v tu chvíli dělily od čistého konta dvě minuty a jednapadesát vteřin.

CHANCE LIGA - 27.kolo so 24.11.17:00
HC Slavia Praha
5:1(2:0, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 4. Ovčačík (Hudeček), 16. Ovčačík (Hudeček, Slavík), 37. Vymazal (Toman, Dufek), 55. Kanko (T. Jáchym), 56. Toman (Vymazal, Dufek) – 58. Kverka (J. Doležal, J. Veselý). Rozhodčí: Čech, Koziol – Konvička, Gančarčík. Vyloučení: 6:6, navíc Dufek (POR) 10 OT. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 328. Střely na branku: 40:25 (13:9, 12:9, 15:7). Průběh utkání: 5:0, 5:1.
HC RT TORAX Poruba 2011: Kůdela – Slavík, Ovčačík, Urbanec, Matějíček, Adam, Čypas – J. Káňa, Hudeček, Guman – Dufek, T. Jáchym, Kanko – Toman, Vymazal, Václavek – od 5. Jankovský.
HC Slavia Praha: Šorf – Duda, J. Novák, J. Drtina, Štibingr, Barák, Hejda, Steinocher – L. Krejčík, Šagát, M. Ondráček – Šmerha, Kverka, Kubica – J. Doležal, Vlček, J. Veselý – Panna, Furch, Tejral

Ctirad Ovčačík (POR) (2+0)
Michal Vymazal (POR) (1+1)
Radim Toman (POR) (1+1)

Ovčačík pálil ostrými v oslabení i přesilovce

RT TORAX vstoupil do utkání stejně jako v posledním domácím utkání aktivně a pozornost hostujícího Šorfa prověřil v prvních vteřinách Jan Dufek a Luboš Adam. Snahu domácích záhy zbrzdilo vyloučení obránce Cypase. Slavia v početní výhodě nic kloudného nevymyslela a naopak sama inkasovala. Jan Hudeček vyhrál vhazování po levici gólmana Šorfa a poslal puk směrem k modré čáře, kde si jej našel Ctirad Ovčačík, který svou střelu nasměroval přesně do pravého rohu a domácí se ujali v čase 3:32 vedení ve vlastním oslabení! O kontr se snažili hostující Veselý s Doležalem, ale přečíslení zakončil první jmenovaný do připraveného Kůdely. Možnost napravit počínání v početní výhodě dostali Slávisté v páté minutě, ale opět měla obrovskou šanci Poruba. Tomáš Jáchym vybruslil mezi kruhy, odkud si to namířil až před Šorfa, ale ten brankovou čáru se štěstím ubránil. Do třetice všeho dobrého neplatilo pro Slávisty ani ve třetí přesilové hře, leč byla nejpovedenější. Především pokusy Drtiny od modré nebo výjezd od mantinelu Veselého znamenaly nebezpečí. Ubráněná oslabení dodala Porubě sebevědomí a po střele Tomana se jen těsně k dorážce nedostala nová akvizice domácích Jan Václavek. V patnácté minutě si poprvé početní výhodu zahrála Poruba a dala hostům lekci z produktivity. Ctirad Ovčačík si sjel v čase 15:56 do prostoru mezi kruhy a další přihrávku Jana Hudečka přetavil po tvrdé střele ve druhý gól! V závěru třetiny byla Slavia blízko snížení, ale zámek první formace gólově nezakončil Martin Šagát. V poslední možný okamžik totiž odpálil kotouč z brankové čáry jeden z domácích.

Pohotová střela z otočky a zodpovědné bránění

Opatrný začátek druhé dvacetiminutovky bez šancí se snažil oživit střelou Tomáš Guman. V další početní výhodě Poruby vybruslil od mantinelu Jankovský, ale poslední krok v podobě zasunutí puku za brankovou čáru nestihl uskutečnit. Hostujícího gólmana prověřili i Matějíček od modré a Toman z vrcholku kruhu. Slávisté zahrozili po akci Vlčka, který před brankou hledal milimetrovou přihrávkou Veselého, proti kterému zasáhl Kůdela. Další práci připravil domácímu gólmanovi Furch, který střílel z pravého kruhu. Stoprocentní šanci následně spálil Petr Kanko, jenž se ocitl po přihrávce Jáchyma zcela sám před Šorfem. V třiatřicáté minutě útočil na hattrick Ctirad Ovčačík, ale jeho mohutný nápřah od modré čáry kryl Šorf. Další početní výhodu si zahráli domácí a pozornost hostujícího brankáře otestoval Toman. Šanci si zásluhou Ondráčka vypracovala v samotném závěru oslabení i Slavia. RT TORAX zvyšoval před druhou sirénou obrátky a po akci Jáchyma s Kankem promáchl v další velké šanci bývalý hráč Slavie Jankovský. Vzápětí atakovali rozehrávku hostů Dufek s Tomanem, puk si ze vzduchu stáhl Michal Vymazal a střelou z otočky v čase 36:14 překvapil Šorfa! Pražané se snažili natlačit v předposlední minutě ještě do šance, ale to zhatil domácí Adam.

Gólové hody pokračovaly, Kůdelu dělily necelé tři minuty od nuly

Slavia vkročila do třetí třetiny s početní výhodou v zádech, když si na trestné lavici odpykával trest ze závěru druhé periody Ovčačík. Poruba však soupeře do žádné šance nepustila a po skončení trestu vyzkoušel pozornost slávistického brankáře Petr Kanko. Další prověrku připravil v početní výhodě Matějíček a po něm v situaci dva na jednoho volil Dufek střelu do vyrážečky. Do brejku se dostali i hosté, ale střelu Šmerhy i dorážku Kverky kryl výborně chytající Kůdela. Na druhé straně se snažil navýšit vedení v jednapadesáté minutě Guman, ale vyprášil jen betony Šorfa. Pobídku na teč zkoušel od modré čáry Matějíček, ale neúspěšně. Tlak Poruby vygradoval v čase 54:43, kdy Tomáš Jáchym vyhrál buly, posunul kotouč na Petra Kanka, který tváří v tvář oklamal gólmana rychlou bekhendovou stahovačkou! To ale nebylo zdaleka všechno. Uběhlo pouhých pětadvacet vteřin, když si Radim Toman na modré čáře obhodil Steinochera a jel sám na Šorfa, kterého v čase 55:08 překonal střelou nad lapačku! Hosté dál bojovali a dočkali se odměny. Z levého kruhu nejprve střílel do Kůdely Veselý a Doležalovou nepřesnou dorážku ze vzduchu zachytil Jaromír Kverka, který zakončil v čase 57:09 do prázdné branky. Čestný úspěch hostů už byl jen labutí písní, která odstřelila Hynku Kůdelovi šesté čisté konto kariéry v první lize. Poslední zápis do utkání učinil slávistický Hejda, který vyfasoval čtyři trestné minuty za vysokou hůl.

Aleš Flašar (HC RT TORAX Poruba 2011): Potvrdilo se, že nám víc vyhovuje tahle malá hala než velká aréna. Kluci bruslili, hráli dobře a podařilo se nám vstřelit branky. Jinak výborně zachytal gólman. Opravdu skvělá práce. Jsem spokojený a klukům děkuji za dobrý výkon.

Jan Srdínko (HC Slavia Praha): Zápas jsme začali velmi špatně. Kluky jsme upozorňovali, že nás čeká hodně ofenzivně laděný tým. Porubští kluci umí zakončit přečíslení, a to jsme si nevzali moc k srdci. Na druhou stranu jsme vytvořili spoustu chyb a měli mnoho ztrát kotouče, čímž jsme soupeře dostávali ještě více do šancí. Když už jsme si vytvořili nějaký prostor a tlak v útočném pásmu, tak místo jednoduchého zakončení jsme si složitě přihrávali a střelba ve finále chyběla. Moc nás prohra mrzí a budeme se o to více soustředit na další utkání.