Šlágr kola pro Draky, zápas plný kontroverzí prohrál starší dorost až v nájezdech

01.10.2017, Jan Meichsner

Starší dorostenci HC RT TORAX Poruba přivítali v 5. kole Regionální ligy soupeře z dalekého Šumperka. Zápas provázela zejména ve druhé třetině řada kontroverzních situací, hlavně si ale Mladí Draci vypracovali dvoubrankové vedení. To domácí s nasazením dokázali v třetí periodě vyrovnat góly Jakuba Bukowského a Jana Anlaufa, které dělily čtyři minuty. Napínavou bitvu tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy a v těch byli šťastnější hosté.

Regionální liga staršího dorostu - 5.kolo ne 1.10.13:30
HK Mladí Draci Šumperk
2:3sn(0:0, 0:2, 2:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 51. Bukowski (Richtár), 55. Anlauf (Vojtášek) – 25. Haluza (Urban), 37. Habrman (Urban) a rozh. náj. Habrman. Rozhodčí: Čahoj - Kořistka, Novák. Vyloučení: 10:5, navíc Brodek (POR) 10 min. OT. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 27:33. Diváci: 55. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3.
HC RT TORAX Poruba: Mrázek – Kroček, Husák, Timura, Krátký, Pitucha, Becher – Vojtášek, Richtár, Ferfeťják, Bukowski, Fabianczyk, Stodůlka, Anlauf, Béreš, Häning, Brodek, Vavřík
HK Mladí Draci Šumperk: Venouš – Haluza, Harabiš, Ott, Habrman, Štrbík, Moučka – Čada, Vogel, Jurča, Šíp, Výkruta, Scheuter, Urban, Blecha, Moravec

Utkání mezi staršími dorosty celků HC RT TORAX Poruba a HC Draci Šumperk začalo v brzkém odpoledni v neděli 1. října. První zákrok zápasu si v čase 1:08 připsal porubský brankář Mrázek proti nebezpečné střele jednoho z hostí. Draci byli od začátku hodně nebezpeční. Moravec ve druhé minutě orazítkoval tyč střelou z nulového úhlu. Poté se do akce v útočném pásmu dostali i domácí. Pitucha si najel do pásma a tvrdou střelou prověřil pozornost Venouše. O tom, že se domácí nebojí tvrdé hry, se mohl na vlastní kůži přesvědčit Jurča, který inkasoval tvrdý hit od Vojtáška. Pak to však domácí s razancí podle rozhodčího přehnali a za úder do oblasti hlavy a krku vyfasoval domácí Brodek 2+10. Porubským se pak málem nevyplatil až příliš aktivní přístup při oslabení a samostatný únik musel hasit pohotovým zákrokem Mrázek. Domácí celek se za několik okamžiků dostal na celou minutu do oslabení 3 proti 5. Porubští mladíci však houževnatou obranou a přesnými obrannými zákroky nebezpečnou výhodu soupeře ubránili a po návratu Fabianczyka se jim na ledě dýchalo mnohem lépe. V první třetině se diváci branky nedočkali.

Na začátku druhé třetiny se oba týmy prezentovaly velmi vlažným výkonem a ani jeden z nich se nijak zvlášť nehrnul do útoku. Hluchou část utkání ukončil svou šancí Šíp, který obdržel přihrávku zpoza branky a jeho tvrdá střela zápěstí mířila těsně vedle vzdálenější tyče. Krátce po šanci Šumperka inkasoval Fabianczyk nevybíravý zákrok na hranici pravidel v prostoru obranné modré čáry. Rozhodčí za tento zákrok odmítl vylučovat a za následné protesty domácí střídačka dostala dvě minuty. Hned v úvodu svého prvního oslabení ujel na modré čáře Kroček, jehož pokus skončil na betonech hostujícího Venouše. Když už se zdálo, že se domácím podaří kontroverzní vyloučení ubránit, napřáhl v mezikruží Matouš Jurča a do protipohybu Mrázka prostřelil. Gól hosty hodně probral a v polovině zápasů byli o něco lepší než domácí. Všechny střelecké pokusy a nebezpečné šance, však likvidoval skvělý brankář Mrázek.
Hlavní arbitr utkání Denis Čahoj v následující desetiminutovce odeslal domácí hned šestkrát na trestnou lavici a napětí rostlo. Dohrávaly se souboje a hostující Čada se prezentoval několika zbytečnými zajetími do brankoviště soupeře. Vše vyvrcholilo necelé dvě minuty před koncem, když se v brankovišti Poruby strhla hromadná rvačka, při které byli nejaktivnější Vavřík a Scheuter. Oba aktéry pěstního souboje rozhodčí nakonec odeslal na trestnou lavici. Při hře 4 na 4 v závěrečných sekundách se hosté dokázali prosadit podruhé, když Jaroslav Habrman dostal kotouč díky šťastnému odrazu za Mrázkova záda.

Šumperk povzbuzen vedením vletěl do třetí třetiny hodně aktivně a první pětiminutovku zcela ovládl. Domácí mužstvo se do první velké šance dostalo až ve 44. minutě, když Brodek vyzkoušel pevnost pravého Venoušova betonu tvrdou střelou. Pak následovala Timurova šance, ale porubský obránce měl příliš málo prostoru a času na přesnější zakončení. Pak Poruba dostala po téměř 40 minutách hry další příležitost v přesilovce. Tu mohl hned na začátku zužitkovat Béreš, ale přihrávka vzduchem byla příliš těžká na zpracování, což se následně podepsalo i na kvalitě střely. Na sklonku početní výhody spálil velkou šanci Vojtášek, který se prokličkoval až před Venouše a bekhendovým pokusem nastřelil betony. Vzápětí však hosté otočili hru a nastřelili horní tyč domácí svatyně.
V čase 51:39 se domácí dočkali první branky. Jakub Bukowski se prokličkoval do předbrankového prostoru a zasunul kotouč mezi betony. Domácí po vstřelené brance hodně ožili a začali na soupeře enormně tlačit. Draci se následně dopustili technického faulu a byli domácími zamknuti v jejich obranném pásmu. Celý dvouminutový tlak, během něhož domácí několikrát nedopravili puk do odkryté branky, nakonec vyvrcholil gólem, který zajistil střelou do odkryté poloviny branky Jan Anlauf. Porubským po vyrovnávací brance narostla křídla a najednou jich byl plný led, hodně aktivně napadali už v útočném pásmu. Rozhodujícího gólu se diváci do konce základní hrací doby nedočkali a následovaly tak samostatné nájezdy. Do těch oba týmy vyslaly postupně pět hráčů. Z vítězství se radovali nakonec hosté, kterým bonusový bod zajistil Jaroslav Habrman.

Karel Suchánek (HC RT TORAX Poruba): Myslím si, že to bylo velmi kvalitní utkání. Setkaly se dva týmy, které ještě neprohrály a bojovaly o čelo tabulky. Měli jsme hodně vyloučených, po dvou třetinách rovných deset. Soupeř nás dostával do tlaku a tomu jsme těžko odolávali. Pak jsme ve třetí třetině dokázali vyrovnat a byli jsme blíž ke třem bodům i k vítězství. Bohužel nám pak štěstí nepřálo. Kluci ze sebe vydali maximum a jsem rád alespoň za ten bod, protože Šumperk je velmi kvalitní tým. Výkon rozhodčích komentovat nebudu, protože jsem dostal dvě minuty a z toho kluci pak inkasovali, takže se jim musím potom omluvit za mé extenpóre s rozhodčím. Z mého pohledu hodně chyboval a neměl cit pro hru. Myslím si, že když jsou fauly, tak by měl pískat na obě dvě strany. Dvě třetiny to byl jednostranný výkon, až po mé konzultaci ve druhé třetině se zlepšil a tím se zlepšil i náš výkon.

Alka Ivan (HK Mladí Draci Šumperk): Myslím si, že jsme měli určitě víc ze hry. Každopádně je škoda nevyužitých přesilovek, které jsme měli, protože jsme je nevyužili tak, jak jsme si představovali. Pak ve třetí třetině jsme byli zbytečně zalezlí a inkasovali dva góly. Nakonec rozhodly o naší výhře nájezdy, což si myslím bylo docela spravedlivé i vzhledem k průběhu utkání.