Senzace! Jan Káňa rozsekl napínavou bitvu v Havířově dvě minuty před koncem

10.12.2018, René Chyla

Porubští hokejisté po třech venkovních porážkách v řadě slaví. HC RT TORAX zakončil čtyřzápasový venkovní trip těsnou výhrou 2:1 na ledě havířovského AZ, když rozhodnutí přinesla až souhra Tomáše Gumana s Janem Káňou z 58. minuty. Hosté v zápase nejprve vedli po neskutečné trefě Michala Vymazala, domácí ale ještě ve druhé třetině srovnali krok díky Branislavu Rehušovi. Pak ale zazářila výše zmíněná dvojice, a Poruba tak dobyla Havířov i podruhé v této sezoně a stále kouká po osmičce nejlepších zaručujících vstupenky do playoff.

CHANCE LIGA - 33.kolo po 10.12.18:00
1:2(0:0, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 34. Rehuš (Mrowiec, O. Procházka) – 30. Vymazal (Guman), 58. J. Káňa (Guman, Ovčačík). Rozhodčí: Dědek, Koziol – Poruba, Rožánek. Vyloučení: 4:2, navíc Káňa J. (POR) 10 min. OT. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 187. Střely na branku: 34:24 (7:13, 12:4, 15:7). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
AZ Heimstaden Havířov: Bláha – Matai, Chroboček, Bořuta, Mrowiec, Kachyňa, Dudek, Zdeněk – Rehuš, F. Seman, O. Procházka – Kotala, R. Veselý, Gřeš – L. Bednář, Žukenov, Maruna – Juhász, Cihlář, Macuh
HC RT TORAX Poruba 2011: Dolejš – Ovčačík, Slavík, Matějíček, Padrnos, Černý, Pastor – Guman, J. Káňa, Dufek – Kanko, Vymazal, Fojtík – Ollender, Pytlík, Jankovský

Daniel Dolejš (POR) (34 střel, 33 zásahů, 1 gól, 97.06% úspěšnost)
Tomáš Guman (POR) (0+2)
Jan Káňa (POR) (1+0)

Káňa několikrát prověřil Bláhu, Rehuš v oslabení nedal

Poruba začala v Havířově aktivněji než domácí celek, který mohl za svou pasivitu velmi rychle pykat, když před brankou nebezpečně hrozil Jan Káňa. Ten nejprve nezužitkoval výzvu Samuela Ollendera a o chvíli později nečekaně tečoval i střelu Ctirada Ovčačíka z levé strany. Na druhé straně naproti tomu z ojedinělé akce udeřil Jakub Kotala, Daniel Dolejš se ale proti jeho pokusu vytáhl. HC RT TORAX měl herně navrch, bekhend Petra Kanka či uvolnění Samuela Ollendera z levé strany ale porubským fanouškům radost neudělalo. V závěru šli domácí do čtyř, právě v oslabení si ale paradoxně vytvořili doposud největší šanci utkání, když ostravským bekům upláchl Branislav Rehuš. Toho ale fauloval Jan Káňa a do kabin se šlo tedy za bezbrankového stavu.

Tutovka Procházky, skrýš Vymazala a Rehušova lekce

Na začátku druhé třetiny se jako slepý k houslím dostal po prapodivném odrazu od mantinelu do velké tutovky Ondřej Procházka, ten však z prostoru mezi kruhy trefil jen připraveného Daniela Dolejše. Následně nevyšel ani bekhend Radka Veselého, a tak Poruba trestala. Michal Vymazal si sjel na vrchol pravého kruhu, odkud přes obránce dělovkou nachytal Ondřeje Bláhu nad lapačku – 0:1. Poruba vládla a za pár desítek sekund byla blizoučko druhému gólu, Tomáš Guman ale před odkrytou klecí nepochopitelně minul. Netrvalo dlouho a Ondřeje Bláhu pořádně protáhl Jan Dufek, ani on ale ostravskou střídačku neuklidnil. Neproměněné šance nakonec rozhodly o vyrovnání na druhé straně, jelikož Branislav Rehuš vypálil mezi kruhy a propálil bez milosti Daniela Dolejše – 1:1.

Nepohlednou podívanou rozhodl Gumanův přehled

Poslední dvacetiminutovka se v Havířově proměnila v jeden velký boj. Žádný z týmu nehodlal udělat rozhodující chybu, a tak byli diváci svědky pečlivé dřiny všech obranných řad, šancí bylo v úvodní polovině poslední třetiny pomálu. Havířovské přibrzdil faul jednoho z nejlepších hráčů zápasu Jakuba Kotaly, v nabídnuté přesilovce ale hosté až na šanci Michala Vymazala s Josefem Fojtíkem nic nevymysleli. 57. minuta málem přinesla rozuzlení, když Jaromír Pytlík přenechal u modré čáry kotouč najíždějícímu Václavu Jankovskému, ten se ale do puku tak opřel, že skončil vysoko nad prostorem tří tyčí. Co se ale nepovedlo jemu, to dokonal Jan Káňa, kterého si před brankou vyhlédl zpoza branky Tomáš Guman a prvně jmenovaný zamířil s jistotou k pravé tyči – 1:2. Domácí tedy sáhli po oddechovém čase, po němž už odkráčeli na led v šesti lidech bez gólmana. Poruba ale závěrečný nápor zvládla a ukořistila velmi cenné tři body.

Patrik Rimmel (AZ RESIDOMO Havířov): Prohráli jsme, protože jsme nehráli to, co jsme měli. A soupeř chtěl vyhrát více než my.

Aleš Flašar (HC RT TORAX Poruba 2011): Dneska jsme měli obavy, zda vůbec poskládáme pro utkání tři lajny. Tolik máme zranění a nemocných hráčů. Věděli jsme navíc, že se s Havířovem, který je ve formě, nemůžeme pouštět do otevřeného hokeje. Nicméně tým tato situace semkla, a i když měli domácí převahu, tak jsme vydřeli, pro nás velmi cenné, tři body.