Senzace na Motoru! Dorost během 109 vteřin otočil utkání s favoritem

22.02.2020, Gabriela Juříková

V pravé poledne rozehráli svěřenci trenéra Moravce další utkání v záchranářské misi. Na ledě Motoru České Budějovice se do 47. minuty hrálo bez branek. Domácí, kteří plnili bezezbytku roli favorita, se prosadili paradoxně až v oslabení, jenže z vedení se radovali jen osm minuty. Krzysztof Macias svou statisticky dvacátou brankou vyrovnal a po 109 vteřinách ukončil akci vítěznou trefou Pavel Chovanec, na které se druhou asistencí podílel skvěle chytající gólman Marek Slíž. Porubané vezou z dvojzápasu senzačních šest bodů a na druhé místo ztrácí pouhopouhé dva body.

ELIOD Extraliga dorostu - Východ - 35.kolo so 22.2.12:00
ČEZ Motor České Budějovice
1:2(0:0, 0:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 47. Kašpar (Petrásek) – 55. Kr. Macias (Chovanec), 56. Chovanec (Koudelný, Slíž). Rozhodčí: Šindel – Zíka, Malý. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 117. Střely na branku: 28:40. Průběh utkání: 1:0, 1:2.
ČEZ Motor České Budějovice: Lidák – Fousek, Cibulka, Hail, Hromada, Dvořák, Willmann – Hála, Kříž, Marhoun, Kašpar, Braun, Petrásek, Kantor, Pitel, Vavřík, Bělohlav, Sochor
HC RT TORAX Poruba: Slíž – Černý, Hlaváč, Kac. Macias, Gelnar, Bechný, Borkovec – Krz. Macias, Halata, Vehovský – Ślusarczyk, Koudelný, Chovanec – Lambert, Kovalčík, Stodůlka

Domácí Motor byl útočně hodně aktivní, ale Hail, Kantor, Kašpar a ani Fousek na Slíže nevyzráli. Prvních deset minut se Porubané skoro nedostali za svou modrou čáru. Několikrát se do střelecké akce dostal Pavel Chovanec, jenže Lidák byl stejně jako jeho protějšek pozorný. V jedenácté minutě byl nejblíže gólu Filip Petrásek, ale do odkryté brány puk nedopravil, protože mu porubský obránce včas zablokoval hůl. V druhém střídání byl blokován Gelnarem, takže ani třináctá minuta skóre neměnila. Porubská obrana si dobře hlídala i Kantora, a když byl opět na útočné misi Pavel Chovanec, mohlo být na porubské střídačce veselo. Lidák ale puk zachytil. Třetí ještě slibnější pokus měl Filip Petrásek v začínající sedmnácté minutě, kdy pláchl porubské obraně, jenže pravou tyč Slížovy brány minul. V dalším střídání českobudějovický útočník mířil k druhé tyči, ale i tentokrát Slíž zasáhl a parádním zákrokem puk schoval do lapačky. V závěru třetiny zahrozil Fousek, jehož pokus skončil na betonech. Bezgólová třetina se obešla i bez trestných minut.

V druhém dějství zkusil prostřelit Lidáka David Lambert poté, co Slíž vykryl několik střel. Díky icingu se hosté udrželi v pásmu a v šesté minutě druhé třetiny si jako první zahráli početní výhodu. Koudelný po objetí brány gólmana Lidáka ovšem nepřekvapil. Záhy se Poruba o výhodu připravila. V následné krátké přesilovce zamířil Kašpar, ale bránu jen těsně minul. V řádném počtu hráčů se do slibné šance dostal Koudelný, ale střelu z dálky zablokovala domácí obrana dřív, než se kotouč dostal k bráně. V začínající třinácté minutě této části zápasu dostal nabito na modrou Ondřej Gelnar a Martin Lidák měl co dělat, aby puk zkrotil. Přesto nadále platilo, že Motor byl nastěhován v útočné třetině a na bránu pálil z každého možného místa. V druhé přesilovce nahazoval puk na bránu Vojtěch Černý a pokus to nebyl vůbec špatný. Puk se otřel o nějakého hráče před gólmanem a jen těsně minul pravou tyč. Po vypršení početní výhody z mezikruží pálil bekhendem Lambert a i tentokrát Lidák reagoval včas. Bezgólový stav byl velkou zásluhou Marka Slíže, který v průběhu dvou třetin hrál velmi klíčovou roli. Motor, který byl povětšinu času v útočné třetině, na jeho překonání recept nenašel.

Po druhé přestávce domácí dál diktovali hru a Slíže pokoušeli překonat i zpoza brány. V páté minutě vzal zodpovědnost na sebe hsotující Krzysztof Macias, ujel po pravém křídle a z velkého úhlu nasměroval střelu pod horní tyč. Lidák zasáhl maskou. Nulový stav se měnil ve 47. minutě. České Budějovice hrály 13 vteřin v oslabení, když skóre otevřel po rychlém úniku David Kašpar. V čase 50:33 mohlo být ale vyrovnáno! Puk nakonec za brankovou čarou neskončil, byl ukryt gólmanem lapačkou. Po přečkaném oslabení, kdy v přesilovce pálil Petrásek ale jen do horní tyče a Cibulkova střela k brankáři ani nedoputovala, se hosté vyrovnání dočkali. Krzysztof Macias si nabruslil z pravého křídla a nahrávku Chovance zasunul kolem levé gólmanově tyči. Byla to jeho dvacátá branka do statistik. Motoru mohl dát opětovné vedení Cibulka, jenže Slížovu bránu přestřelil. To se ale nestalo Pavlu Chovancovi, který zúročil skvělou rozehrávku brankáře Slíže a Koudelného. Střela z levého kruhu skončila za Lidákovými zády. Porubané otočili stav během 109 vteřin a domácí, kteří byli na kotouči více a střelecky neotáleli, měli jen čtyři minuty na vyrovnání. V závěru třetiny i zápasu ani hra bez gólmana k obratu nevedla. Soustavný tlak přerušil hostující hráč střelou do prázdné brány. Třetímu gólu nakonec zabránil rychle se vracející Tomáš Cibulka.
HC RT TORAX Poruba poslední výjezdový trip této části soutěže ukončil za šest bodů a nyní jej čeká pět utkání na domácím ledě. Udržet čtyřku bude těžké, ale ne nemožné.

Milan Dančišin (ČEZ Motor České Budějovice): V první třetině jsme byli lepším týmem, ale nevyužili jsme jasné šance. To nás stálo body. V poslední třetině jsme šli do vedení a Lidy (brankář) nás podržel jedním skvělým zákrokem. Bohužel jsme pak ale vyrobili dvě hrubky a soupeř je potrestal.

David Moravec (HC RT TORAX Poruba): Jsme strašně rádi! A já jsem taky rád za kluky, že pořád věřili i po inkasovaném gólu v naší přesilovce. Věřili, že můžeme i my dát gól a vyhrát. Je to dílem štěstí, které ale vždy přeje připraveným. A když je někdo připravený, tak ono to přijde.