Sareza podlehla v tradičním derby Havířovu 2:4

26.01.2008, Adam Bagar

Sareza Ostrava přivítala v rámci severomoravského derby na svém ledě hráče Havířova, a tak se dal čekat opět velmi zajímavý, bojovný zápas. Úvodní třetina nepřinesla mnoho šancí, a tak se ujala až lehká střela Veleckého, která zařídila hostům vedení po dvaceti minutách. Druhá třetina byla mnohem pohlednější a také přibylo dost gólových šancí. Ve 28. minutě hry dokázali domácí srovnat stav, když se trefil Řípa. I přes řadu dalších příležitostí na obou stranách se odcházelo do šaten za stavu 1:1. V úvodu třetí části předvedli domácí ukázkovou akci na jejímž konci stál Jakub Dušek, která přinesla druhý domácí gól. Ovšem hosté poté dokázali po trefách Hulvy a Sikory během tří minut utkání otočit na 2:3. Sareza měl v závěru velký tlak, dokonce odvolala i gólmana, ale branku to nepřineslo. Právě naopak, v poslední minutě završil havířovské vítězství gólem Škoda. Sareza Ostrava tak podlehla v tradičním derby Havířovu 2:4.

- 39.kolo so 26.1.17:00
2:4(0:1, 1:0, 1:3)
Branky a nahrávky: 28. Řípa (Najdek, Ovšák), 43. Dušek (Stránský, Palík) – 17. Velecký (Hulva), 47. Hulva (Seman), 50. Sikora (Huhto, Velecký), 60. Škoda (Zdráhal). Rozhodčí: Blecha - Kašík, Trunečka. Vyloučení: 7:9, navíc Zdráhal (HAV) 10 OT. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 950. Střely na branku: 39:38. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:4.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek - Ovšák, Buček, Holík, Palík, Vajda, Vnenk - Káňa, Najdek, Řípa - Červenka, Hubáček, Bokroš - Dušek, Novák, Stránský - Urban, Holuša, Zdeněk.
AZ Heimstaden Havířov: Valent - Varga, Peštuka, Lašek, Staněk, Huhto, Novák - Mikšan, Zdráhal, Strapáč - Rozum, Sochorek, Škoda - Seman, Hulva, Velecký - Sikora.

Úvod utkání byl z obou stran velmi opatrný, a tak první šanci si vypracoval až ve třetí minutě hostující Mikšan střelou z levého kruhu. Na druhé straně hned nato byl v šanci domácí Zdeněk, který však trefil pouze připraveného Valenta. V páté minutě zápasu se po velké chybě Bučka dostal do samostatného úniku jeden z hostujících hráčů, domácí obránce musel vše hasit faulem. Rozhodčí Blecha tak musel nařídit trestné střílení, ke kterému se postavil Novák, jehož střelu Štěpánek schoval do výstroje. Hrálo se ze strany na stranu, ovšem jediné, co zápas postrádal, byly šance. V deváté minutě získali domácí možnost zahrát si přesilovou hru, ve které byli v tlaku, ale opět – žádnou výraznější šanci si vypracovat nedokázali. Ve 12. minutě střílel z mezikruží těsně nad branku domácích Mikšan. Ve 14. minutě si vyzkoušeli početní výhodu také hosté, kteří s ní však naložili ještě hůře než domácí. V čase 16:33 jsme se ale přece jen dočkali úvodní branky, která byla velmi šťastná. Michal Velecký totiž jen tak plácnul do kotouče v blízkosti Štěpánka a jeho střela prošla domácímu gólmanovi mezi betony. V minutě 18. střílel ještě z pravého kruhu Varga, ale druhou branku hostí nedokázal vsítit. Do konce první části se již nic nestalo, a tak Sareza prohrávala s Havířovem po první dvacetiminutovce 0:1. První třetina nám přinesla velmi opatrný hokej, ve kterém bylo k vidění pouze minimum šancí. Hosté byli přece jen mírně aktivnější, a tak po zásluze vedli.

Hned v úvodu druhé části získali domácí možnost zahrát si v početní výhodě. V té si domácí vypracovali několik šancí. Nejprve pálil Holík od modré, poté Červenka z levého kruhu a nakonec Holík naservíroval opět Červenkovi ideálně před prázdnou branku, kde však domácí útočník kotouč trestuhodně netrefil. Ve 25. minutě se na druhé straně před Štěpánkem objevil zcela osamocen Seman, ale jen těsně minul branku. V další přesilovce, kterou domácí zahrávali již dokázali vyrovnat stav. V čase 27:39 si nakonec stáhnul letící kotouč ze vzduchu Jiří Řípa, který tak konečně po několika střelách na hostující branku dokázal kotouč propasírovat za bezmocného Valenta. Ve 30. minutě pálil od modré Huhto a jen tak tak byli domácí rádi, že hosté jim zpět neodskočili o jednu branku. Domácí gólman totiž zachytil kotouč na brankové čáře. Ve 34. minutě se ocitl před Štěpánkem nejprve Škoda a poté i Sochorek, ale oba jmenovaní trefili pouze domácího gólmana. O další dvě minuty později se ocitl ve velké příležitosti Holuša, ale ještě hledal u levé tyče svého spoluhráče, čímž zmařil ideální šanci Sarezy. Ve 38. minutě našel Řípa volného Najdka, který střelou z pravého kruhu nechal vyniknout dnes bezchybného Valenta. V téže minutě trefil hostující Hulva pouze břevno ostravské branky. V úplném závěru dostali domácí možnost zahrát si přesilovku čtyři na tři, ve které se ocitl sám před Valentem Řípa, který ovšem nedal. Sareza ve druhé třetině zlepšila svou hru, a tak po čtyřiceti minutách byl stav vyrovnaný 1:1.

Ve 42. minutě pálil od modré čáry Holík, jehož pokus ještě tečoval těsně před Valentem Červenka. V čase 42:49 se již domácí dočkali zasloužené druhé branky, když předvedli ukázkovou kombinaci na jeden dotek, na jejímž konci stál do prázdné branky zakončující Jakub Dušek. Neuplynulo mnoho času a již bylo vyrovnáno. V čase 46:48 po Semanově skvělé nahrávce mezi kruhy skóroval ranou z první Jakub Hulva. Poté dostali hosté možnost zahrát si dvojnásobnou přesilovou hru, které taky dokázali patřičně využít. V čase 49:13 nahrál Huhto parádně před branku na úplně osamoceného Marka Sikoru, který střelou z první do horní části branku poslal hosty do vedení. V 51. minutě se ocitl ve výhodné pozici Vnenk, ale Řípovu chytrou přihrávku využít ke skórování nedokázal. O dvě minuty později pálil na Valenta opět Vnenk, ale hostující gólman jeho pokus opět suverénně vykryl. Tlak domácího celku sílil, a tak i v závěru si hosté museli pomáhat fauly. V 55. minutě pálil Káňa z levého kruhu a o chvíli později také Holuša z kruhu pravého, ale všechny tyto pokusy domácích končily na skvělém Valentovi. V 58. minutě zahrozili také hosté, ale jak Hulvův pokus, tak i následná dorážka Nováka za zády Štěpánka neskončily. V posledních minutách hráli domácí přesilovou hru, k tomu navíc odvolali gólmana, a tak se hrálo šest na čtyři. Holíkovi však na modré přeskočil kotouč hokejku a Vladimír Škoda řítící se na prázdnou branku nemohl nedat. Sareza Ostrava tak podlehla Havířovu 2:4 a její soupeř ji tak dotáhnul na pouhý bod v tabulce východní skupiny.

Jan Vavrečka (Sareza Ostrava):„Dnes jsme bohužel prohráli 2:4, po čtyřiceti minutách jsme vedli 2:1, udělali jsme chybu, kdy jeli dva obránci do rohu, Havířov toho využil a vyrovnal. Za nasazení a bojovnost musím klukům poděkovat.“

Jiří Režnar (Havířov):„Měli jsme v první třetině dát branky, hráli jsme se hrát nátlakový hokej, který se nám dařil, ale dali jsme pouze jeden gól. Ve druhé třetině jsme od naší hry upustili a začali jsme hrát malinko alibistický hokej. Ostrava začala bruslit a hrát podobně jako my v první třetině. Sareza měla šance, měli jsme štěstí, podržel nás Michal Valent. O výsledku asi rozhodla branka na 2:3 “