Sareza nenašla recept na Prostějov

28.02.2007, Jan Škarpa, Milan Brumlík

Ve 48. kole nastoupila Sareza ke svému zápasu v Prostějově a v případě bodového zisku se již po tomto zápase mohla radovat z jistoty postupu do playoff. Za svým cílem vykročili hokejisté Ostravy v první třetině úvodním gólem zápasu, který si připsal Lukáš Bokroš. Domácí však v druhé polovině utkání skóre obrátili a po brankách Kukly, Čecha, Gengela a Duby si ponechali alespoň teoretickou šanci na vyřazovací boje. Sareza si tak na definitivum postupu musí počkat nejméně do soboty, kdy se utká na domácím ledě s Brnem.

- 48.kolo st 28.2.18:00
LHK Jestřábi Prostějov
4:1(0:1, 3:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 31. Kukla (Doseděl), 36. Čech (Gengel, Procházka), 39. Gengel (Kukla, Procházka), 47. Duba (Všetečka) - 16. Bokroš (Boháč). Rozhodčí: A. Jeřábek - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 12:14, navíc Duba (PRO) 10 OT + OK, Klimek (SAR) 5 + OK, D. Mocek (SAR) 10 OT. Využití: 1:0. Diváci: 500. Střely na branku: 45:40. Průběh utkání: 0.1, 4:1.
LHK Jestřábi Prostějov: Biegl - Procházka, Doseděl, Suchý, Všetečka, Kryl, Flašar - Čech, Gengel, Kukla, Duba, Daneček, Steber, Nakládal, Piluša, Minařík.
HC Sareza Ostrava: Iláš - Rimmel, J. Mocek, Vajda, D. Mocek, Ovšák, Tesařík, Měkýš, Vnenk - Klimek, Janečka, Svačina - Šebesta, Boháč, Bokroš - Gelačák, Sochorek, Holuša - Valušiak, Badžo, Glas.

K zápasu 48. kola přijela na prostějovský led ostravská Sareza, kterou se Jestřábi ještě před několika koly snažili dostihnout a dostat se na její úkor do bojů play-off.
Utkání začali lépe hosté a hned zkraje první části hry několikrát prověřili strážce domácí svatyně Radovana Biegla. Jestřábi se ke slovu dostali teprve až po téměř pěti minutách hry Gengelem, ale projektil jenž na ostravského gólmana vyslal mířil mimo. Touto akcí však domácí vystoupili ze stínu zápasu v Jihlavě a jejich akce byly čím dál tím více smělejší. Na počátku osmé minuty měl velkou příležitost ke skórování Jestřáb Daneček, jehož přesnou přihrávkou z rohu kluziště nalezl před brankou Steber, ale ten vyloženou šancí pohrdnul. V době od poloviny osmé do třinácté minuty se hrál nepříliš pohledný hokej, který byl poznamenán několika vyloučeními. V čase 13:30 předvedl tým domácích dokonalý zámek a brankář Sarezy Iláš se měl co ohánět a někdy i se štěstím se mu dařilo držet čisté konto. Změnu na ukazateli skóre tak přinesla až šestnáctá minuta zápasu, ve které se pěknou akcí blýsknuli hráči Sarezy Boháč a Bokroš. Prvně jmenovaný zatáhnul puk až za Bieglovu branku, vyčkal si na najetí spoluhráče a poté mu puk naservíroval přesně na hokejku, ze které puk letěl do odkryté části klece, kam se již domácí gólman nestihnul přesunout - 0:1. Za zmínku z první třetiny ještě stojí tvrdý zákrok hostujícího hráče u mantinelu, který však nevybočil z rámce pravidel. Jestřáb Všetečka byl po něm však evidentně otřesen a velmi těžce se zvedal z ledu, který musel opustit jen s vydatnou pomocí spoluhráčů.

Až do páté minuty prostředního dějství se ani na jedné straně nic výrazného nedělo. Při dvojnásobné přesilovce Sarezy, kdy na trestnou lavici putoval nejprve Piluša za hru vysokou holí a půl minuty po něm i Gengel za nedovolené bránění, byly k vidění dva pěkné hokejové momenty. Nejprve na modré čáře vypíchnul domácí Všetečka rozehrávku hostí a řítil se sám na brankáře Iláše, ale svou střelou těsně minul ostravskou branku. Poté však chyběl v obranné činnosti a hosté se dostali do přečíslení tří hráčů na jediného obránce. Tak dlouho si však vyměňovali puk a snažili se vyšachovat brankáře Biegla, až jim neposedná černá guma sjela z hole a Biegl ji zalehnul. Na další branku si tak diváci museli počkat až do jedenácté minuty a měli z ní větší radost, než z první. Znamenala totiž vyrovnání stavu po Dosedělově bombě od modré a následné dorážce Kukly nad Ilášovu lapačku - 1:1. Po gólu domácí tým ještě více ožil a měl najednou více ze hry. Brankově dokázali Jestřábi převahu vyjádřit již pět minut po vyrovnání. Nejprve dokázali hosty při útočné akci přečíslit a poté přesnou nahrávkou napříč obranným pásmem našel Gengel najíždějícího Čecha, který prostřelil mezi betony přesouvajícího se brankáře hostí - 2:1. Čas 36:20 znamenal konečnou pro sarezského Klimka, jenž nevybíravým zákrokem poslal na mantinel obránce domácích Suchého. Verdikt rozhodčího: Trest na pět minut + do konce zápasu. Přesně minutu po vyloučení Klimka putoval na trestnou lavici i další hostující hráč a to Šebesta za napadení. Domácím se tak naskytla výhoda dvouminutové přesilovky pěti proti třem. Přesně čtyřicet pět vteřin potřebovali prostějovští k jejímu využití, tvrdou střelou se tentokrát prezentoval obránce Procházka. Dráhu jeho střely však ještě změnil tečí Gengel - 3:1. Za tohoto stavu odcházela obě mužstva do kabin.

Počátek třetí třetiny připomínal spíše přetahovanou o střední pásmo. V končící šesté minutě spálili velkou šanci ke snížení stavu ostravští Valušiak se Svačinou, když druhý jmenovaný v situaci dva na jednoho nedokázal překonat brankáře Biegla. A jak už to ve sportu bývá, uhodilo na druhé straně. O minutu později vysunul ve středním pásmu Všetečka Dubu, který projel sám celou polovinou kluziště a své sólo zakončil bekhendovou střelou, na níž byl brankář hostí Iláš krátký - 4:1. Zbytek třetiny se nesl ve znamení někdy až přehnané tvrdosti z obou stran a hráči obou týmů tak nechali vyniknout rozhodčího. Častá vyloučení měla za následek rozkouskování hry a tím pádem i minimum brankových příležitostí. Dvě a půl minuty před koncem ještě mohl zkorigovat nepříznivý stav hostující Mocek, který ale svou tvrdou střelou trefil pouze tyč domácí branky.

Petr Fabián (trenér Ostravy): K dnešnímu zápasu se mi velmi těžce vyjadřuje, protože tak špatně jsme snad letos ještě nehráli. Sám si ještě teď nedovedu vysvětlit, co toho bylo příčinou. Pravděpodobně to, že borci zjistili, že play-off je jisté a mančaft ještě není tak vyspělý, aby dokázal odehrát takový zápas v pohodě a doladit formu. Dnešní zápas jsme de facto úplně odevzdali bez toho, abychom ohrozili Biegla. Bylo to strašné.

Radka Kužílka, trenéra Prostějova, se nám, bohužel, nepodařilo zastihnout.