Sareza na Olomouc nestačila

30.10.2006, Jan Škarpa, Vladimír Pašek

Sareza přijížděla na led poslední Olomouce jako favorit, jenže o tento přívlastek přišla již ve druhé minutě, kdy poprvé inkasovala. Ostravě se sice podařilo z hole Milana Ovšáka vyrovnat, jenže hned na počátku závěrečné části vrátil Olomouci vedení exostravský Tomáš Chyba. Poté přidali domácí další dva góly, u prvního z nich asistoval Dalibor Sochorek. Sareza sice z hole Ovšáka po příhře Najdka snížila, ale Petr Žajgla poskytl Olomouci opět tříbrankový náskok. V 57. minutě se sice trefil Pavel Šebesta, ten však pouze upravil na konečných 5:3 pro Olomouc.

- 16.kolo po 30.10.18:00
HC Olomouc
5:3(1:0, 0:1,4:2)
Branky a nahrávky: 2. Zbořil (Bouz), 41. Chyba (Smejkal), 49. Zbořil (Sochorek, Bartoň), 50. Bartoň (Bouz), 56. Žajgla (Faltýnek) - 23. Ovšák (Badžo), 51. Ovšák (Najdek), 57. Šebesta (Boháč, Baranyk). Rozhodčí: Skoupý - Dřínovský, Klein. Vyloučení: 9:6. Využití: 1:2. Diváci: 320. Střely na branku: 41:31. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 5:2, 5:3.
HC Olomouc: Žigárdy - Kříž, Bartoň, Vlček, Šafařík, Švrček, Vyrůbalík, Faltýnek - Chyba, Sochorek, Smejkal - Kovalovský, Bouz, Žajgla - Šimo, Hubáček, Zbořil - Barták
HC Sareza Ostrava: Štěpánek - Mocek, Rimmel, Brincko, Buček, Holík, Tesařík, Ovšák, Vnenk - Šebesta, Boháč, Klimek - Janečka, Pavlačka, Baranyk - Holuša, Najdek, Bokroš - Gelačák, Badžo, Glas

Hned po sedmi vteřinách vyletěla vzhůru pravice hlavního sudího Skoupého a následnou přesilovku přetavila Mora v úvodní branku. Bouz našel mezi obránci Sarezy najetého Zbořila a ten blafákem překonal Štěpánka 1:0. Následovalo několik vyloučení na obou stranách, ovšem bez výrazně nebezpečných šancí na obou stranách. Sareza, která se rozjížděla velmi vlažně, si sice vytvářela menší množství příležitostí, přesto byl ale Žigárdy mužem číslo jedna v olomouckém dresu a nepřipustil vyrovnání. V 10.minutě k němu měl blízko Boháč, za pár minut ztroskotal na olomouckém gólmanovi i Janečka. Závažnější situaci musel na druhé straně řešit Štěpánek až v 16.minutě, kdy si Sochorek pohrál se svými bývalými spoluhráči a nebezpečně vypálil. Mora si však přes optickou převahu nedokázala vynutit potvrzení jednobrankového vedení, před první sirénou ještě letěly směrem k Žigárdymu děkovné pohledy spoluhráčů, když betonem vyrážel Holušovu teč Najdkovy přihrávky.

Druhé dějství začalo také početní výhodou, ta tentokrát stála na straně Sarezy. Po sedmi vteřinách vyhrál buly Badžo, Ovšák ihned vypálil od modré čáry a kotouč doputoval až do Žigárdyho sítě 1-1. Branka nalila potřebnou živou vodu do ostravských žil a náhle se olomoučtí museli soustředit převážně na defenzívu. Ve 25.minutě se odehrál první ostravský nájezd dva na jednoho, Holuša s Glasem si však nevyměnili kotouč ideálně, ovšem následná střela Tesaříka z mezikruží řádně vyděsila všechny v olomouckém svatostánku. Ve 28.minutě se v plné jízdě srazil Baranyk s Vlčkem, oba v plné rychlosti vrazili do mantinelu. Hůře odnesl nezaviněný střet olomoucký obránce, po naražení ramene musel odstoupit ze hry a čekat na lékařskou diagnózu. 30.minuta při ostravské přesilovce 5 na 3 patřila Tesaříkovi, ten v roli ostrostřelce vyplnil porubský zámek čtyřmi střeleckými pokusy. První příklep letěl ještě mimo, druhý do Žigárdyho betonu, třetí do nohou obránce a poslední už Žigárdy ukryl do lapačky. Závěr druhé části hry se nesl v ostravském rytmu, Mora ale dokázala sekundovat rychlými výpady. Šance Bokroše a Vnenka na straně ostravské však zůstaly stejně nevyslyšeny jako příležitosti Bouze a Zbořila na straně olomoucké.

Poslední dějství přineslo na olomoucké poměry nevídané brankové hody. Vše odstartoval po 24 vteřinách hry Chyba, který doslova protlačil kotouč pod ležícím Štěpánkem 2-1. Hosté se snažili odpovědět vzápětí, ovšem Žigárdy v olomoucké svatyni dělal zázraky. Nejprve vykopnul širokým rozklekem bombu Klimka, vzápětí stejnou částí výstroje vyřešil samostatný nájezd Holuši. Poté se zablýsklo i před Štěpánkem, ten byl také skálopevný jako jeho olomoucký protějšek a šanci Žajgly i Šima nechal v říši nesplněných přání. Až 49.minuta byla pro Štěpánka časem kapitulace. Ihned po návratu z trestné lavice našel Bartoň Sochorka, ten s přehledem zkušeného kozáka prodloužil do samostatného úniku na Zbořila a ten si střelou zápěstím připsal svou druhou branku v utkání 3-1. O minutu později se důrazem před ostravskou brankou prosadil Bartoň a už to bylo o tři branky 4-1. Hosté si poté vzali oddechový čas a krom přibrždění olomouckého expresu stačili ještě vymyslet brankovou kombinaci. Tu zrealizoval Najdek, který mezi dvěma beky našel najetého Ovšáka a ten předvedl rychlé bekhendové zakončení 4-2. V 56.minutě dal Olomouci jistotu po Faltýnkově pasu Žajgla. Pohrál si z obranou, několika kličkami našel nejvýhodnější střeleckou pozici a přesně zamířil 5:2. Sareza se však s vývojem utkání nehodlala lehce smířit a o minutu později si vybral svou slabší chvilku i Žigárdy. Toho využil lišácky Šebesta a poslal mu kotouč mezi betony 5-3. Zbývající tři minuty však už byly pro emotivně hrající Olomouc natolik krátké, aby si své dlouho očekávané vítězství pohlídala.

Libor Polášek (HC Sareza Ostrava): “Věděli jsme, že zde proběhla změna na trenérském postu, která může přinášet nový impuls pro mužstvo, připravovali jsme se na to. Zápas se musel líbit, hrál se ve velmi vysokém tempu. My jsme nezvládli úvod utkání a vstup do začátku zápasu, to je náš dlouhodobý problém. Navíc se dlouho dostáváme do tempa. Ve 2.třetině už jsme hráli dobře, měli jsme spoustu šancí, bohužel jsme jen vyrovnali. Poslední třetinu jsme chtěli odehrát stejně jako předchozí, tom se nám ale nepovedlo. Byla to naše nejhorší třetina, která zapříčinila dnešní prohru.“

Kamil Přecechtěl (HC Olomouc): “Z naší strany to bylo hektické utkání, s jednoznačným cílem zvítězit. Proto i ten výkon byl velmi ofenzivní, ovšem s velkým množstvím obrovských hrubek vzadu. Toho se pro příští zápasy musíme vyvarovat. Mužstvo zvedl i výkon Žigárdyho, který nás velmi podržel a hosty jsme pustili vlastně jen k vyrovnání. Díky obrovské chuti, která na hráčích byla vidět, jsme zvítězili. Vzbudili se hráči, od kterých jsme to čekali, byli konečně přínosem. Byl to ale kompaktní kolektivní výkon, s trochou štěstí, které ovšem muselo nutně přát tomu, kdo chtěl dnes více vyhrát. A to jsme byli my.“