Sareza Ostrava porazila Olomouc v parádním zápase 6:4 a snížila tak stav série na 1:2

28.02.2008, Adam Bagar

Po dvou vysokých porážkách na ledě Olomouce čekalo Sarezu první utkání také na domácím ledě. Zápas měl již od prvních minut své vysoké kvality, rychlost a nasazení. Domácí se sice dočkali rychlé branky z hole Najdka, ale poté Olomoučtí zásluhou dvou slepených branek stav dokázali otočit, a tak po dvaceti minutách bylo skóre 1:2. Druhá část však patřila jednoznačně domácímu celku, který soupeře především v první desetiminutovce druhé části doslova drtil. Z toho také plynula častá vyloučení Olomouckých a rovněž i branky za zády Žigárdyho, který v tomto časovém úseku propustil za svá záda hned tři kotouče na čemž měli největší zásluhu Svačina, Najdek a Ovšák. V úplném závěru druhé třetiny si nechala dát Sareza gól do šatny, a tak skóre po čtyřiceti minutách bylo 4:3. Do třetí třetiny vstoupili domácí poněkud zaskočeni a to také vedlo k vyrovnávací brance Olomouce. Vše už směřovalo k tomu, že zápas spěje do prodloužení, ale v 59. minutě zařídil vítězství Sarezy Svačina. V úplném závěru ještě pečetil na konečných 6:4 Robert Najdek, který tak dosáhnul hattricku a na ledě nechyběla ani kšiltovka hozená z ostravského publika. Sareza tak snížila stav série na 1:2 a již zítra se může pokusit o srovnání stavu.

- ČF3 čt 28.2.17:00
HC Olomouc
6:4(1:2, 3:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 3. Najdek (Červenka, Tesařík), 23. Svačina (Najdek, Ovšák), 26. Najdek (Mrázek, Tesařík), 29. Ovšák (Najdek), 59. Svačina (Hubáček, Tesařík), 60. Najdek - 15. Bordowski (Štach), 15. Ministr (Nedbálek, Bouz), 40. Zbořil (Čuřík, Štach), 52. Chmelíř (Čuřík, Bordowski). Rozhodčí: Husička, Blecha - Bryška, Chytil. Vyloučení: 8:5. Využití: 3:1. Diváci: 1020. Střely na branku: 37:41. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 4:2, 4:4, 6:4.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek - Ovšák, Buček, Mrázek, Tesařík, Vajda, Vnenk, Falter - Červenka, Najdek, Svačina - Klimek, Hubáček, Řípa - Urban, Holuša, Zdeněk, Dušek, Gelačák, Novák, Stránský.
HC Olomouc: Žigárdy - Nedbálek, Švrček, Ministr, Chmelíř, Smejkal, Bouz, Brančík, Štach, Davídek, Ondrušek, Zbořil, Kříž, Vyrůbalík, Janečka, Meidl, Bartoň, Čuřík, Ondráček, Bordowski, Žajgla.

Již od úvodních minut nasadily oba celky velmi rychlé tempo, a tak o šance nebylo nouze. Hned v první minutě pálil z pravého kruhu Ministr a na druhé straně zase prověřil Žigárdyho Vajda. O chvíli později se zase ocitl před brankou Olomouce Gelačák a jen těsně minul brankový prostor. V čase 2:27 měli domácí fanoušci poprvé důvod k radosti, když při situaci dvou hráčů na jednoho vypálil Robert Najdek z pravého kruhu a jeho dělovkou propálil bezmocného Žigárdyho. Ve 4. minutě se protlačil až před Štěpánka opět Ministr, kde mu domácí gólman touš bez problémů lapil. V osmé minutě si domácí hráči vytvořili velký tlak ze kterého pramenily střely Mrázka a Vnenka od modré a následně Klimkův pokus z levého kruhu, ale domácí celek nedokázal vstřelit druhou branku. V deváté minutě se ocitl při signalizované výhodě zcela osamocen mezi kruhy Bordowski, ale trefil pouze domácího ochránce svatyně. V 11. minutě pálil v přesilové hře hostí Bartoň, ale opět trefil pouze připraveného Štěpánka. Ve 12. minutě si zahrála také Sareza svou první přesilovku, ale vytěžila z ní pouze pokus Červenky z levého kruhu. V čase 14:13 již bylo vyrovnáno, když se Richard Bordowski napřáhl z levého kruhu a vymetl tak Štěpánkovi všechny pavučiny v jeho kleci. Neuplynula ani půlminuta a hosté se radovali podruhé. V čase 14:40 skóroval hezky umístěnou střelou z blízkosti Štěpánka Milan Ministr. Domácí tým jakoby dvě inkasované branky zaskočily a rázem na ledě příliš šancí nebylo. V 17. minutě se pokusil překvapit Žigárdyho Svačina, který pálil z velmi těžkého úhlu. O chvíli později si zahráli hosté další přesilovou hru, ve které si vytvořili Olomoučtí drtivý tlak, ale střely Kříže, Smejkala, Bouze a Vyrůbalíka do domácí klece nezapadly. Po dvaceti minutách tak Sareza Ostrava prohrávala 1:2.

Sareza začala druhou třetinu ve velkém tlaku a hned po několika minutách pálil Ovšák z pravého kruhu. Ve 22. minutě zahrávali domácí přesilovou hru. V čase 22:19 při další signalizované výhodě se Sareza dočkala zaslouženého vyrovnání, když vypálil Vladimír Svačina do horního růžku branky nad lapačku gólmana Žigárdyho. Ve 24. minutě pokusy Zdeňka ani Holuši v brance rovněž neskončily. Ve 25. minutě zahrávali domácí další početní výhodu, kterou si vynutili svým mohutným tlakem. V ní nejprve netrefil Najdek úplně prázdnou branku po šikovné Svačinově přihrávce. V čase 25:15 ale domácí vedli, když vypálil od modré Mrázek a Robert Najdek jeho pokus dorážel nad beton bezmocného Žigárdyho. Ve 28. minutě se probíjel do velké šance Gelačák, ale hosté museli opět zastavit domácího útočníka pouze za cenu faulu, takže domácí hráli v další početní výhodě. V ní pálil od modré Ovšák a Najdek jeho pokus ještě tečoval před gólmanem Žigárdym. V čase 28:02 to již bylo 4:2, když domácí zakončili tuto další skvěle sehranou přesilovku brankou, když skvěle vypálil od modré čáry Milan Ovšák, který tak propálil vše, co mu stálo v cestě. Ve 29. minutě trefil břevno domácí branky Ministr. Sareza však byla nadále aktivnějším celkem, ale další pokusy Zdeňka, Červenky ani Ovšáka v brance neskončily. Ve 32. minutě si zahráli přesilovou hru také hosté. V té pálil nebezpečně od modré čáry Vyrůbalík a následně i Ministr, který trefil jen masku Štěpánka. Ve 37. minutě byla na řadě další přesilovka Olomouce, ve které dorážel Zbořil u levé tyče domácí branky po střele Štacha. Také v poslední minutě druhé části dostali Olomoučtí od hlavních sudích další přesilovku, kterou také hosté náležitě využili. V čase 39:37 pálil z pravého kruhu přímo k tyči Tomáš Zbořil. Po brankových hodech ve druhé části tak vedla Sareza nad Olomoucí 4:3.

Úvod třetí části byl poněkud z obou stran velmi opatrný a vlažný. První vážnější šance tak přišla až ve 44. minutě, kdy Vyrůbalík přestřelil po přihrávce Ondruška domácí branku. Ve 45. minutě se ocitl mezi kruhy opět Vyrůbalík s jehož střelou si však Štěpánek poradil a následnou dorážku Ondráčka rovněž domácí brankář za svá záda nepropustil. Hosté byli v těchto momentech aktivnějším týmem a vyrovnání již bylo skutečně ve vzduchu. V úvodu 47. minuty se po chybě obrany řítil sám na Štěpánka Meidl, ale nezakončil optimálně. Na druhé straně se osmělili také domácí hráči, když nejprve pálil z pravého kruhu Zdeněk a následně se ještě pokoušel překonat Žigárdyho Vajda. V rozmezí jedné minuty poté pustili rozhodčí tři jasné fauly hostí, které se musí pískat, ale píšťalky sudích Husičky a Blechy zůstaly němé. V 51. minutě znepříjemnilo duo Holuša, Novák život Žigárdymu, který nevěděl, kde má touš, nakonec mu ho jeden z obránců musel dopravit pod tělo. O chvíli později se dostal do úniku po levé straně Svačina, ale hostující gólman si s jeho pokusem poradil. V čase 51:03 byla k vidění osmá branka, když Lukáš Chmelíř vypálil od modré čáry a propálil vše, co mu stálo v cestě. V 53. minutě se ocitl opět ve výhodné pozici Svačina, ale vedení domácímu celku vrátit zpět nedokázal. O další dvě minuty později unikali Bouz s Ministrem, když druhý jmenovaný nedokázal trefit brankový prostor. V 56. minutě měli hosté skvělou příležitost k otočení skóre, když zahrávali početní výhodu. Domácí se však skvěle dokázali ubránit a ihned po skončení oslabení se vydali do útoku, a to se jim také vyplatilo! V čase 58:34 se protlačil Vladimír Svačina až před branku Olomouce a dokázal překonat ležícího Žigárdyho, který nevěděl, kde má kotouč, a tak domácí útočník dokázal dotlačit touš za jeho záda. V šedesáté minutě vyzkoušeli hosté hru bez gólmana a v čase 59:55 dokázali domácí skórovat, když utekl Robert Najdek, který byl při úniku na prázdnou branku podražen, a tak následoval technický gól. Sareza Ostrava tak porazila Olomouc po skvělém představení 6:4.

Jan Vavrečka (Sareza Ostrava): „Musím klukům poděkovat za hrdinský čin, dokázali porazit nejen Olomouc. Hráli jsme perfektní hokej, byli jsme v pohybu a dávali jsme puky před bránu. Jsem rád, že jsme prodloužili sérii, ale zítra nový zápas a jdeme dál.“

Petr Fiala (Olomouc):: „Věděli jsme, že to nebude lehké utkání, ale my jsme to domácím hodně usnadnili, protože jsme byli hodně vylučovaní. Fauly to byly, ale z naší strany hodně zbytečné a nic neřešící. Nehráli jsme oslabení nejlépe, dostali jsme tři branky za sebou, což asi rozhodlo. V poslední třetině jsme si mnoho šancí nevytvořili, abychom utkání vyhráli v normální hrací době. Dostat takový hloupý gól, to by se nemělo stávat. Ostravský útočník prošel přes Ondru Kříže dost snadno, ale to se prostě stává.“