RT TORAX potvrdil roli favorita a hladce přehrál rivala z Frýdku-Místku

18.02.2015, René Chyla

Středeční derby mezi Frýdkem-Místkem a Porubou v rámci 42. kola jasně ovládli Ostravané, kteří zvítězili na ledě svého soka v nově postavené hale 7:3. Porubští šli do vedení již ve čtvrté minutě, kdy se prosadil střelou mezi betony Petr Seidler, domácí stačili sice ještě srovnat z hole Stránského, do konce první přestávky ale dokázal skórovat David Zachar a překlopil pomyslné misky vah opět na porubskou stranu. Toto vedení si Porubští již vzít nenechali. Ve druhé třetině byla nařízena v krátkém sledu hned dvě trestná střílení, po jednom na každé straně. Výstavním kouskem v této disciplíně se předvedl Milan Ovšák, jenž zařídil dvougólové vedení hostů. Brankově nejbohatší byla úvodní osmiminutovka v poslední periodě, kdy se síť rozvlnila hned čtyřikrát. Přestřelku uzavřel parádní trefou pod víko devatenáctiletý mladík Jakub Schwarz a RT TORAX se tak ziskem těchto tří bodů posouvá na druhé místo.

2. liga - skupina Východ - 42.kolo st 18.2.18:00
HC Frýdek-Místek
3:7(1:2, 1:2, 1:3)
Branky a nahrávky: 9. Stránský (Ivan, Prokop), 29. Lipina (TS), 44. Samiec (Ivan) – 4. Seidler (Kilnar, Krayzel), 19. Zachar (Baca, Ovšák), 27. Ovšák (TS), 33. Chaloupka (Vajda, Vaněk), 42. Vajda (Kilnar, Krayzel), 45. Hulva (Červenka), 49. Schwarz (Buček, Puškár). Rozhodčí: Kubičík – Ganger, Konvička. Vyloučení: 5:8, navíc Lipina (FRM) 10 min. OT Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 927. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:5, 3:5, 3:7.
HC Frýdek-Místek: Kubáň – Hurtín, Krutil, Černín, Podešva, Jonáš, Prokop, Flegr – Samiec, Gogolka, Zedník, Stránský, Lipina, Matějek, Ivan, Sluštík, Mamula, Minařík, Vacula, Slovák
HC RT TORAX Poruba 2011: Vrba – Buček, Vajda, Ovšák, Javín, Peslar, Puškár, Baca – Schwarz, Červenka, Seidler, Chaloupka, Hulva, Zachar, Sedlář, Vrána, Vaněk, Krayzel, Kilnar, Pavlačka

Zápas mezi desátým Frýdkem–Místkem a třetí Porubou začal poměrně opatrně. Až ve čtvrté minutě se dostal do dobré příležitosti Jaromír Gogolka, po něm dokonce i Vít Stránský, ani jeden ale branku hostů netrefil. Na konci téže minuty se pak po přihrávce od Aleše Kilnara dostal do samostatného úniku Petr Seidler, který překonal Kubáně v brance střelou mezi betony a otevřel tak skóre zápasu – 0:1.

Za pět minut už domácí publikum slavilo vyrovnání. Marek Ivan našel mezi kruhy naprosto volného Víta Stránského, který se pohotovou střelou do levého horního růžku nemýlil – 1:1. Na druhé straně pak mohl dostat Porubu znovu do vedení Jakub Schwarz, ten ale krátce po vhozeném buly nastřelil pouze tyč. Krátce před uplynutím první poloviny úvodní periody dorážel před Vrbou znovu Marek Ivan, jeho střela ale minula levou tyčku Vrbovy branky jen o centimetry.

O pár vteřin později mohli diváci zhlédnout stejnou situaci na druhé straně kluziště, tam ale selhal v rozhodující chvíli Aleš Kilnar. V 19. minutě zahrozili Frýdeckomístečtí opět. Vít Stránský našel u levé tyčky naprosto volného Marka Ivana, ten však nastřelil bohužel pro domácí pouze břevno. Hokejové nepsané pravidlo nedáš – dostaneš pak zapůsobilo dokonale. Jakub Baca přihrával najíždějícímu Davidu Zacharovi, který se natlačil až před frýdeckého brankáře a střelou k pravé tyči vrátil Porubským vedení – 1:2.

Na začátku druhé třetiny měl RT TORAX opticky navrch, svou převahu však Poruba zužitkovala až po několika odehraných minutách. V té sedmadvacáté byl totiž při úniku faulován Ovšák a hlavní sudí nařídil proti domácím trestné střílení. Milan Ovšák si nejprve zkušeně položil Andrease Kubáně, poté udělal ještě dva kroky směrem k levému kruhu a zakončoval do prázdné brány – 1:3. O dvě minuty později se pískalo trestné střílení znovu, tentokrát však proti Porubě. Petr Lipina sice naznačil prudkou střelu, poté ale zvolil zakončení k pravé tyči, kterou neměl porubský gólman pod kontrolou – 2:3. Krátce po polovině utkání dostal RT TORAX k dispozici přesilovou hru, tu však hosté nesehráli vůbec dobře a vytěžili z ní jen jedinou střelu na bránu.

Krátce po jejím skončení už si ale Poruba dvoubrankové vedení vzala zpět. David Vajda nahazoval od levého mantinelu před brankoviště, kde stál připravený Jan Chaloupka, který tuto střelu tečoval Kubáňovi mezi betony – 2:4. Snížit mohl Frýdek-Místek hned vzápětí, když na chvíli uzavřel Porubu v jejich obranném pásmu. Přes výbornou práci zadáků hostí se ale domácí ke střele nakonec vůbec nedostali a na druhé straně tak paradoxně zazvonila po Zacharově střele opět branková konstrukce. O pár vteřin později se do stejného místa trefil i Jan Chaloupka. Minutu a půl před druhou sirénou mohl snižovat Jan Gogolka, ten ale odražený kotouč minul a Poruba si tak své vedení již do konce třetiny uhájila.

Domácí hokejisté dohrávali za začátku závěrečné třetiny svou přesilovou hru, ve které měl na holi snížení Marek Ivan, jeho dorážka po Stránského střele ale mířila jen těsně mimo. O pár vteřin později tak na druhé straně trestali hosté. Jan Chaloupka nahrával na modrou Davidu Vajdovi, který trefil přesně pravý růžek domácí branky – 2:5. Za dvě minuty se skóre měnilo znovu. Marek Ivan využil zaváhání porubské obrany, přihrával před bránu osamocenému Davidu Samiecovi, který střelou nad pravý beton vykřesal alespoň nějakou naději pro Frýdek na bodový zisk – 3:5.

Ve 45. minutě brankové hody pokračovaly. Adam Červenka přihrával na levý kruh Jakubu Hulvovi, který se prosadil pohotovou střelou k pravé tyčce – 3:6. Ještě před polovinou třetí periody našel Martin Buček ze středního pásma na modré čáře Jakuba Schwarze, který dokázal ujet domácí obraně, rozhýbat si frýdeckého gólmana a zakončit přesně pod víko – 3:7. Exporubský Lukáš Prokop poté fauloval před bránou jednoho ze svých bývalých spoluhráčů a musel si jít odpykat dvě minuty za sekání.

Navýšit skóre mohl v nabídnuté přesilovce Jakub Peslar a chvíli po něm i Jakub Schwarz, tomu se ale kotouč zamotal mezi brusle. Necelých pět minut před koncem utkání byla určitě pro diváky atraktivní bitka mezi Janem Mamulou a Martinem Bučkem, kterou nakonec vyhrál ten porubský. Na konci sedmapadesáté minuty se provinili fauly ještě Luděk Krayzel s Davidem Vajdou a na hostující trestné lavici se tak objevili hned čtyři porubští hráči, jelikož svůj trest si odpykávali také Jakub Peslar a již zmíněný Martin Buček. V dlouhotrvající početní výhodě se však Frýdečtí spíše trápili a občasné střely mířící na bránu dokázal vždy fantasticky zlikvidovat Adam Vrba.

Poruba tak s přehledem zvítězila v nové hale Polárce a vyrovnala tak historicky nejvyšší vítězství na ledě Frýdku-Místku, které se zrodilo taktéž v této sezóně.

Ostatní zápasy 42. kola II. ligy – sk. B (Východ)

HC ZUBR Přerov – VHK Vsetín 6:1
HC Lvi Břeclav – HK Nový Jičín 3:2
HC Bobři Valašské Meziříčí – VSK Technika Brno 6:4
HC Slezan Opava – SK Karviná 7:0