RT TORAX nestačil na ambiciózní Frýdek-Místek, v přípravě zapsal čtvrtou porážku

25.08.2015, René Chyla

Po regionálním derby s Opavou čekal na RT TORAX mnohem tvrdší oříšek. Do Ostravy totiž v rámci dalšího přípravného utkání zavítal Frýdek-Místek, jenž se nedávno stal novou farmou třineckých Ocelářů a který se netají vysokými ambicemi v podobě postupu do vyšší soutěže. Rival hokejové Poruby vstoupil do zápasu mnohem lépe, z čehož také pramenilo jednobrankové vedení z poloviny úvodní dvacetiminutovky. RT TORAX sice v prostřední periodě vyrovnal, ale jakmile Frýdečtí vstřelili v rozmezí necelých čtyř minut tři branky, bylo prakticky po zápase. David Zachar sice ještě v poslední třetině snížil na rozdíl dvou gólů, to ale bylo ze strany Porubských vše a hosté už si závěr zkušeně pohlídali.

2. liga – přípravné zápasy - přát. út 25.8.17:00
HC Frýdek-Místek
3:7(0:1, 2:3, 1:3)
Branky a nahrávky: 22. Stejskal (Vrána, Seidler), 39. Vaněk (Szajter), 46. Zachar (Ovšák) – 11. Klimša (Meidl), 29. Christov (Luka), 31. Piecha (Luka, Christov), 32. Meidl (Kowalczyk), 41. Meidl (Klimša, Kovařčík), 55. Slovák, 56. Klimša (Kowalczyk, Jeník). Rozhodčí: Koziol – Moravec, Janda. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:2. Diváci: 153. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 2:4, 2:5, 3:5, 3:7.
HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář – Ovšák, Vajda, Baca, Pobuta, Slavík, Peslar, Šindelář – Szajter, Seidler, Kilnar, Ballner, Chaloupka, Zachar, Sedlář, Vrána, Vaněk, Sysala, Gelnar, Stejskal
HC Frýdek-Místek: Kubáň – Kowalczyk, Jeník, Heider, Matyáš, Doudera, Adámek, Kulhánek, Meidl, Kovařčík, Klimša, Christov, Luka, Piecha, Ivan, Samiec, Jaroš, Sonnek, Kofroň, Slovák

První letošní derby mezi Porubou a Frýdkem-Místkem přineslo až nad očekávání kvalitní hokejovou podívanou. Do utkání vstoupili lépe Frýdeckomístečtí, kteří se v úvodu zápasu dostali hned do několika vyložených šancí. Ujala se však až střela z jedenácté minuty, kdy David Klimša sice nejprve trefil připraveného Tihláře, kotouč se ale poté od porubského brankáře odrazil zpět na útočníkovu hůl a frýdecký ostrostřelec bekhendovým blafákem otevřel skóre – 0:1. I po první brance však měli více ze hry hosté, navýšit vedení však do konce úvodní dvacetiminutovky nedokázali. Na porubské straně zahrozili pouze v přečíslení Seidler s Vránou a Ballner z levého kruhu střelou těsně nad břevno, Andreas Kubáň, který má také porubské kořeny, ale zůstal nepřekonán.

V prostřední periodě se s brankami roztrhl pytel a přítomní diváci tak mohli býti nad míru spokojeni. Po 99 odehraných vteřinách rozjásala domácí publikum čerstvá posila z Prostějova. Lukáš Vrána našel z rohu kluziště před brankovištěm Vladimíra Stejskala, jenž přesně mířenou střelou na pravý beton srovnal gólový účet – 1:1. O chvíli později mohlo být v porubském „mrazáku“ ještě o něco veseleji. David Sysala ale v přečíslení zamířil pouze do Kubáňovy výstroje. Poté však přišla čtyřminutovka hostů.

Vladimír Luka přihrával mezi kruhy Vítu Christovovi, jehož střelu sice Radek Tihlář vyrazil, kotouč si ale následně našel cestu od brusle jednoho z domácích obránců až za gólmanova záda – 1:2. Za dvě minuty dostali Frýdečtí hned dvouminutovou přesilovou hru pěti proti třem. A využili ji bravurně. Vladimír Luka zahlédl před brankovištěm Martina Piechu a ten rychlou střelou nad levý Tihlářův beton zvýšil – 1:3. Za pár okamžiků už lovil porubský brankář puk ze své sítě znovu. Pavel Kowalczyk vybídl ke skórování Radka Meidla, který nedal pumelicí mezi betony Tihlářovi žádnou šanci – 1:4.

Snižovat mohl v závěru třetiny ještě Jan Chaloupka, proti jeho nájezdu se ale blýskl výtečným zákrokem Andreas Kubáň. Co se nepovedlo Chaloupkovi, podařilo se za dvě minuty jeho spoluhráčům. Jakub Szajter využil hrubé zaváhání hostující obrany a v přečíslení přenechal kotouč lépe postavenému Rostislavu Vaňkovi, kterému se sice střela vůbec nepovedla, i přesto se ale dokázala dopravit až za brankovou čáru – 2:4. Kontaktní gól mohl ještě vsítit deset vteřin před koncem Ballner, ke smůle domácích ale opět vynikl hostující gólman.

Závěrečná třetina začala opět výbornou akcí Frýdeckomísteckých a tudíž také rychlou brankou. David Klimša poslal kotouč na hůl rozjetému Radku Meidlovi, jenž nevýraznou střelou mezi betony překonal porubského brankáře podruhé v zápase – 2:5. V pětačtyřicáté minutě přišlo tolik očekávané snížení domácího výběru. Milan Ovšák našel zpoza branky nekrytého Davida Zachara a porubský útočník zamířil přesně do levého horního růžku frýdecké brány – 3:5.

Drama se v závěru utkání nakonec nekonalo, jelikož Frýdečtí si svůj náskok bedlivě bránili a zhruba pět minut před koncem přidali další dva slepené góly. Petr Slovák vybojoval kotouč ve středním pásmu, udělal ještě pár kroků k Tihlářovi, naznačil přihrávku na spoluhráče a poté sám nekompromisně vymetl pravý horní růžek domácí brány – 3:6. Za minutu se změnilo skóre naposledy. Pavel Kowalczyk se zmocnil puku u levého mantinelu, přenechal Davidu Klimšovi, který z levého kruhu šťastně propálil Radka Tihláře a připsal si tímto třetí bod v zápase – 3:7.

Tomáš Sršeň (HC RT TORAX Poruba 2011): Frýdek má úplně jiný mančaft, než měl loni. Určité kratší pasáže jsme hráli slušně, to co chceme. Zápas nám ukázal dobré věci, ale více těch špatných. Je potřeba se rychle zkoordinovat a začít hrát to, co po hráčích chceme, aby hráli. Jinak budeme mít problémy, byla to pro nás lekce a věřím, že si všichni uvědomují, že se musí pracovat daleko více, nejen na tréninzích.

Marek Malík (HC Frýdek-Místek): Výsledek je jednoznačný, ale nemyslím si, že utkání bylo až tak jednoznačné. Možná jsme byli lepší tým, ale pořád jsme pustili Porubu do zápasu. Musím především poděkovat výbornému výkonu Andrease Kubáně v bráně, ke kterému se připojilo celé družstvo. Když jsme hráli svou hru, tak jsme vše kontrolovali a byli jsme lepším družstvem. Ale Poruba podala hodně sympatický výkon, jednalo se o hodně dobré utkání.