RT TORAX na bojovné slovenské mládí nestačil, rozhodnutí přišlo až v poslední třetině

28.08.2014, Gabriela Juříková

Na porubský led zavítal kvalitní soupeř v podobě slovenské juniorské reprezentace, kterou provází skvělé výsledky. A potvrdila to v sedmé minutě utkání. Vedení si udržela do poloviny zápasu, kdy domácí využili přesilovky a stav utkání otočili ve svůj prospěch. Tu první pěti proti třem využil Rostislav Vaněk. Do přestávky se podařilo hostům vyrovnat, a když po tvrdých bojích vsítil v rozmezí jedné minuty další dvě branky, bylo o vítězi zápasu rozhodnuto. RT TORAX se musel sklonit před kvalitami výběru trenéra Bokroše a zařadit se do pole poražených spolu s českou dvacítkou, která hořkost porážky zažila na začátku tohoto měsíce.

2. liga – přípravné zápasy - přát. čt 28.8.17:30
Slovensko "20"
3:5(0:1, 2:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 28. Vaněk (Sedlář, Krayzel), 28. Peslar, 45. Hulva (Sedlář, Brnčál) – 7. Sukel (Skalický), 31. Rehák (Skalický), 49. Rehák, 50. Petráš (Gilak, Tabi), 57. Gilak (Tabi). Rozhodčí: Jeřábek, Janda R. – Tuzial, Řezáč. Vyloučení: 5:3. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 107. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:5.
HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich – Vajda, Puškár, Šindelář, Slavík, Javín, Peslar, Prokop – Kilnar, Červenka, Buček, Sedlář, Hulva, Zachar, Seidler, Brnčál, Krayzel, Pavlačka, Vaněk, Chaloupka, Mihál
Slovensko "20": Godla – Fekiač, Hochel, Jendroľ, Pavúk, Holenda, Vadovič, Mendrej – Rehák, Giľak, Hrušík, Kabáč, Skalicky, Tábi, Danišovský, Petráš, Galis, Sukeľ, Koyš, Briestensky

V první třetině se týmy okoukávaly a zkoušely, co jim soupeř dovolí. Poruba hrála hned v první minutě přesilovku, ale Prokop od modré čáry, ani Hulva od mantinelu svými střelami slovenského gólmana Godlu nepřekonali. Domácí brankář Gleich první kontakt s pukem také zdárně vyřešil poté, co se bekhendem zkoušel prosadit Matúš Sukeľ. Průnik Skalického přes celé hřiště ukončil obránce Slavík, který útočníkovi vypíchl puk holí.

Poruba začínala pociťovat sílu soupeře a začala mít problémy s přechodem středního pásma. Slovenští reprezentanti napadali hluboko v útočné třetině a v sedmé minutě snažení proměnili ve vedoucí branku. Střelu Matúše Sukeľa nad ledem vyslanou z hranice kruhů, nestačil porubský gólman zachytit. Po minutě měl na hokejce vyrovnání Martin Buček, ale Denis Godla si s jeho důrazem na brankovišti hravě poradil.

Hrál se hokej nahoru dolů, oba brankáři si na nedostatek práce rozhodně nemohli stěžovat. Gleich byl v pohotovosti i při přesilovkách, protože houževnatý soupeř dokázal svá oslabení sehrávat aktivně a nenechával Porubu tvořit hru. Po výměně stran nebylo pořád znát, který mančaft je herně lepší. Diváci si museli připadat jako na tenise, kde míček pravidelně střídá strany. Jen na několik málo minut se ten či který tým usadil v útočném pásmu a zatápěl soupeři.

Šindelářovu střelu zblokoval obránce Holenda, na druhé straně vytlačil Hulva ze střelecké pozice Jendroľa. Slovensko pykalo za špatné střídání, a když zbývalo z trestu něco málo do půl minuty, byli reprezentanti posláni do tří. Deset vteřin stačilo HC RT TORAX k vyrovnání. Godla měl zakrytý výhled a na střelu Rostislava Vaňka od pravého mantinelu nemohl včas reagovat. Pak hráli hosté klasické oslabení, které také neubránili. Ještě v téže minutě zařídil Porubě vedení Jakub Peslar po fantastické individuální akci – 2:1. Do tří minut bylo ale vše jinak.

Výběr trenéra Ernesta Bokroše hrál přesilovku, kterou po minutě využil. Gleichovi propadla střela Dominika Reháka a bylo opět srovnáno. Po Kabáčově střele se domácí brankář položil na brankovou čáru a kotouč schoval někde pod tělem. Na opačné straně kluziště nezpracoval na ose hřiště osamocený Brnčál Červenkovu přihrávku zpoza brány. Do třetí třetiny se šlo za stavu 2:2. Poruba se další branky dočkala až v páté minutě poslední třetiny. Jeden z mnoha soubojů u mantinelu vyhrál Denis Brnčál a poslal kotouč na Marka Sedláře, který vybruslil před branku a místo střely, kterou gólman očekával, volil přihrávku špičkou hole na volného Jakuba Hulvu, který tak posouval puk do odkryté levé poloviny Godlovy brány.

Patrik Koyš ubránil pásmo a dravostí se dostal před Gleicha. Odraženou střelu sebral za brankou a přihrávkou vybídl ke skórování Tábiho. Kotouč však proklouzl pod holí a z šance nebylo nic. Ale mladíci brzy opět zaútočili a lehká střela Dominika Reháka prošla za Gleichova záda. Bylo vyrovnáno! Hosté v aktivitě nepolevili a ani ne do minuty vedli brankou Samuela Petráše. Přečíslení tři na dva se šťastným koncem předvedli Tábi s Giľakem, kterému Gleich chtěl zmenšit vyjetím až ke kruhům střelecký úhel, ale juniorský útočník nahrál na střed hřiště osamocenému Petrášovi, který nemohl neminout prázdnou bránu.

Poruba začala mít problémy dostat se před branku a úspěšně vystřelit. Červenka střílel z těžkého úhlu, ale Godla si levou tyč pohlídal a dorážku Vaňka také vykryl. Pak přečkala oslabení, které odehrála na soupeřově polovině. Jenže ve chvíli, kdy hlasatel oznamoval jejich plný počet, poslal kotouč pod horní tyč porubské branky Matej Giľak po přihrávce Lukase Tábiho – 3:5. V závěru utkání ještě vystrčili drápky Kilnar s Brnčálem a Vaňkem, ale výsledek utkání nezměnili.

Slovenská reprezentace si připsala další skalp. Po turnaji čtyř zemí ve švýcarském Zuchwille skončili na třetím místě před českou dvacítkou, kterou pokořili 6:3 a po výborném turnaji o Tatranský pohár, kde ve finále podlehli až v prodloužení domácímu týmu HK Poprad a skončili na druhém místě, odehráli výborné utkání s A–týmem HC RT TORAX. Výhra se nerodila zadarmo, domácí hráči odehráli mač ve vysokém tempu, pohybu a bojovnosti. Další přípravné utkání čeká svěřence trenéra Smetáka a Kotaly v úterý 2. září od 17:45 na zimním stadionu Poruba proti Vsetínu.

Martin Smeták (HC RT TORAX Poruba 2011): Konečně jsme se dočkali kvalitního soupeře, Slováci hodně bruslili, byli technicky vybavení a naši hráči měli s tímto zpočátku problémy. Poté jsme hru sice vyrovnali, jenže soupeř v poslední části po dvou hrubých chybách trestal a i proto zvítězil. Soupeř to byl velice kvalitní a chtělo by to ještě dva tři takové zápasy před začátkem sezóny, hodně nám toto utkání dalo.

Ernest Bokroš (Slovensko "20"): Odehráli jsme daleko lepší utkání než proti polskému týmu, které bylo velmi ubojované. Na zkušený tým Poruby jsme museli hrát takticky, myslím si, že má Poruba kvalitní tým a jsme za zápas velice rádi. Utkání jsme zvrátili z nepříznivého stavu a výhry si velice ceníme.