První semifinále Silesia Bisset Cupu pro Polsko. Rozhodlo 141 sekund ve druhé části

07.03.2018, René Chyla

Starší dorost nastoupil ke druhému utkání ve dvou dnech, což bylo znát zejména v prvních dvou třetinách. Polská reprezentace potvrzovala své kvality a na ledě si dělala po čtyřicet minut prakticky vše, co se jí zamanulo. Výraznější zlom přišel až po druhé přestávce, kdy se hosté poslali sami do kolen zbytečnými fauly a Ostravané dokázali snížit až z 0:4 až na 3:4. Poslední přesilovka Poruby byla ale rozhodující, místo vyrovnání přišel pátý polský trest, a tak hosté ukořistili do svých rukou první semifinálový zápas. Odveta se hraje za dva týdny v polském Janowě.

Regionální liga staršího dorostu - Silesia Bisset Cup  st 7.3.18:15
Polsko "18"
3:5(0:1, 1:3, 2:1)
Branky a nahrávky: 35. Häring (Pliska), 48. Dlouhý (Vojtášek, Pliska), 51. Bukowski (Pliska) – 7. Worwa (Kamiński), 24. Luszniak (Klocek), 25. Worwa (Jóźwik), 26. Brynkus (Wołoszyk), 56. Noworyta (Worwa). Rozhodčí: Janda R. – Moravec, Kořistka. Vyloučení: 6:4, navíc Zając (PLN) 5 min. + OK. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 97. Střely na branku: 20:41 (5:15, 7:21, 8:5). Průběh utkání: 0:4, 3:4, 3:5.
HC RT TORAX Poruba: Mrázek (od 26. Kraina) – Timura, Pliska; Becher, Kroček; Zajíc, Krátký – Béreš, Bukowski, Bořuta – Anlauf, Vavřík, Brodek – Vojtášek, Dlouhý, Häring
Polsko "18": Lipiński – Bizacki, Noworyta; Khoperia, Klocek; Gruszczyk, Dwoarźny – Brynkus, Kot, Wołoszyk – Worwa, Jóźwik, Kamiński – Zając, Augustyniak, Luszniak

Łukasz Kamiński (POL) (0+1)
Martin Pliska (POR) (0+3)
Miłosz Noworyta (POL) (1+0)

Převahu hostů zužitkoval dorážkou Kamiński

Na začátku zápasu prvního semifinále dlouhodobého turnaje se oba celky spíše oťukávaly, od šesté minuty se ale jednalo víceméně o jednoznačnou záležitost a hru na jednu branku. Vše odstartovalo přečíslení Igora Augustyniaka, který nahrával mezi kruhy Antonimu Kotovi, jenž ale na Kryštofa Mrázka recept nenašel. A neuspěl ani o pár vteřin později Michał Zając, který dostal výbornou nahrávku znovu od Igora Augustyniaka. Co se nepovedlo předešlým dvěma, to už dokonal dorážkou o pár desítek vteřin později Jakub Worwa, jenž se zmocnil střely Łukasze Kamińského – 0:1.

Nenasytný Kamiński trefil zanedlouho tyč, Vavřík selhal v přečíslení při oslabení

Ve dvanácté minutě porubská obrana vyhořela znovu, po pravé straně totiž uprchl Łukasz Kamiński, jeho dělovku ale zastavila levá tyč. Do největší šance se Ostravané dostali při vlastním oslabení, když chybnou rozehrávku vystihl Michael Vavřík, který pelášil sám na Sebastiana Lipińského. Polský gólman si však poradil jak s jeho střelou, tak i následnou nebezpečnou dorážkou. Pár vteřin před první pauzou se ještě za posledního porubského obránce protáhl Łukasz Kamiński, v šanci byl ale faulován a před ostravským brankářem nemohl ideálně zakončit. Porubští tak mohli být rádi, že do šaten odcházeli pouze s jednobrankovým mankem.

Polská reprezentace rozhodla během 141 vteřin třemi góly

Poláci neztratili chuť ani po přestávce. Už ve 22. minutě mohl další minelu porubské obrany potrestat Antoni Kot, ten však trefil pouze Kryštofa Mrázka. Pak ovšem přišla hororová dvouminutovka, v níž HC RT TORAX inkasoval v krátkém sledu hned třikrát a bylo prakticky po zápase. Ve 24. minutě dostal ideální pas mezi kruhy Szymon Luszniak a ten pak bekhendem nad pravý beton navýšil vedení polské osmnáctky – 0:2. Za pár desítek vteřin pak dostal zpoza branky nahrávku Jakub Worwa od Patryka Jóźwika a prvně jmenovaný zamířil přesně k tyči – 0:3. To ovšem stále nebylo vše. Sebastian Brynkus napřáhl na pravém kruhu a prostřelil Kryštofa Mrázka lehce porubského gólmana mezi betony – 0:4. Velmi laciná branka.

Vojtášek v úniku a štěstí pro Häringa

Trenérské duo tak sáhlo k výměně brankářů a mezi třemi tyčemi se ukázal Oskar Kraina. A léčba začala účinkovat už o pár vteřin později, když se na útočný výlet po levé straně dostal Tomáš Vojtášek, v rozhodující chvíli ale nedokázal puk zvednout. Ve 35. minutě se pak jednoduše k dorážce střely Martina Plisky dostal Daniel Häring, který s velkým štěstím propasíroval kotouč za brankovou čáru – 1:4. Domácí borce gól nabudil a o pár vteřin později Porubští způsobili pořádný zmatek v brankovišti, do volně ležícího puku ale nedokázal nikdo před odkrytou brankou vložit hůl.

Dlouhý vrátil naději a Béreš vs. Kot

Porubští se dostali do hry až v poslední třetině a výrazně jim k tomu pomohly přesilové hry. Ve 48. minutě při hře pět na čtyři zkusil štěstí na pravém kruhu Lukáš Dlouhý a přízemní střelou k protější tyči byl také úspěšný – 2:4. O minutu později se pak připojily i emoce a do Viliama Béreše se pustil bezhlavě Antoni Kot, který následně inkasoval sedmiminutový (!) trest, který byl následně ještě umocněn o další vyloučení jiného hráče.

Bukowski snížil na 3:4, Poláci pečetili v oslabení Noworytou

Ostravané touto příležitostí nepohrdli a po oddechovém čase se do toho opřeli plnou parou. Jakub Bukowski si najel na levý kruh a střelou mezi Lipińského betony zadělal na drama – 3:4. Poláci zbytek přesilovky ubránili a dokonce se následně prosadili i ve vlastním oslabení. Nahození Jakuba Worwy tečoval mezi Krainovy betony Miłosz Noworyta – 3:5. Domácí ještě zkusili power-play, nicméně v ní se už kromě dvojnásobné bitky nic nestalo, a tak první semifinále vyznělo lépe pro polský výběr.

Karel Suchánek (HC RT TORAX Poruba): Myslím, že to bylo velice kvalitní utkání. Výsledek nás ale stál otevřený hokej, o který jsme se s polskou osmnáctkou pokoušeli a také to, že jsme se bruslivým Polákům nepřizpůsobili hned od začátku, kteří nás tedy tím pádem neustále přečíslovali a přehrávali nás. Když jsme prohrávali 0:4, museli jsme udělat menší korekce v sestavě, a až v této fázi se hra zlepšila, dostali jsme se do tlaku a zápas ještě zdramatizovali. Velice si cením toho, že jsme se ani za nepříznivého stavu nepoložili a bojovali až do konce.