Příprava uzavřena sice prohrou, ale Třinci nedali dorostenci nic lacině

12.09.2020, Gabriela Juříková

V sobotu 12. září odehrál porubský dorost poslední přípravné utkání. Na ledě RT TORAX ARENY uvítali svěřenci trenéra Moravce třinecké Oceláře a od začátku to byl zápas s patřičným nábojem, elánem a odhodláním se ukázat. Přeci jen ostrý start je na dohled, tedy ve čtvrtek 17. září. zasloužily by si vyhrát oba týmy, ale hosté byli v koncovce šťastnější a vyhráli 3:1. Utkání mělo ještě jeden podtext, poprvé se s píšťalkou hlavního rozhodčího na ledě objevil extraligový hráč se starty v NHL, který s hokejem začínal právě na porubském ledě, Rostislav Olesz.

Přípravné zápasy dorostu - přát. so 12.9.12:00
HC Oceláři Třinec
1:3(0:0, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 34. Vehovský – 23. Ochman (Lipka), 35. Šutý, 41. Cedzo (Kozlík). Rozhodčí: Rapák, Olesz – T. Moravec, Chamrád. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 55. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
HC RT TORAX Poruba: Drabčík (Chylík) – Kelnar, Janeček, Fišara, Kršík, Pasek, Michalčík, Borkovec – Konečný, Koudelný, T. Kalužík – Kovalčík, Moravec, Vehovský – Stasiuk, Hradil, Janáček – Šrubař, Vizváry
HC Oceláři Třinec: J. Uhrin (Klimek) – Buják, Ročák, Žabka, Pospíšil, Čmiel, Hykl – Kozlík, Cedzo, Janoš, Šutý, Hlávka, Tomiczek, Šotkovský, Lipka, Ochman, Pánek

Poslední zápas v přípravě pojaly oba týmy jako generálku extraligového utkání. Žádné opatrnosti, žádné lehkosti, ale po hlavě do všech soubojů a akcí o puk, nevyjímaje střeleckých dovedností. První třetinu zářili gólmani. Nepustili za svá záda puk z žádné střely, dorážky ani tečování. Byli na výsost koncentrovaní. Platilo to i v druhém dějství, ale maličkosti dovedly měnit skóre. První puk se za brankovou čarou ocitl na začátku 23. minuty. Jenže nedovoleně a přestože nováček v drese rozhodčích, extraligový hráč se starty v NHL Rostislav Olesz gól uznal, po rozmluvě s mentorem utkání Rapákem, gól odvolal. Po čtyřiceti vteřinách se Oceláři stejně z gólu radovali! Vynikajícího Drabčíka přelstil Ochman.

V druhé polovině utkání, resp. druhé třetiny, obranné zapracoval Maxim Vehovský na vlastní modré a obral soupeře o kotouč. Okamžitě prokličkoval a přebruslil obranu a puk poslal Uhrinovi nad pravé rameno. Puk se svezl po horní vnitřní síti a Porubané slavili vyrovnání. V 35. minutě, necelé dvě minuty od vyrovnání, nastala nepřehledná situace na porubském brankovišti a Drabčík, přestože měl puk skoro pod kontrolou, ale nebyl vidět, nepískalo se a třinecký útok dokázal puk i s betonem brankáře dotlačit za čáru – 1:2. Autorem byl označen Šutý. V dalších minutách šance střídala šanci, gólmani ve svých prostorech doslova kouzlili a hráči dál hledali recept na soupeřovou obranu. Vzájemně se ale respektovali a fauly pramenili jen z technických neobratností. Vehovský měl dvě možnosti skórovat, ale Uhrin byl souboji lepším hráčem.

Po sedmnácti vteřinách třetího dějství šli Oceláři do dvoubrankového vedení gólem. Cedzo dostal přihrávku na osu hřiště, rozpohyboval si gólmana a ve výsledku poslal puk mezi tři tyče. V dalším průběhu utkání se naskytla týmům několikrát oslabení, která hlavně domácí Poruba sehrála proti těžkému soupeři na výbornou. Třinečtí udávali tempo hry, měli více gólových šancí, jen je nedokázali využít. A to proto, že HC RT TORAX měl v bráně Drabčíka a pozornou obranu všech pěti hráčů. Utkání pod dohledem začínajícího hlavního rozhodčího Rostislava Olesze skončilo 1:3 ve prospěch třineckých dorostenců.

David Moravec (HC RT TORAX Poruba): Díky horším podmínkám kvůli pandemické situace na celém světě, byla příprava trochu zvláštní. Nebyla to rutinní klasika. Odpadly nám nějaké přípravné zápasy, takže nejsme spokojeni s množstvím odehraných zápasů. Na druhou stranu jsme stačili vyprofilovat některé hráč tak, že se nám objevili dvojice trojice útočníků i dvojice obránců a věřím, že jsme na sezónu připraveni dobře. Na čtvrteční zápas, kterým otevíráme sezónu, jsme připraveni a uvidíme jak moc bude tato sezóna poznamenaná covidem.