Přestřelku plnou zvratů ovládla slovenská dvacítka, RT TORAX na turnaji poprvé padl

13.08.2015, Adam Bagar

Zdálo se, že porubští hokejisté zapíší na domácím turnaji O pohár RT TORAX druhé vítězství. Po prvním dějství vedli 3:1 a možná ani ti nejpesimističtější příznivci nevěřili, že by mohli duel ztratit. Jenže tři góly slovenského týmu v rozmezí pouhých pěti minut převážily pomyslné misky vah na opačnou stranu. Aktivně hrající a skvěle bruslící tým zkušeného kouče Ernesta Bokroše nakonec opanoval dění na ledové ploše porubského zimáku a v gólově bohatém zápase zvítězil zaslouženě 8:4, když další čtyři trefy přidal ve třetí části divácky atraktivního zápasu. Zatímco Slováci zaznamenali na turnaji už druhou výhru, Poruba se musela před sokem poprvé sklonit.

2. liga – přípravné zápasy - Turnaj čt 13.8.19:15
Slovensko "20"
4:8(3:1, 0:3, 1:4)
Branky a nahrávky: 18. Baca (Ballner, Ovšák), 20. Blahuta (Gelnar), 20. Zachar (Kilnar), 47. Chaloupka (Sedlář) – 4. Klenko (Kuzmin), 24. Halama (Klenko), 27. Surový (Briestenský), 29. Tužimský (Jendrol), 44. Klenko (Kuzmin), 44. Kuzmin (Halama), 50. Tužimský (Klenko), 53. Sukel (Koch). Rozhodčí: Šeděnka, Rajnoch – Barteček, Moravec. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 285. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:6, 4:6, 4:8.
HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář (44. Šrámek) – Ovšák, Vajda, Baca, Buček, Pobuta, Slavík, Franek, Gálik – Seidler, Kilnar, Ballner, Chaloupka, Zachar, Sedlář, Vrána, Vaněk, Sysala, Gelnar, Marcinek, Blahuta.
Slovensko "20": Škorvánek – Koch, Sloboda, Moravčík, Melisko, Ivanič, Kosecký, Jendrol, Kuzmin – Hrušík, Holešinský, Galis, Klenko, Michalčin, Surový, Sukel, Šiška, Tužimský, Briestenský, Milý, Tatar, Halama, Sádecký.

Souboj týmů, které do turnaje vstoupily vítězně, začala podstatně lépe slovenská dvacítka, která svým pohybem a rychlým přístupem dělala porubským borcům pořádné problémy. Když po třech minutách otevřel skóre přesnou dělovkou z hranice pravého kruhu Jozef Klenko, nikdo se nemohl divit zaslouženému vedení východních sousedů. Ti nadále hýřili aktivitou a za dalších pět minut mohli přidat druhou branku. To by však Galis musel lépe seřídit svoje mířidla.

Porubští se začali osmělovat až přibližně po deseti minutách hry. Gólový efekt to přineslo až na konci první části, kdy se RT TORAX trefil třikrát v rozmezí 143 sekund. Nejprve vymetl pravý růžek Škorvánkovy branky zadák Jakub Baca, vzápětí našel Gelnar krásně Martina Blahutu, jenž se bekhendovým pokusem trefil přesně nad beton, a výbornou pasáž zakončil David Zachar z dorážky do prakticky odkryté slovenské branky. Do šaten se šlo za příznivého stavu 3:1.

Ten ve druhém dějství dlouho nevydržel. Ukrojily z něj pouhé tři minuty, když Klenko našel volného Marca Halamu a ten poté už neměl problém tečovat kus černé pryže za bezmocného brankáře Poruby. Ta měla vzápětí k dispozici přesilovou hru, která se pro ní změnila v noční můru, v oslabení se totiž do úniku dostali dva hráči a Matúš Surový nakonec z těžkého úhlu nahodil puk do domácího brankoviště, kde si ho Radek Tihlář smolně sám srazil do vlastní sítě.

Za další dvě minuty dokázala slovenská dvacítka dokonat výborný obrat, když Adam Tužimský mířil přesně nad beton Tihláře, jenž nepůsobil jistým dojmem. Poruba následně přidala, ale proti dobře organizované hře Slováků se jen těžko dostávala do šancí a do konce druhé třetiny se už skóre neměnilo. Kdo čekal na startu závěrečné dvacetiminutovky drtivý nástup porubského týmu, musel být zklamán. V rozmezí pouhých 21 sekund totiž přišla pro domácí další studená sprcha.

Nejprve Kuzmin vyslal do samostatného úniku Jozefa Klenka, jehož nepříliš razantní střela se otřela o tyč a dokutálela až za Tihláře, a vzápětí porubský brankář propustil za svá záda rovněž pokus Petera Kuzmina. Šest branek už bylo příliš na něj i porubské trenéry a do branky musel Richard Šrámek. Střelecké hody na stadionu Sareza pokračovaly a zanedlouho domácím vrátil šanci na dobrý výsledek kapitán Jan Chaloupka, jenž zakončoval do poloprázdné klece.

Ještě veseleji pro RT TORAX mohlo být po závaru na brankovišti, kde Vrána s Blahutou nepřehodili ležícího Škorvánka. Trestalo se na druhé straně. Klenko jen přistrčil puk Adamu Tužimskému a ten našel skulinu mezi Šrámkovými betony. Vzápětí měli hosté k dispozici přesilovku pět na tři, z níž pramenila už osmá branka v porubské síti. Tentokrát se do střelecké listiny zapsal Matúš Sukel. V závěru se už domácí na zvrat nezmohli a v poklidném závěru padli 4:8.

Průběžná tabulka O pohár RT TORAX

Slovensko "U20"          1 1 0 0 10:5  5
HC Vítkovice Steel "U23" 1 0 1 0  6:4  4
HC RT TORAX Poruba 2011  1 0 0 1  8:9  3
Polsko "U20"             0 0 0 2  3:9  0

Ernest Bokroš (Slovensko "20"): Měli jsme výborný nástup a konečně se dostali do vedení. Prvních deset minut bylo dobrých, ale pak jsme opět trošku polevili, některé situace podcenili a soupeř toho využil k obratu. O přestávce jsme kluky přesvědčili, že musíme hrát svou hru, ale samozřejmě tolik branek jsme určitě nečekali. Zápas vyšel jedné lajně, která se postarala o pět gólů. Myslím, že to rozhodlo o našem vítězství. Bylo to pro nás poučné střetnutí.