Poslední třetina již body nezachránila

10.03.2007, Lukáš Bajgar, Vladimír Vronka

Sareza Ostrava v posledním domácím soutěžním kole základní části přivítala třetí tým prvoligové tabulky BK Mladá Boleslav. V osmé minutě si domácí Bokroš vyzkoušel trestné střílení, jenže proti Altrichterovi v bráně neobstál. Necelou minutu nato poslal hosty do vedení kapitán Richard Král střelou pod horní tyč Štěpánkovy brány. Když se po individuální akci prosadil Petr Lipina a necelé tři minuty před druhou sirénou Václav Eiselt, zdálo se, že o majiteli tří bodů je pevně rozhodnuto. Domácí ale nesložili zbraně a nejprve Janem Tesaříkem a ve 45. minutě Daliborem Sochorkem korigovali na rozdíl jediné branky. Sareza se pokusila v samotném závěru hrou v power-play srovnat stav utkání, na Altrichtera již nevyzrála a tak Mladá Boleslav vybojovala nakonec těsnou výhru 2:3.

- 51.kolo so 10.3.17:00
BK Mladá Boleslav
2:3(0:1, 0:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 42. Tesařík (Boháč), 45. Sochorek (Šebesta) - 9. Král (Káňa, Gombár), 24. Lipina (Paroulek), 37. Eiselt (Výborný). Rozhodčí: Kočí – Koliba, Poruba. Vyloučení: 7:10, navíc Rimmel (SAR) a Káňa (MBL) 10 OT. Využití: Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 540. Střely na branku: 43:29. Průběh utkání: 0:3, 2:3.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek - Rimmel, Mocek D., Ovšák, Mocek J., Vajda, Holík, Tesařík, Vnenk - Šebesta, Sochorek, Bokroš - Gelačák, Boháč, Valušiak - Klimek, Hubáček, Svačina - Janečka, Badžo, Glas.
BK Mladá Boleslav: Altrichter (Hanousek) - Gulaši, Nedoma, Ťupa, Bauer, Jindra, Drábek, Výborný, Kolda - Gombár, Král, Káňa - Eiselt, Šindel, Rozsíval - Paroulek, Lipina, Sedlák - Kadlec, Zdráhal, Piecha.

Gólové příležitosti se v samotném zápase nerodily příliš rychle, až ve druhé minutě čelil domácí brankář Štěpánek při hře o jednoho muži v poli méně Jindrově a posléze Sedlákově ráně od modré. Na druhé straně, když se počet borců na ledě srovnal vinou vyloučení hostí, ujelo hned trio odvážlivců proti osamocenému bekovi, ale Altrichter stál proti Sochorkovu výpadu na správném místě. V osmé minutě obral ostravský Bokroš mladoboleslavského hráče o kotouč a Altrichterovi nezbývalo nic jiného, než hodit hůl po kotouči, za což vykoledoval pro domácí trestné střílení. Toho se ujal sám Bokroš, ale stahovačku do forhendu si hostující kasař v poklidu pohlídal. Krátce nato se zničehonic mezi kruhy přiřítil Valušiak, jenže do černého nemířil, to Richard Král ano. Nejenže založil celou akci za ostravskou svatyní, ale nadvakráte zacílil a Štěpánek byl proti střele pod horní tyč zcela bezmocný. Mladá Boleslav herně ožila a připisovala si jeden střelecký pokus za druhým, jmenujme kupříkladu Sedlákův pokus z kruhu do ramene gólmana či Gombárovu jedovku těsně míjející levou tyč. Srovnat se pokoušel Sochorek dorážkou Rimmelovy střely od modré, kdežto navýšit vedení chtěl zase Král při krátké dvojnásobné přesile, ale puk na poslední chvíli čepel hole přeskočil, a i kdyby ne, Gombár si mezitím vykoledoval dvě trestné minuty. A když se neujaly pokusy Zdráhala či Šebesty v závěrečné minutě, vedli hosté chudým rozdílem 0:1

Nulu na straně Ostravy se pokoušelo přetavit v jiné numero hned několik hráčů, ale jak zblízka Sochorek, tak po výpadu Boháč či Holík s pokusem mezi betony neuspěli. Boleslavský Kadlec zvedal ruce nad hlavu radostí již ve dvaadvacáté minutě po individuální akci zakončenou rychlou střelou po zemi, jenže ani dorážku za brankovou čáru nepropasíroval, ač byl o tom skálopevně přesvědčen – sudí byl jiného smyšlení. Co se nepovedlo jemu, dokázal krátce poté Petr Lipina při vlastním oslabení. Paroulek jen periferně zahlédl svého spoluhráče na útočné modré, kotouč poslal obloučkem, který úspěšný střelec holí zpracoval a rychlý výpad zakončil v pádu nad brankářovu vyrážečku. Domácí kapitán Šebesta se ve 25. minutě prosmýkl až před Altrichtera, pokoušel se svého soka oblafnout, neuspěl obdobně jako před Štěpánkem Zdráhal, jenž mířil jen do lapačky, či Jindra od kruhů. V polovině mače na modré napřáhl Gulaši, puk se dostal ke Královi, ten za bránou chvíli kočíroval touš, nečekaně jej poslal k ležícímu Štěpánkovi a nechybělo mnoho, aby někdo skóroval do prázdné kasy. I hostující gólman měl notnou dávku štěstí, když se utrhl Hubáček se Svačinou, prvně jmenovaný zvolil nakonec včas pokrytou střelu zblízka. Tři minuty před druhou sirénou Výborného jedovku Štěpánek neudržel v náruči, pohotový Václav Eiselt nelenil a bekhendem nad ležícím mužem v masce poslal Boleslav do tříbrankového vedení, které vydrželo až do poslední třetiny.

Poslední dějství přineslo evidentní přiostření ve hře, pohledné akce vystřídala řada osobních soubojů, nevyřízených účtů, které se během čtyřiceti minut hry nakupily. V úvodní minutě prozkoušel pozornost Altrichtera Šebesta střelou od mantinelu do vyrážečky. Ve dvaačtyřicáté minutě při signalizovaném vyloučení hostí napřáhl nekompromisně na útočné modré Jan Tesařík a na střelu pod horní tyč neměl hostující kasař šanci dosáhnout. Boleslavský Káňa sice napálil ze čtyř metrů výstroj domácího brankáře, ale z gólu se opět radovala Ostrava. Šebesta křižně nalezl Dalibora Sochorka, jenž naznačil střelu, Altrichter se položil a puk zamířil nad jeho tělem do sítě – 2:3. Po kontaktní brance začaly pracovat nervy u hráčů obou celků, za úder do hlavy si dvanáct minut trestu vysloužil jak domácí Rimmel, tak hostující Káňa. Kleště domácích přesto i nadále pokračovaly v sevření a ve 49. minutě načal Bokroš nejofenzivnější střídání, které i přes jeho opakované pokusy, střely Vajdy či Davida Mocka ke srovnání nevedly. Dlouhé minuty se hrálo ve středním pásmu, popřípadě u hrazení odkud žádné ohrožení na jakoukoliv stranu nepřicházelo v úvahu. Až necelých pět minut před závěrem řádné hrací doby se hosté vzepjali k soustředěnému výkonu, Šindel z ostrého úhlu nepřekvapil Štěpánka a Králův projektil se otřel jen o beton. Sareza tedy s vědomím výhody dvou mužů v poli sáhla k power-play, a ač se usadila v útočném pásmu, více než jen k dalším strkanicím to nevedlo. Mladá Boleslav zvítězila i ve čtvrtém letošním měření sil s Ostravany, tentokráte rozdílem nejtěsnějším – 2:3.

Petr Fabián (Ostrava): „Já jsem spokojen s celým zápasem, jen jsme udělali několik individuálních chyb, které soupeř potrestal a odskočil na 3:0. Průběh zápasu výsledku vůbec nenasvědčoval. V první třetině jsme jeli trestné střílení, měli jsme několik šancí, což Boleslav neměla. Boleslav nás nepřehrála a řeknu to asi tvrdě, ale nezasloužila si v žádném případě odvést tři body.“

Jiří Režnar (Mladá Boleslav): „Jsme spokojeni s třemi body, ale na hráčích jde vidět, že se blíží play – off. Snaží se hrát tak, aby se nezranili, protože play – off je vyvrcholení sezóny a každý v něm chce hrát. Hráči trošičku šetří síla na to nejlepší v sezóně. Zvládli jsme utkání tak, jak jsme měli. Vyhráli jsme a to je důležité. Do týmu přišli ke konci sezóny mladí hráči, kteří mají doplnit zkušené borce, kteří tady jsou. Tým potřeboval mladou a dravou krev, což se nám povedlo a týmu trojice Michal Gulaši, Tomáš Káňa a Jakub Šindel určitě pomůže.“