Porubští junioři ovládli čtvrtfinále SILESIA BISSET CUP, Patrik Gola zazářil hattrickem

24.02.2016, Gabriela Juříková

Vytvořený turnaj pro zpestření sezóny pro Ligu juniorů se dostal do konečných bojů o putovní pohár. Porubští mladíci se ve čtvrtfinálovém souboji střetli s LHK Jestřábi Prostějov, se kterými v běžné ligové soutěži odehráli vyrovnané souboje a nikdy neodešli z ledu s prohrou. Podobnému scénáři nasvědčovala první třetina, kdy padla jen jedna branka, ale druhá tercie byla na góly rozhodně bohatší. Poruba si vypracovala slušný náskok a nezaskočilo ji ani soupeřovo dvoubrankové snížení. Ve třetí třetině přidal RT TORAX tři góly a Prostějov vyprovodil výsledkem 8:2. Na něm se hattrickem podílel Patrik Gola, přidal i asistenci a obrácené kanadské body (1+3) si připsal Matouš Stupka. Autorem dvou gólů se stal Dominik Moravčík.

Liga juniorů - Turnaj st 24.2.18:00
LHK Jestřábi Prostějov
8:2(1:0, 4:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 8. Gola P. (Hranoš), 22. Štěpán (Stupka), 25. Gola P. (Mládek, Stupka), 27. Gola P. (Hranoš, Stupka), 38. Moravčík (Pěnčík), 50. Moravčík (Kropka, Pěnčík), 58. Stupka (Mládek, Gola P.), 58. Gola R. (Kurnik) – 29. Konečný (Nevřela, Kuncek), 34. Medek (Štěrba, Kuncek). Rozhodčí: Klapetek – Janda L., Moravec. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 55. Průběh utkání: 4:0, 4:2, 8:2.
HC RT TORAX Poruba: Šrámek – Štěpán, Jendruš, Široký, Kropka, Hranoš, Boháč – Gola P., Gola R., Moravčík, Vilček, Šustala, Stupka, Pěnčík, Mládek, Smrčka, Csabala, Kurnik
LHK Jestřábi Prostějov: 1., 27. Zapletal (25. - 26. Gottwald) – Křesala, Štěrba, Krampol J., Hofman – Kuncek, Vystavěl, Konečný, Hejduk, Krampol D., Nevřela, Hanáček, Medek

Soupeři se sice z ligových klání znali, ale přesto se začalo v pomalém tempu. Chvíli měli převahu hosté, chvíli domácí, ale kdo dostane, jako první kotouč do brány nebylo jasné do osmé minuty utkání. V tom čase střílel od modré čáry Michael Hranoš na bránu, kterou sice minul, ale kotouč se odrazil na druhou stranu, kde najížděl Patrik Gola a pohotově zasunul puk mezi pravou tyč a Zapletalovu brusli. Hokejově byla první třetiny úvodního čtvrtfinálového duelu vyrovnaná. Rozhodčí sáhli k vyloučení jen třikrát, ale diváci z těchto herních situací gól neviděli.

Akčnější byla až druhá dvacetiminutovka, v které padlo celkem šest gólů. Nejdříve si domácí v pěti minutách vypracovali čtyřbrankové vedení a Jestřábi v druhé polovině prostřední třetiny dvěma góly náskok snížili. A jakže se to vše odehrálo? Hosté se tlačili od první minuty do útoku, ale Porubští rychle otočili hru a kapitán Matěj Štěpán spolu se Stupkou navýšili domácí vedení. O tři minuty později se po druhé trefil do terče Patrik Gola. A nebyla to žádná rychlá či důrazná akce. Gola přijal nahrávku křížem pásma od Mládka, Zapletal sice vyjel z brány, aby zmenšil úhel, ale porubský snajpr poslal kotouč nad gólmanovo rameno a trefil se přesně pod horní tyč.

Prostějov vyměnil gólmany. Za Zapletala se do brankoviště postavil Gottwald, ale jen do vyloučení Štěrby. V oslabení už opat hájil tři tyče Leoš Zapletal a odolával necelou minutu. Patrik Gola zkompletoval hattrick za pomoci Hranoše a Stupky a RT TORAX Poruba vedl 4:0. Do poloviny třetiny a potažmo i utkání scházela minuta, když jestřábí útočník Daniel Konečný odčaroval nulu na světelné tabuli a snížil soupeřův náskok. To dodalo hostům energii a měli pár minut hru pod kontrolou. Z toho pramenil další snižující gól a proměněná přesilovka.

Zpočátku se Prostějovu početní výhoda sice moc nedařila, hrálo se více za Zapletalovou brankou, ale pár vteřin před jejím koncem se po křídle protáhl Robin Medek a přestože Šrámek z brány povyjel, puk si za jeho záda cestu našel – 4:2. Ale poslední slovo ve druhé třetině měli stejně Porubští. V osm a třicáté minutě, poté, co se dlouho bránili, vyjeli do útoku a tak dlouho kombinovali nahrávky okolo Zapletalovy brány, až se dostal na led jak střelec branky, tak i prostějovský gólman. Dominik Moravčík po levé ruce gólmana po střetu usedl na ledovou plochu a rozhodl se ještě do puku špičkou hole šťouchnout, aby přešel nad ramenem klečícího Zapletala a zapadl do brankové sítě – 5:2.

Po druhé přestávce se dlouho nic zásadního nedělo. Rozhodčí vyloučili pár zlobivců, ale na skóre utkání se nic neměnilo. Jestřábi o pauze nabrali síly a stačili eliminovat porubskou sílu v ofenzívě a naopak několikrát dokázali prověřit pozornost Šrámka. V padesáté minutě odvrátil hrozbu gólu Martin Křesala, když zastoupil brankáře a rukavicí poslal kotouč mezi kruhy. Jenže červené světýlko se za Zapletalovou brankou přesto rozsvítilo, protože Dominik Moravčík kotouč zachytil a večer se podruhé trefil do černého. Při hře 4/4 bylo na ledě jen více místa, hodně se bruslilo, ale gólový efekt to nepřineslo.

Až 58. minuta ukončila veškeré pochybnosti o vítězi utkání. Poruba vsítila dvě branky a bylo jasné, že i potřetí v této sezóně odejde po souboji s Jestřáby vítězně. Na začátku zmiňované minuty přidal ke třem asistencím taky gól Matouš Stupka, když všechny vyvedl z omylu, že už branky padat nebudou. Stál cca dva metry před brankou zády ke gólmanovi a z otočky poslal puk po ledě k tyči. No a na konci stejné minuty, po vyhraném středovém buly, přidal ke třem gólům mladšího bratra, branku i Robin Gola, když jej jestřábí obránci nedokázali v úniku pohlídat. U čtvrtfinálové výhry Poruby nechyběl ani skalní fanoušek Kamil Sasko a s týmem vítězství oslavil přímo na ledě.

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): První třetina nebyla opravdu nijak růžová. Ten rozjezd byl pomalejší, soupeř dobře bruslil, napadal a hra byla více méně vyrovnaná. Kluci začali hrát ale od druhé dvacetiminutovky zodpovědněji, nepouštěli Prostějov do tolika šancí a protiútoků jako tomu bylo v úvodním dějství. O výsledku zřejmě rozhodl začátek té prostřední třetiny, kdy se nám podařilo dát tři góly a odskočit tak soupeři. V turnaji postupujeme, takže jsme velice rádi a hráčům můžu jen poděkovat.

Petr Zachar (LHK Jestřábi Prostějov): Dle mého názoru je pro nás výsledek 8:2 poněkud krutý. Poruba sice byla o něco lepší, ale my jsme neproměnili šance, které jsme tam měli. První třetina byla sice na šance vyrovnaná, ale my jsme hlavně nastoupili špatně do té třetiny druhé, nebruslili jsme a dostali jsme tři rychlé góly, což rozhodlo zápas. A pokud prohráváte 4:0, tak pak už je velmi těžké něco s výsledkem udělat. Takové vedení mohou promarnit jen muži Poruby (směje se).