Poruba zvládla první finálové drama, Draky srazil v prodloužení Zdeněk

25.03.2018, René Chyla

Porubští hokejisté sehráli v prvním finále se šumperskými Draky zcela vyrovnanou partii. V zápase svěřenci Aleše Flašara a Tomáše Sršně dvakrát dotahovali, pak se ale ujali konečně vedení. To však hokejistům HC RT TORAX vydrželo jen patnáct sekund, a jelikož Ostravané nevyužili v závěru přesilovku, muselo rozhodnout až prodloužení. V něm se pak zaskvěl nenahraditelný Jiří Zdeněk a Poruba vede ve finálové sérii 1:0!

2. liga – skupina Východ - F1 ne 25.3.17:00
DRACI PARS ŠUMPERK
4:3p(0:1, 2:1, 1:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 28. Luka (Káňa T., Káňa J.), 36. Káňa T. (Luka, Zdeněk), 47. Luka (Káňa T., Zdeněk), 68. Zdeněk (Luka) – 12. Schejbal (Půhoný, Řezáč), 32. Sedlák (Králík, Vachutka), 48. Králík (Cink, Šťáva). Rozhodčí: Škrobák, Škach – Bubela, Zedník. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1673. Střely na branku: 41:38. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:3, 4:3 . Stav série: 1:0.
HC RT TORAX Poruba 2011: Kůdela – Dresler, Slavík, Kaluža, Hryciow, Puškár, Adam – Haas, Fojtík, Káňa J.– Luka, Zdeněk, Káňa T. – Finsterle, Ollender, Jaroš
DRACI PARS ŠUMPERK: Lakosil – Schejbal, Šťáva, Ďurkáč, Geweise, Řezáč, Sedlák – Kovařík, Hroch, Lehečka, Vachutka, Müller, Králík, Skopal, Půhoný, Fischer, Vymazal, Cink, Ostřanský

Jiří Zdeněk (POR) (1+2)
Vladimír Luka (POR) (2+2)
Tomáš Káňa (POR) (1+2)

Ollenderova tyč a agilní Půhoný

Porubští hokejisté vstoupili do zápasu aktivněji a dračí obraně v čele s Vlastimilem Lakosilem pořádně zatápěli. Ve čtvrté minutě vyslal Josef Fojtík parádní zadovku do brankoviště na Jana Káňu, ten však z první z blízkosti branku netrefil jen o centimetry. Za minutu mohli Ostravané slavit, Samuel Ollender ale z levého kruhu trefil pouze tyč. Pak ale začali pomalu přebírat otěže hráči Šumperka, kteří při hře čtyři na čtyři spálili svou první tutovku, Jiří Půhoný ale porubskou branku netrefil.

Schejbalův klid a série dorážek značky Fischer – Ostřanský

Z této herní situace po chvíli vypramenila přesilovka Draků, kteří ji s libostí také využili. Střela Jiřího Půhoného sice skončila na betonu Hynka Kůdely, odražený puk se však dostal přesně k Jakubu Schejbalovi, jenž pálil už do prázdné branky – 0:1. V závěru třetiny byli hosté blízko druhému úderu do porubského zátylku, neujala se však ani jedna z několika dorážek Radka Fischera s Milanem Ostřanským.

Tyčky Haase s Půhoným a Lukova vyrovnávající dělovka

Druhá třetina odstartovala v poklidnějším tempu, diváky málem zvedl ze sedadel až ve 26. minutě Marek Haas, který trefil z prostoru mezi kruhy tyč. A branková konstrukce zvonila i na druhé straně, to porubské obraně upláchl Jiří Půhoný, který pálil z levého kruhu. Draci museli následně za katr a toho Ostravané využili. Tomáš Káňa sebral puk na útočné modré, počkal až mu na levé straně najede Vladimír Luka, který se s kotoučem vůbec nemazlil a s pomocí tyče jej uklidil za bezmocného Vlastimila Lakosila – 1:1. HC RT TORAX byl blízko obratu, Marek Haas ale před šumperskou brankou nadvakrát selhal.

Sedlákovo představení nebo přesnost Tomáše Káni

Poruba promarnila šance, a tak úřadovali opět hosté. Lukáš Králík nahrával na modrou Tomáši Sedlákovi, který přesnou ranou k tyči nad levý beton zaskočil Hynka Kůdelu – 1:2. Poruba ale dokázala znovu vyrovnat a opět se jí to podařilo při přesilovce. Tentokrát vzal vše na svou hruď Tomáš Káňa, který ze středu pravého kruhu zamířil nechytatelně pod víko – 2:2. Zanedlouho mohla porubská aréna aplaudovat znovu, Jan Káňa byl vyslán do úniku nahrávkou až z obraného pásma, jeho rána ale mále rozštípila Lakosilovu helmu vejpůl.

Jepičí radost Poruby a mistr Zdeněk

Začátek poslední části byl aktivnější ze strany domácího celku. Vladimír Luka nabruslil až za šumperskou bránu, odkud vyslal ideální pas do brankoviště Jiřímu Zdeňkovi, jenž chtěl skórovat do protipohybu, rána ale nakonec tři tyče minula. Ve 47. minutě HC RT TORAX poprvé v zápase vedl. Tomáš Káňa našel bravurně z nulového úhlu číhajícího Vladimíra Luku u druhé tyče a porubský kanonýr neváhal ani vteřinu – 3:2. Ostravská radost ovšem trvala pouhých patnáct sekund. Střela Vladimíra Cinka se odrazila přesně k Lukáši Králíkovi, který vyrovnal už do prázdné – 3:3. V závěru hráli červenobílí ještě přesilovku, nicméně oba bratři Káňové své tutovky spálili, a tak se šlo do prodloužení. V něm pak v čase 68:00 rozjásal domácí Jiří Zdeněk, který bekhendem z ostrého úhlu umístil puk k levé tyči – 4:3.

Aleš Flašar (HC RT TORAX Poruba 2011): Vyjádřím se po sérii.

Jozef Zavadil (Draci Šumperk): Myslím, že to byl vyrovnaný zápas. V prodloužení měly oba týmy šance, ale dvě minuty před koncem rozhodla naše chyba ve středním pásmu. Takhle dětské, banální chyby nemůžeme dělat. Škoda, že jsme to nedotáhli k nájezdům, tam už je to o štěstí. Mrzí mě taky dva inkasované góly v oslabení. Přesně jsme věděli, jak je soupeř bude hrát, nakreslili jsme si je a přesto jsme inkasovali přesně, jak jsme kreslili. To je pak člověk naštvaný. Můžu kreslit co chci, ale když to hráči neudělají, tak je to k ničemu. Ale jinak klukům nemůžu nic vyčítat, bojovali jako blázni. V našem složení je těžké něco uhrát proti takovému favoritovi jako je Poruba. Ale jdeme dál, i když nevím, kdo za nás bude hrát.