Poruba v posledním kole nadstavby padla na domácím ledě, znovu nestačila na Hradec

01.03.2015, René Chyla

Závěrečné kolo nadstavby před vyřazovacími boji sehrála porubská juniorka na domácím ledě proti lídrovi z Hradce, na který ještě letos nenašla recept. A Porubským se nepodařilo prolomit tuto nepříznivou bilanci ani tentokrát. Hosté sice vedli již z kraje druhé třetiny o dvě branky, poté ale v pohledné akci vstřelil kontaktní gól Josef Fibrich. Vyrovnání se ale nekonalo, a tak Mountfield odskočil dalšími dvěma brankami. Jiskru naděje pak vykřesal Jakub Schwarz, který snížil na rozdíl jediného gólu po přihrávce od Tomáše Rataje (0+2). Hradec ale drama nepřipustil a pátý rozhodující gól vstřelil pět minut před koncem Jiří Uhlík. Na Porubu čeká ve čtvrtfinále Třebíč.

Liga juniorů - 42.kolo ne 1.3.13:45
Královští lvi Hradec Králové
3:5(0:1, 2:3, 1:1)
Branky a nahrávky: 29. Fibrich (Rataj), 39. Holaň (Gálik, Smrčka) – 17. Uhlík (Kopta, Šeda), 26. Pavlík (Procházka, Drašnar), 31. Procházka (Pavlík, Drašnar), 35. Šeda (Kopta, Suda), 56. Uhlík (Vladyka) Rozhodčí: Krenželok – Gančarčík, Rychlý. Vyloučení: 4:4. navíc Drašnar (MHK) 10 min. OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 65. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 3:4, 3:5.
HC RT TORAX Poruba 2011: Šrámek – Široký, Baca, Štěpán, Gálik, Síkora, Ryška, Kropka – Kurnik, Schwarz, Bialoň, Brnčál, Fibrich, Rataj, Mládek, Smrčka, Holaň, Korec, Havránek
Královští lvi Hradec Králové: Veselý – Vladyka, Bezděk, Suda, Hronek, Matějček – Šeda, Bartoň, Drašnar, Procházka, Uhlík, Kovářů, Kopta, Pavlík, Miškář

Utkání závěrečného kola nadstavbové části mezi druhou Porubou a prvním Hradcem začalo poměrně v rychlém tempu. Překvapit hostujícího gólmana se snažili hned v úvodu Josef Fibrich a chvíli po něm také Jonáš Mládek. Na druhé straně pak Ondřej Kovářů přihrával před bránu Patriku Miškářovi, který dokázal kotouč těsně před Šrámkem tečovat. Porubský gólman ale na poslední chvíli reflexivně zasáhl betonem. V osmé minutě se dostal do samostatného úniku Radovan Pavlík, ten ale v rozhodující chvíli před ostravským brankářem selhal. O pět minut později se stejná situace opakovala na druhé straně kluziště. To Hradeckým ujel domácí útočník Josef Fibrich, ten ale nedokázal kotouč zvednout a stav tak zůstal bezbrankový.

Hosté dostali následně možnost otevřít skóre v přesilové hře, tu však Mountfield nesehrál podle svých představ. Paradoxně to byli však domácí, kteří mohli jít do vedení. Martin Havránek nejprve využil zaváhání hradecké obrany a zpoza branky se pokoušel zaskočit Františka Veselého v bráně, leč neúspěšně. O chvíli později pálil z prostoru mezi kruhy i Denis Brnčál, ale ani tomu se nepodařilo skórovat. Necelé čtyři minuty před koncem ale Hradec Králové předvedl krásnou akci. Ondřej Kopta nahrával v přečíslení Jiřímu Uhlíkovi, který se trefil přesně pod víko – 0:1. O chvíli později mohli diváci zhlédnout podobnou akci hostů. Tomáš Drašnar našel volného Michala Procházku, který však trestuhodně minul.

Hned v první minutě prostřední periody mohlo být srovnáno. Jakub Schwarz se prodral mezi hradeckými obránci, než ale stačil vystřelit, puk ukryl ve své lapačce hostující gólman Veselý. V dobré pozici se ocitl i Josef Fibrich, ten ale zvolil ještě nahrávku na Tomáše Rataje. Porubský útočník se ale ke kotouči nakonec vůbec nedostal. To v 26. minutě našel Michal Procházka ve středním pásmu rozjetého Radovana Pavlíka, jenž se dostal až na levý kruh, ze kterého se trefil přesně do pravého horního růžku – 0:2. Krátce před odehráním poloviny základní hrací doby dokázali Hradečtí rozebrat porubskou obranu. Radovan Pavlík se ocitl sám v prostoru mezi kruhy, zvolil přihrávku na Tomáše Drašnara stojícím na pravém kruhu, který mířil pod břevno. Porubský gólman ale jeho pokus vyrazil do sítě. Z protiútoku tak následně trestal RT TORAX.

Hradecká obrana fatálně chybovala na modré a do úniku dva na nikoho se dostal Josef Fibrich s Tomášem Ratajem. Josef Fibrich dostal před brankovištěm od svého spoluhráče zpětnou nahrávku a zakončoval do odkryté brány – 1:2. Mountfield odpověděl hned vzápětí. Radovan Pavlík našel Michala Procházku na pravém kruhu, ze kterého se hostující útočník trefil přesně k protější tyči – 1:3. Snižovat mohl o chvíli později Jonáš Mládek, ten ale trefil pouze tyč Veselého branky. Hosté se pak prosadili dokonce i v oslabení. Ondřej Kopta pihrával do prostoru mezi kruhy Tomáši Drašnarovi, který poslal puk přesně pod horní tyčku – 1:4. Druhou branku Poruby pak mohla vstřelit dvojice Jonáš – Brnčál, ani jednomu se ale Veselého překonat nepodařilo. Necelé dvě minuty před koncem se domácí střídačka konečně dočkala. Matúš Gálik sice napřáhl na modré čáře, mezi betony však ještě tečoval Vojtěch Holaň – 2:4.

Po odehraných třech minutách poslední třetiny mohl snížit na rozdíl jediné branky Jonáš Mládek, ten však nastřelil pouze gólmanovy betony. Hned nato přihrával Marek Smrčka před bránu, kde mohl doklepávat Josef Fibrich, jeho hůl ale kotouč bohužel pro domácí minula. Ve 47. minutě byl tentýž hráč tvrdě sražen k zemi a krátce po něm byl na mantinel vražen i Martin Havránek, jenž se velmi těžce zvedal z ledu. Hlavní sudí udělil nejprve dvě plus deset minut za úder do oblasti hlavy a krku a ve druhém případě k nelibosti domácích pouhé dvě minuty. Devět minut před koncem se RT TORAX konečně dočkal kontaktního gólu. Jakub Baca nahrál Jakubu Schwarzovi, který se trefil přesně nad rameno Veselého – 3:4. Hradec ale vyrovnání nepřipustil a pět minut před koncem přidal pojišťovací pátou branku. Pokus Karla Vladyky sice Šrámek vyrazil, na dorážku Jiřího Uhlíka byl však již krátký – 3:5.

RT TORAX tak na Hradec nevyzrál ani napočtvrté a v posledním kole nadstavby na domácím ledě po bojovném výkonu padl. Vyřazovací boje začínají již tento pátek a porubská juniorka změří ve čtvrtfinále síly s Třebíčí. Úvodní buly prvního zápasu bude vhozeno v 17 hodin.

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): Dnes jsme odehráli proti Hradci zřejmě nejlepší utkání. Podařilo se nám tentokrát zachytit začátek zápasu a třetiny určitě byly vyrovnané. Utkání se určitě zlomilo v momentu, kdy jsme prohrávali o dvě branky a ve vlastní přesilovce jsme inkasovali. Tam nám soupeř odskočil a i přes veškerou naší snahu si soupeř již zápas pohlídal. Myslím si také, že nakonec i zaslouženě zvítězil.

Aleš Krátoška (Mountfield HK): Musím říci, že i když jsme byli opravdu v malém počtu, tak jsme utkání posledního kola nadstavby zvládli. Vzhledem k tomu, že tam byla nějaká zranění a také vyloučení, tak jsme zápas dohrávali prakticky na dvě pětky. Pro nás jsou dobré tři body do tabulky, ale teď budeme vše připravovat na páteční play-off.