Poruba stáhla tříbrankové manko, z Budějovic i přesto odjíždí bez bodu

21.10.2015, René Chyla

Taktický boj na Vysočině příliš mnoho šancí v úvodu utkání nenabídl, týmy se k zakončení dostávaly zejména v početních výhodách. Tu dvojnásobnou Žihadla využít už dokázala, stalo se tak minutu před první sirénou. A když v prostřední dvacetiminutovce Moravské Budějovice odskočily slepenými góly již na 3:0, Tomáš Sršeň zareagoval oddechovým časem. Ten se zdál býti pro další průběh klíčový. RT TORAX totiž dvěma brankami havířovského Lukáše Bednáře (3+0) ještě do druhé sirény snížil. Na důležité kontaktní brance měl lví podíl i Milan Ovšák a vykřesal tak naději na bodový zisk. Čerstvá posila nakonec ve třetí třetině dokonala hattrick, ani ten ale nakonec nestačil. David Ballner dokonce na začátku třetí třetiny srovnal, tento gól ale Porubským k další výhře proti Žihadlům nakonec nepomohl. Moravské Budějovice rozhodly o svém premiérovém vítězství proti Porubě pět minut před koncem.

2. liga - skupina Východ - 12.kolo st 21.10.18:00
HC Moravské Budějovice 2005
5:4(1:0, 2:2, 2:2)
Branky a nahrávky: 19. Horký (Rytnauer, Paták), 28. Rytnauer (Horký), 29. Havel (Pelikán), 47. Havel (Šťáva), 55. Mikeš (Šťáva, Paták) – 31. Bednář (Vrána, Seidler), 34. Bednář (Ovšák), 43. Ballner (Vaněk, Sedlář), 53. Bednář (Ballner, Malý). Rozhodčí: Kika – Měkýš, Otáhal. Vyloučení: 6:6, navíc Havel (MBU) OK. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 295. Průběh utkání: 3:0, 3:3, 4:3, 4:4, 5:4.
HC Moravské Budějovice 2005: Máj – Sobotka, Pelikán, Sechovec, Forman, Peroutka, Jakeš, Šťáva – Rytnauer, Havel, Pěška, Mikeš, Paták, Trojan, Juráň, Vlašín, Lupač, Horký, Matějka, Latner.
HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář – Slavík, Ostrčil, Ovšák, Vajda, Šindelář, Malý – Kilnar, Chaloupka, Sedlář, Vrána, Vaněk, Bednář, Ballner, Seidler, Zachar.

Přítomní diváci na Zimním stadionu v Moravských Budějovicích mohli v úvodních minutách sledovat zejména taktickou bitvu, která vycházela ze zabezpečených obran. Hlavní sudí zpestřil hru až v sedmé minutě, kdy musela usednout za katr nejnovější posila Žihadel ze Znojma Ondřej Šťáva. V nabídnuté přesilovce se v největší příležitosti ocitl Petr Seidler, jenž zkoušel před brankovištěm propasírovat kotouč mezi betony Milana Máje. Gólman Budějovic ale vynikl a nedovolil porubskému útočníkovi skórovat. Svou početní výhodu, jež přišla hned vzápětí, ale nedokázali využít ani domácí hokejisté.

O pár minut později zahrozili na druhé straně Michal Vlašín s Lukášem Havlem, Radek Tihlář si ale s jeho pokusem dokázal poradit. Moravské Budějovice se dostaly do největší šance paradoxně při svém dalším oslabení, David Horký ale krátce před vypršením trestu svého spoluhráče nastřelil tyč. RT TORAX poté musel čelit téměř dvouminutovému dvojnásobnému oslabení, kterému odolat bohužel pro hosty nedokázal. Ladislav Rytnauer našel před brankovištěm volného Davida Horkého, který poslal Žihadla do vedení – 1:0. Srovnat mohl vzápětí Lukáš Vrána, jeho bekhendová střela se ale neujala.

Ve 23. minutě mohl zvyšovat Tomáš Latner, který dostal přesný pas před brankoviště od Michala Vlašína, domácí bek ale svou šanci přetavit v branku nedokázal. V přesilovce pak mohl protrhnout nulu na hostující straně David Zachar, jeho bekhendový pokus ale Milan Máj lapil. Domácí tak dále trestali chyby v porubské defenzívě. David Horký poslal kotouč mezi kruhy, odkud se Ladislav Rytnauer nemýlil – 2:0. O minutu později už slavila tatáž střídačka opět. Tomáš Pelikán našel na modré čáře Lukáše Havla, který zamířil přesně do pravého horního růžku Tihlářovy branky – 3:0. Lodivod Poruby tak zareagoval na tříbrankové vedení Žihadel oddechovým časem.

Ten se nakonec zdál býti účinným. Už po dvou dalších minutách RT TORAX korigoval. Po perfektní nahrávce od Lukáše Vrány překonal poprvé v zápase Milana Máje čerstvá posila z Havířova Lukáš Bednář – 3:1. O chvíli později už bylo ještě veseleji a pomalu se začínal naplňovat scénář z Valašského Meziříčí. Ve 34. minutě nalezl Milan Ovšák opět Lukáše Bednáře, který nekompromisně zamířil k tyči a vstřelil kontaktní branku – 3:2. Poruba byla dokonce blízko vyrovnání, David Ballner, Marek Sedlář ani Radim Ostrčil však neuspěli.

Co se nepovedlo v části druhé, podařilo se v té následující. Krátce po vypršení trestu Aleše Kilnara se hostům podařilo konečně srovnat otěže zápasu. Rostislav Vaněk poslal kotouč přesně na hůl Davida Ballnera, jenž střelou do poloodkryté branky způsobil záplavu radosti u porubských fanoušků – 3:3. Moravské Budějovice se ale se ztraceným vedením smířit nedokázali. Poté co Tomáš Jakeš netrefil ve vyložené pozici prázdnou branku, Moravské Budějovice udeřily v přečíslení dva na jednoho. Do puku se tak na hranici kruhu opřel Lukáš Havel, který nedal Tihlářovi žádnou šanci – 4:3.

Štěstí poté zkoušeli postupně Marek Sedlář či Robin Malý s Janem Chaloupkou v přesilovce, Milan Máj ale svůj tým držel nad vodou. Ne však dlouho. V 53. minutě přihrával David Ballner na modrou čáru Lukáši Bednářovi, který propálil vše, co mu stálo v cestě – 4:4. Zanedlouho ale bylo vše úplně jinak. V početní převaze napřáhl na hranici levého kruhu Roman Mikeš, jenž poslal domácí potřetí do vedení – 5:4. RT TORAX už odpověď nenašel a prohrává tak druhé utkání v řadě.

Ostatní zápasy 12. kola II. ligy skupiny Východ

HC Slezan Opava vs. SK Karviná3:4 náj.
HC Lvi Břeclav vs. HC Kopřivnice6:4
HK Nový Jičín vs. VHK Vsetín3:4
SHK Hodonín vs. HC Technika Brno4:3
HC Bobři Valašské Meziříčí vs. HC Frýdek-Místek2:7

Tomáš Sršeň (HC RT TORAX Poruba 2011): Myslím si, že jsme odehráli první třetinu podle našich představ, ale v závěru jsme udělali dva fauly – jeden v útočné třetině a jeden naprosto zbytečný v obranné třetině. A hrát dvě minuty tři na pět na tomto specifickém úzkém kluzišti je vždy problém, bohužel jsme hru neudrželi a dostali gól. Ve druhé třetině jsme dvakrát zbytečně chybovali, navíc neproměnili žádnou šanci, a soupeř nám odskočil na 0:3. Nemůžeme hrát zápasy 0:1 nebo 0:2 a neustále je otáčet, to tak prostě nefunguje, podaří se to párkrát, ale ne každý zápas. Mrzí mě, když jsme v závěru srovnali na 4:4, tak se dopustíme naprosto zbytečného faulu ve středním pásmu, a to sekání. Navíc, když si řekneme, že na útočné třetině faulovat nebudeme. Faul to byl nicneřešící, domácí přesilovku využili. Myslím si, že jsme měli více šancí, ač nám párkrát odjeli, když jsme více otevřeli hru, tak Tihlář šance chytil, ale my žádné nedali. Nedá se nic dělat, sezóna je dlouhá, musíme pracovat dále, ale pokud si neuvědomíme věci, které děláme – spousty vyloučení, necháváme se strhnout hrou či se nesoustředíme – budeme mít problémy.