Poruba smetla na domácím ledě předposlední Kopřivnici, znovu se trefil Jan Káňa

03.02.2018, René Chyla

Porubští hokejisté změřili síly s Kopřivnicí podruhé během šesti dnů, tentokrát se však Ostravané se svým soupeřem příliš nemazlili a základ pro vítězství postavili už během úvodní dvacetiminutovky, kdy se prosadil Tadeáš Jaroš, David Zachar a Vladimír Luka. Na ně poté ve zbytku navázal Jan Káňa se Samuelem Ollenderem, a HC RT TORAX tak nakonec přemohl předposlední tým tabulky vysoko 5:1.

2. liga – skupina Východ - 42.kolo so 3.2.17:00
HC ISMM Kopřivnice
5:1(3:1, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 4. Jaroš (Ballner, Ollender), 8. Zachar, 19. Luka, 24. Káňa J. (Dresler), 31. Ollender (Káňa J., Finsterle) – 7. Mach. Rozhodčí: Koziol – Bartek, Dohnal. Vyloučení: 7:7. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 471. Střely na branku: 29:18. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 5:1.
HC RT TORAX Poruba 2011: Kůdela – Puškár, Adam, Dresler, Slavík, Janota, Hryciow – Káňa T., Zachar, Haas – Ballner, Jaroš, Ollender – Finsterle, Káňa J. (od 33. Gelnar), Luka
HC ISMM Kopřivnice: Hromada – Heinzl, Stříž, Marek, Mrowiec, Krutil, Bail, Merenda – Červenka, Pargač, Tomášek, Vyčesaný, Hrubý, Sluštík, Mach, Pěnčík, Kofroň, Gola P.

Jan Káňa (POR) (1+1)
Tadeáš Jaroš (POR) (1+0)
Samuel Ollender (POR) (1+1)

Věnované góly a jubilejní trefa šéfa kabiny

Do RT TORAX ARENY si v sobotním podvečeru našlo cestu mnoho diváků a jistě nelitovali, protože v začátku osmé minuty viděli již tři góly. Střeleckou listinu otevřel ve čtvrté minutě Tadeáš Jaroš. Hromada neudržel sklapnuté betony a kotouč mu po střele z levého rohu pronikl za brankovou čáru. Porubští tak svůj tlak zúročili. Jenže pak si slovo vzali hosté a stačila jedna malá chybička v obraně a dokázali ji potrestat. Tatra vyrovnala patnáct vteřin před dovršením sedmé minuty. Jakub Mach se prosmýkl kolem brankoviště, a byť Kůdela šel s jeho jízdou, tatrovácký snajpr si počkal, až odkryje mezeru mezi betony, a kotouč mu tam poté poslal.

Skóre se ale za šestnáct vteřin opět měnilo. Dá se říct, že ze stejného místa jako Jaroš střílel i kapitán Poruby David Zachar. Tedy z brankové čáry po levé ruce gólmana Hromady. Kotouč se dostal za kopřivnické betony a zpomaleně se dokutálel k druhé tyči, až si ustlal celým objemem za brankovou čarou. Touto trefou si šéf porubské kabiny připsal desátou branku sezóny. Další šance se domácím naskytly v první přesilovce, ale tentokrát si na odražené kotouče dával kopřivnický gólman pořádnou pifku a s pomocí obrany udržel jednogólové manko.

Čtyři minuty před koncem první třetiny se naskytla početní výhoda i Tatře, ale i porubský Kůdela měl lapačku vždy včas na správném místě. V čase 18:37 vystihl v útočné třetině kopřivnickou rozehrávku Vladimír Luka a dlouho napínal jak diváky, tak brankáře Hromadu, co s kotoučem předvede. Nakonec zpětnou kličkou dokázal kopřivnického gólmana oklamat a kotouč vměstnal mezi brusli a levou tyč branky.

Další kanadské body pro Jana Káňu, Tatra zvládla dvojnásobné oslabení

Po přestávce se obraz hry razantně neměnil. Hosté se občas koukli do útočného pásma, ale více méně museli sahat spíš po defenzivní hře. Porubští častovali Hromadu hromadou střel, které dokázal do poloviny čtvrté minuty druhého dějství odrážet. Na středu hřiště od modré čáry pálil Jan Dresler a jeho dělovka skončila odražená od kopřivnických betonů mezi kruhy, kde se zrovna pohyboval Jan Káňa a po dorážce do odkryté branky si připsal úspěšnou střelu i ve čtvrtém utkání v řadě.

Po objetí branky zvedal ruce na znamení dosažené branky David Zachar, ale Hromada držel betony těsně u levé tyče a po odpískání se za bedlivého zraku sudího ukázalo, že kotouč za brankovou čarou nebyl. Na pátou branku si tak museli domácí počkat na pozdější dobu. V desáté minutě se totiž dostali pod tlak, ale ze střel Červenky a Hrubého se v brankové síti nezachytil ani jeden kotouč. Porubská obrana dobře blokovala a Kůdela leckdy nemusel ani zasahovat.

Po defenzivní chvilce se domácí dostali opět k ofenzivní hře a byla z toho pátá branka. Hromada neměl svůj večer, protože opět pustil lehkou nenápadnou střelu. Kotouč po ledě poslal po nahrávce Jana Káni do kopřivnické branky Samuel Ollender. Na ledě se poté začalo jiskřit a doplatila na to spíš Tatra než vedoucí RT TORAX. Minutu a půl hráli hosté ve třech, ale v defenzivě si počínali zodpovědně a Porubským nedovolili dorážky, ze kterých byly největší šance skórovat. V závěru třetiny se hrálo ve čtyřech a více prostoru svědčilo Kopřivnici. Po odehraném icingu se vhazovalo po pravici Kůdely a následnou střelu obránce Stříže jen tak tak dokázal odpálit nadvakrát do bezpečí.

Drsňák Ollender, otřesený Puškár

Po druhé výměně stran se celkem brzy mohla porubská střídačka gólově radovat, ale Hromadovi s přibývajícím časem zrála i forma. Dokázal krýt střely Jana Káni, Davida Zachara i projektily od modré v podání Jana Dreslera či Luboše Adama. Kousavá byla i Tatra, ale nedostala se dál, díky dobrým blokům celých porubských pětek, než na kruhy. Až v osmé minutě se přerušila hra, když Kůdela schoval kotouč po střele Pěnčíka.

Šanci na snížení nepříznivého skóre 5:1 dostala Tatra v polovině třetí třetiny, ale vůbec toho nevyužila. Ba naopak, do šancí se dostali Zachar a Finsterle a poměrnou část oslabení domácí odehráli kolem Hromadovy branky. Porubští obstáli i ve čtyřminutovém oslabení, kdy si po krvavém faulu odpykával trest Ollender. Oslabení asi hodně bolelo Jana Puškára po narolování na mantinel. Hosté se pak o jednu minutu přesilovky sami obrali, ale to je nemuselo mrzet, protože ve hře ve čtyřech jim to šlo rozhodně lépe než domácím.

Jenže jejich střely mířily příliš vysoko nad porubskou branku a střela Vyčesaného prověřila jen pevnost Kůdelovy výstroje. Kopřivničtí v závěru třetiny měli několik dobrých šanci, ale letící puky končily na betonech nebo výstroji porubského gólmana. A když se nepodařilo z úplně závěrečného tlaku skórovat ani domácím, skončilo utkání ve prospěch HC RT TORAX Poruba 2011 5:1.

Ostatní zápasy 42. kola

Hodonínvs.Val.Meziříčí5:2
Šumperkvs.Nový Jičín7:2

Aleš Flašar (HC RT TORAX Poruba 2011): Chtěli jsme navázat na výhru v Novém Jičíně. Dvě třetiny jsme na soupeře nastoupili agresivně, což se vyplatilo. Měli jsme hodně gólových šancí a dali z nich pět branek. Závěrečnou část už jsme hráli trošku na údržbu, protože hned v pondělí nás čeká ještě dohrávka s Opavou. S výsledkem jsme spokojeni. Je pravda, že nám nevyšly přesilovky, ale my jsme je nehráli ve standardním složení. Bylo to hodně o improvizaci. Někdy to kluci nezvládli, ale dali jsme i nějaké tyčky. Nebylo to nic nádherného, ale z toho si hlavu zatím neděláme. Začneme je pořádně cvičit až bude pauza a všichni kluci zdraví. Vypadl nám z přesilovkové formace Jirka Zdeněk, který sbírá hodně bodů, a to tam bylo taky cítit.

Jaroslav Kofroň (HC Tatra Kopřivnice): Myslím, že domácí byli po celých šedesát minut lepším týmem a zaslouženě zvítězili. Od stavu 5:1 už se to prakticky jen dohrávalo, ale Poruba měla zápas stále pod kontrolou.