Poruba slaví postup do semifinále! Infarktovou čtvrtou bitvu rozhodl v závěru Hruzík

03.03.2014, Redakce

Neuvěřitelné drama servírovali oba čtvrtfinalisté ve čtvrtém utkání série. Takřka třináct stovek fanoušků sledovalo skvělé útočné představení se zápletkou, jakou by nevymyslela ani Agatha Christie. Divoké skóre se neustále přelévalo ze strany na stranu, až za stavu 4:4 si oba celky jako by začaly uvědomovat důležitost střetnutí. Zdálo se, že šedesát minut hry poprvé o vítězi nerozhodne, jenže v závěru napřáhl na modré Lukáš Hruzík, jenž vystřelil Porubě důležitý třetí bod. RT TORAX si už infarktový závěr pohlídal, poprvé v sezoně uspěl v domácím stánku Drtičů a mohl se naplno radovat ze sladkého postupu do semifinále! Na jméno soupeře si však musí do středy počkat.

2. liga - skupina Východ - ČF4 po 3.3.18:00
SHK Hodonín
4:5(3:3, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 8. Kříž (Špok, Miklík), 9. Ketner (Jurásek, Skočovský), 20. Špok (Grman), 23. Kučera (Špok, Kříž) – 2. Peslar (Buček), 11. Pechanec, 20. Pechanec (Sedlář, Krayzel), 26. Kilnar (Šindelář), 57. Hruzík (Vaněk). Rozhodčí: Doležal, Kopeček - Klouda, Musil. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1246. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 4:3, 4:5. Konečný stav série: 1:3.
SHK Hodonín: Kotvan (26. Barus) - Pokorný, Miklík, Skočovský, Ketner, Kulyk, Grman, Směřička - Kučera, Kříž, Špok - Peš, Jurásek, Štumpf - Charvát, Vrba, Smetana R. - Škorík, Kuba, Mika - Velechovský.
HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář (27. nájezd Gleich) – Šindelář, Hruzík, Peslar, Slavík, Graca, Javín – Sedlář, Krayzel, Zachar, Kilnar, Vrána, Pechanec, Pavlačka, Vaněk, Buček.

Čtvrtý duel čtvrtfinálové série začal pěkně zostra. Už po minutě a půl se poprvé měnili skóre, když se na modré čáře opřel do puku Jakub Peslar a jeho rána zapadla k bližší tyči domácího brankáře, kterému zastínil výhled jeden z bránících hráčů. Odpověď ale mohla být blesková. O minutu později se ve vlastním oslabení dostal do slibné příležitosti Peš a k vyrovnání opravdu mnoho nechybělo.

Vyrovnávací trefy se slušně zaplněné ochozy hodonínského stadionu dočkaly na konci osmé minuty. Ve hře čtyř proti čtyřem vybojoval Špok v rohu puk, přihrál jej před branku zcela osamocenému Pavlu Křížovi, který ranou z první překonal Tihláře.

O půl minuty později explodovaly tribuny podruhé. Vteřinu po návratu vyloučeného Kučery využil přesilovku a Juráskovu přihrávku na modrou čáru Nikolas Ketner přesnou ranou k levé Tihlářově tyči. V polovině první části mohl přidat třetí branku po obrovské chybě porubské defenzivy Peš, ale hostující gólman se štěstím tutovku hodonínského útočníka zneškodnil.

A tak přišel trest. Antonín Pechanec, havířovská posila, která za Porubu odehrála stejně jako jeho spoluhráč Graca vůbec první utkání, předvedl své umění a po krásné individuální akci srovnal na 2:2. V devatenácté minutě měl Kotvan plné nohy a ruce práce s ránou Pavlačky. Tuto šanci domácí ještě přečkali bez úhony, ale v začátku poslední minuty první části to už hostům vyšlo.

A byl to opět Antonín Pechanec, využil zaváhání domácí obrany, u levé tyče hodonínské brány plácl do poskakujícího kotouče a puk skončil za zády překvapeného Kotvana. Odpověď Drtičů ale byla doslova bleskurychlá. Ihned po buly vyslal Grman na zteč Martina Špoka, který u levého mantinelu našlápl a bekhendovým pokusem překvapil Tihláře. První divoká třetina tak skončila nerozhodně 3:3.

Ihned po přestávce mohli jít Drtiči do vedení, brejk dva na jednoho řešil Špok přihrávkou na Kučeru, tomu ale zakončení na dlouhou hůl nevyšlo podle jeho představ. Náladu si ale Zdeněk Kučera zlepšil hned v následujícím střídání. Křídlo první formace si vybruslilo z rohu a střelou do horního růžku nedal porubskému brankáři žádnou šanci.

Ofenzivní festival ale pokračoval i nadále. V pětadvacáté minutě už bylo opět srovnáno. To když Aleš Kilnar přesnou ranou pod horní tyč překonal Kotvana počtvrté a hodonínský brankář po této brance přenechal své místo kolegovi Barusovi. O minutu později se mohlo skóre měnit opět. Sedlář fauloval v úniku Špoka a sudí nařídili trestné střílení ve prospěch domácího týmu.

Proti Špokovi se do hostující branky postavil náhradník Gleich a tento tah trenérovi Poruby vyšel, protože domácí útočník na hostujícího brankáře nevyzrál. V následné přesilovce vybídl Jurásek ke skórování Štumpfa, ale Tihlář i mladého slovenského útočníka ve službách Drtičů vychytal. Kuriózní moment odstartoval závěrečnou periodu, když Peš málem rukou srazil vysoký kotouč za naštěstí pozorného Baruse.

Na domácích hráčích bylo vidět, že jim dochází síly, ale taktická a fyzicky náročná bitva pokračovala v plném nasazení i v poslední třetině. K vidění už nebylo tolik příležitostí, ale o to víc bylo ve vzduchu cítit napětí. Drtiči sedm minut před koncem základní hrací doby přežili nebezpečnou přesilovku Poruby čtyři na tři a už to vypadalo, že se o vítězi rozhodne až v nastavení.

218 sekund před třetí sirénou ale hosté vstřelili šťastný gól. Lukáš Hruzík na modré vypálil puk na hodonínskou branku. Puk proletěl skrz clonící hráče až do sítě. Domácí hráči i publikum sice dávali najevo svou nespokojenost se zákrokem na hodonínského brankáře, který byl těsně před gólem tvrdě atakován jedním z hostujících útočníků. Sudí ale branku uznali a nutno přiznat, že po právu, protože Barus byl v momentě srážky mimo své brankoviště.

V čase 58:27 šel za katr kapitán porubského celku Javín a Drtiči tak měli ještě možnost potřetí v utkání srovnat. Po vyhraném vhazování a bombě od modré zazvonila na celý stadion levá Tihlářova tyčka, od ní ale puk bohužel zamířil mimo hostující klec. V poslední půlminutě to domácí zkusili v šesti, ale hostující obrana závěrečný tlak domácího mužstva ustála a po závěrečné siréně tak mohli hokejisté Poruby slavit postup do semifinále.

Výsledky ostatních utkání 4. čtvrtfinále play-off:

VSK Technika Brno – HC ZUBR Přerov 4:8 (konečný stav série 1:3)
VHK Vsetín – HC Slezan Opava 2:1 sn. (stav série 2:2)
HC Frýdek-Místek – LHK Jestřábi Prostějov 3:8 (stav série 2:2)

Jan Prčík (SHK Hodonín): Chtěli jsme samozřejmě udělat všechno pro to, abychom vybojovali pátý rozhodující zápas. Utkání začalo docela divoce a byla to až nečekaná přestřelka. I proto jsme po čtvrté brance sáhli k výměně brankářů. Určitě ale nebudu polemizovat o tom, jestli by to vypadalo jinak, kdyby tam byl Filip Barus od začátku, protože zastávám názor, že máme dva velmi dobré, kvalitní a vyrovnané brankáře. Po druhé inkasované brance jsme to stáhli na pět obránců a kluci toho pak měli opravdu plné brýle. Ten pátý gól vypadal v reálu sporně, ale poté, co jsme se podívali na video, musím uznat, že náš brankář byl venku z branky a útočník soupeře jej vůbec neviděl. V závěru jsme se odhodlali k power-play a chybělo málo k tomu, abychom vyrovnali. Bohužel tyčka byla proti. Všichni ale nechali na ledě maximum a musím klukům poděkovat. Stejně tak chci poděkovat našim fanouškům, kteří byli jedním slovem úžasní a podporovali kluky celý rok. Soupeři můžu jen pogratulovat k postupu a popřát, ať se mu i dál daří. Hokejově musím uznat, že si postup zasloužil.

Tomáš Sršeň (HC RT TORAX Poruba 2011): Bylo to z obou stran hodně divoké utkání. Vyrovnaný zápas plný chyb, kterých bylo možná na můj vkus až moc. Do poslední třetiny jsme šli s tím, abychom neinkasovali a naopak se pokusili dát rozhodující gól. Nakonec jsme měli to štěstí a povedlo se nám vstřelit vítěznou branku. Kdybych se měl vyjádřit k celé sérii, tak Hodonín předvedl fantastický výkon a byl to pro nás obrovsky těžký soupeř. S tím jsme ale do čtvrtfinále šli. Věděli jsme, že Hodonín je zkušený mančaft, který to v play-off umí, což dokázal v minulých letech. Rozhodla asi naše větší agresivita a houževnatost. Hodonín a tento kraj velmi dobře znám, jelikož mám v Uherském Hradišti rodinu. Jezdím sem rád, protože je tady vždycky výborná atmosféra, kterou my můžeme bohužel jen a jen závidět.