Poruba prolomila dlouholeté prokletí, Draky srazila 4:1 a je ve FINÁLE!

20.03.2017, René Chyla

Porubští hokejisté vstoupili do rozhodujícího duelu náramně, když chybu Draků potrestal ve vlastním oslabení Tomáš Jáchym. Na jeho ránu sice rychle odpověděl Daniel Vachutka, ve zbylých dvou třetinách ale již dominovali domácí borci, kteří po trefách Piechy, Zachara a Sztefka vyhráli jasně 4:1, prolomili semifinálové prokletí Porubských a slaví tak historický postup do finále!

2. liga - skupina Východ - SF5 po 20.3.18:00
DRACI PARS ŠUMPERK
4:1(1:1, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 3. Jáchym (Zachar), 31. Piecha (Jáchym, Kaluža), 46. Zachar (Kafka, Jáchym), 50. Sztefek (Slováček, Piecha) – 5. Vachutka (Matějka, Vymazal). Rozhodčí: Dědek, Mikula – Adamec, Poruba. Vyloučení: 3:7, navíc Slavík (POR), Sedlák 5 min. + OK a Fišera (oba ŠUM) trest ve hře. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1 224. Střely na branku: 30:15. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1. Konečný stav série: 3:2.
HC RT TORAX Poruba 2011: Čech – Slavík, Puškár, Kaluža, Puzič, Bail, Dresler, Rudl – Zachar, Jáchym, Kafka – Piecha, Slováček, Sztefek – Peslar, Vaněk, Ballner – Orság, Tomčák
DRACI PARS ŠUMPERK: Kůdela – Adam, Sedlák, Řezáč, Fišera, Janota, Drtil, Ďurkáč – Hroch, Langr, Cink – Vachutka, Matějka, Vymazal – Ostřanský, Králík, Novosad – Sedláček

Brzký úder Poruby v oslabení, bleskové vyrovnání a tyč Kafky

Domácí začali pěkně zostra. V oslabení ve třetí minutě se totiž puku ujal na obranné modré čáře David Zachar, jenž zavezl kotouč do útočného pásma, tam jej přenechal Tomáši Jáchymovi, který stahovačkou obelhal posledního beka a Hynka Kůdelu překvapil střelou pod vyrážečku – 1:0. Už za necelé dvě minuty ale bylo srovnáno. Do odraženého puku se opřel z bezprostřední blízkosti Daniel Vachutka, který dělovkou propálil bezmocného Čecha k levé tyči – 1:1. V sedmé minutě pak pořádně zahrozil nekrytý Dominik Kafka, porubský útočník ale orazítkoval z pravého kruhu pouze tyč. Ve velké příležitosti se před porubským brankovištěm poté objevil Zdeněk Novosad, zaváhání ostravských beků ale bekhendem nedokázal potrestat.

Vlastní gól Šumperka a šance Kafky v závěru

Domácí se mohli ujmout vedení v přesilové hře, do větší šance se ale dostal pouze Martin Piecha po Slováčkově nahrávce zleva, útočníkova teč však úspěšná nebyla. Zanedlouho pálil i Jan Dresler, ten ale se střelbou chvilinku váhal, a tak se šumperský brankář dokázal přesunout. RT TORAX využil až další početní převahu. Martin Piecha poslal zprava puk do brankoviště, odkud si jej jeden z hostů srazil do vlastní klece – 2:1. Minutu před druhou přestávkou se ve slibné pozici ocitl Dominik Kafka, Hynek Kůdela ale skvěle zapracoval holí a šanci tak spolehlivě zneškodnil.

Cesta do finále přes branky Zachara a Sztefka

Už v první minutě mohli Porubští odskočit na rozdíl dvou branek. V přečíslení dva na jednoho ale vzal vše na svou hruď Jan Dresler, jeho střelu však lapil šumperský gólman. Na druhé straně tak mohl vyrovnat Michal Vymazal, ani on ale svou šanci v branku neproměnil. Velký krok do finále udělali domácí ve 46. minutě. Dominik Kafka nahrával na pravý kruh Davidu Zacharovi, který s pomocí tyče usměrnil kotouč za Kůdelova záda – 3:1. Za dvě minuty byli blízko snížení Draci, když Sedlákova rána od pravého mantinelu propadla Čechovi, před brankovou čarou jej však uklidil do bezpečí jeden z domácích beků. V čase 50:00 už RT TORAX pomalu otevírali brány vytouženého finále. Slováčkův pas mezi kruhy tečoval pod víko Michal Sztefek – 4:1. Domácí ještě v závěru hráli více než dvě minuty pět na tři, neubránění však na postupu nic nezměnilo.

Tomáš Sršeň (HC RT TORAX Poruba 2011): Poslední zápas je vždycky psychicky náročný. Celá série byla velice těžká, protože Šumperk předváděl celou sezonu kvalitní výkony a my jsme s ním čtyřikrát v základní části prohráli, což trošku nad námi leželo. Ale nakonec jsme to zvládli, hlavně po fyzické stránce, a zaslouženě postoupili. Myslím, že jsme sérii urvali hlavně vůlí. Za finále jsme moc rádi, ale nejhorší by bylo si myslet, že máme splněno. Uděláme všechno, abychom to velkému favoritovi znepříjemnili. Chtěl bych pochválit i rozhodčí, kteří pátý duel zvládli parádně. Hráči soupeře se tak nedostali k tomu simulování a skákání. Děkujeme také našim fanouškům a věříme, že na finále přijdou ještě ve větším počtu.

Aleš Flašar (Draci Šumperk): V první řadě velká gratulace pro Porubu, protože hrála výborně. Myslím, že jsme v pátém utkání tahali za kratší konec, protože máme velkou marodku. Bylo už cítit, že nám trošku chyběl kyslík. Nevím, s kým bychom hráli finále, protože máme půl šatny mimo a dostat tři debakly od Vsetína by bylo asi ostudné. Přece jenom Poruba měla během sezony možnost vystřídat víc pětek, chodili ji tady hráči z Vítkovic, my jsme v podstatě celou sezonu tahali na jedenáct útočníků a sedm obránců. Smekám před kluky za ten výkon, už série s Valašským Meziříčím byla nesmírně těžká. Nikdo si je nepřál a padli zrovna na nás, stálo nás to hodně sil. Poruba byla o krůček lepší, přeji jí hodně štěstí ve finále.