Poruba porazila po skvělém výkonu vedoucí Kometu 2:0

10.12.2008, Kateřina Juříková

Utkání mezi Porubou a brněnskou Kometou mělo jasného favorita, jenže situace na ledové ploše tomu od úvodních minut nenapovídala. V první třetině mělo VOKD více ze hry a o zaslouženou branku se postaral Jan Kolařík, další porubské pokusy skončily na skvěle chytajícím Hylákovi. Ve druhé části se hra vyrovnala, ale když už se hosté dostali do šance, ztroskotali na domácí posile v brance Jakubu Štěpánkovi. Když už to vypadalo, že se po čtyřiceti minutách bude odcházet do kabin za hubeného jednobrankového vedení domácích, dokázal skórovat čtyři vteřiny před koncem druhé periody Marek Kvapil. Ve třetí třetině již Porubští nepřipustili komplikace a došli si k velmi cenné výhře 2:0 nad lídrem prvoligové tabulky. Domácí trenér Kamil Kašťák tak dokázal hned v prvním utkání na střídačce domácích získat tři body. Poruba se tak odpoutala ze samotného dna tabulky a poskočila na 14. příčku. Další utkání čeká VOKD v sobotu 13. prosince, kdy se představí v Benátkách nad Jizerou.

- 31.kolo st 10.12.17:00
HC Kometa Brno
2:0(1:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Kolařík (Holuša), 40. Kvapil (Najdek, Červenka). Rozhodčí: Minář - Jureček, Pala. Vyloučení: 4:7. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 480. Střely na branku: 38:33. Průběh utkání: 2:0.
HC RT TORAX Poruba 2011: Štěpánek - Ovšák, Ovčačík, Holík, Vnenk, Suchý, Tesařík, Vajda - Červenka, Najdek, Kvapil - Gelačák, Ivan, Zdeněk - Pavelek, Rehuš, Mikula - Kolařík, Holuša, Mocek
HC Kometa Brno: Hylák - Zubíček, Protivný, Houdek, Křetinský, Lhotský, Kántor, Morava, David - Klimt, Padělek, Sedlák - Brabenec, Švagrovský, Černý - Mikšan, Liščák, Vondráček - Polodna, Kostourek, Švaňha

Úvod první třetiny patřil domácím, kteří se zmocnili kotouče, ale vzápětí jim ho hosté sebrali. Hráči Brna neotáleli a Sedlák vypálil na Štěpánka první prudkou střelu, kterou naštěstí domácí strážce svatyně zachytil do svých betonů. V čase 6:44 přelstili domácí brněnskou obranu. Holuša si najel s kotoučem do útočného pásma až před Hyláka, kterého zmátl a nahrál volnému Janu Kolaříkovi. Ten okamžitě střílel do odkrytého prostoru v brankovišti a vsítil branku. Porubští začali zvyšovat tlak a drželi se převážně v útoku. Jejich střely ovšem brněnský gólman úspěšně chytal. V polovině třetiny mělo duo Holuša-Kolařík opět možnost dát branku. Letící puk, vypálený z Kolaříkovy hole, brankář hostí ovšem vyrazil. Domácí své pokusy o navýšení skóre nevzdávali a pokračovali ve svém útočení. Hostím to samozřejmě vadilo a tak se snažili hru přemístit ze svého obranného pásma do pásma domácích. Když se tak stalo ve 14. minutě, porubští jim nedovolili vypálit jedinou střelu na svého brankáře a snažili se je o puk obrat. Polodnovi, který stál před domácí klecí, se dostal na hůl kotouč. Neváhal a ihned pálil, ale pohotový Štěpánek si vetřelce včas všiml a střelu odrazil. I Kostourkův pokus měl neúspěch. Střelu totiž pohotový brankář zachytil do své lapačky. Třetina tak skončila jednobrankovým náskokem porubských a do šaten se jim tedy šlo lépe.

Druhá třetina sice začala tím, že byli hosté v útočném pásmu a ohrožovali tak Štěpánka, ale domácí jim rázem kotouč vzali a jeli postrašit Hyláka. Mockova střela byla brněnským gólmanem, naštěstí pro hosty, zachycena. Na Štěpánka si vyjel brněnský Vondráček, ale byl zblokován Suchým, který mu nedovolil vystřelit a vypíchl mu kotouč z hole. Domácí i hosté hráli velmi vyrovnanou hru, kdy se chvílemi hrálo u domácí a chvílemi u brněnské klece. Avšak vypálené střely byly vždy brankáři zachyceny. Najdek měl ve 30. minutě obrovskou příležitost, ale dlouho váhal a dribloval s kotoučem. Ležící Hylák tak měl dostatek času zakrýt odkrytou klec a Najdek si to poté rozmyslel. Před Štěpánkem dostal na hůl nahrávku Polodna, ale odkrytou síť bohužel netrefil. V 36. minutě byl před domácím brankářem hlouček jak porubských tak brněnských hráčů. Štěpánek mezi nimi kotouč zahlédl a hokejkou ho nahrál jednomu spoluhráči, který se s ním vypravil do útočného pásma. Oba týmy značně přitlačily na pilu a snažily se získat kotouč jen pro sebe. V čase 39:56 obdržel na hůl puk Marek Kvapil, který poté jel sám, nikým neatakován, přes celé hřiště až k Hylákovi. Když byl už před gólmanem, který čekal na střelu, objel bránu a brněnského brankáře tím rozhodil. Ten se přiklonil k tyči, kterou Kvapil zrovna minul a než si stačil všimnout, že je porubský hráč na druhé straně, skončil kotouč za jeho zády. Domácí tak po druhé třetině vedli zaslouženě 2:0.

Poslední třetina se nesla v duchu velkého napětí, protože ještě nebylo definitivně rozhodnuto, kdo tento duel vyhraje. Domácí, ač měli dvoubrankový náskok, neztráceli hlavu a stále bojovali. Hosté, kteří se snažili dorovnat, jim jejich plány kazili, ale domácí to nevzdávali a tlačili dál. Porubští málem zvýšili náskok, když Kvapil nahrával před bránu Červenkovi. Bohužel pro VOKD jeho teč Hylák odmrštil. Porubští bránili hostím v najetí do útočného pásma a když už se tak stalo, vždy jim domácí nedovolili vypálit na Štěpánka. Jednomu se to ovšem povedlo. Kostourek se nebezpečně blížil k porubské bráně, ale vzápětí byl atakován Suchým, který ho srazil k zemi. Brněnský hráč jel po ledě až k domácímu brankovišti a Štěpánek jej musel přeskočit, aby nebyl klouzajícím hráčem sražen. Podražený Kostourek skončil v kleci a Suchý si za tento zákrok vysloužil dvě minuty za podražení. Na opačné straně si najížděl na Hyláka Pavelek, jehož střela jen lízla gólmanovy betony. Hra tedy nabírala neuvěřitelné obrátky a hrálo se s čím dál větším tlakem. Mikša vypálil na Štěpánka, kterému okamžitě vyletěla lapačka vzhůru, kterou se pokoušel zachytit puk. Což se mu nepodařilo a kotouč se jen od ní odrazil a málem skončil za gólmanovými zády. Naštěstí pro domácí se tak nestalo, protože obloukem přeletěl přes brankovou konstrukci. Půl minuty před koncem si vzali hosté oddechový čas a odvolali Hyláka z klece. Bohužel jim to moc nepomohlo, a tak Poruba vyhrála nad Kometou 2:0.