Poruba nestačila na Litoměřice v zápase o šest bodů a playoff se vzdaluje

28.01.2019, Aleš Koubík

O šest bodů se s nadsázkou hrálo v Litoměřicích, které hájí poslední postupová místa do závěrečné části sezóny. Plán porubského celku byl jasný, ale už v první minutě přišla ledová sprcha, když se po šestnácti vteřinách prosadil Korkiakoski. Svěřenci Miloše Holaně překlopili utkání na svou stranu zásluhou dvou branek Ďurače ze sedmnácté a devětadvacáté minuty. Pak už si ale vzali slovo domácí, kteří třemi brankami otočili vývoj zápasu, když se prosadil Svoboda, Ščegolkov a Korkiakoski. Snížení Alexeje Alexejeva bylo už jen labutí písní, neboť se při hře bez brankáře trefil Kadlec a definitivní pojistku přidal ještě v poslední minutě po úniku Sklenář. RT TORAX v důležitém zápase o playoff padl a z Litoměřic se vrací bez bodů.

CHANCE LIGA - 51.kolo po 28.1.18:00
HC Stadion Litoměřice
6:3(1:1, 2:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 1. Korkiakoski (Marcel), 32. Svoboda, 39. Ščegolkov (Strejček, M. Kadlec), 53. Korkiakoski (Ščegolkov, Pavlas), 59. M. Kadlec (Marcel, Strejček), 60. Sklenář (Strejček, Smetana) – 17. Ďurač (Alexeyev, Janošek), 29. Ďurač (Jáchym), 57. Alexeyev (Jáchym, Pastor). Rozhodčí: Kostourek, Veselý – Maštalíř, Pechánek. Vyloučení: 4:8, navíc Dolejš (POR) 10 min. OT + OK. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 921. Střely na branku: 36:27 (7:5, 12:11, 17:11). Průběh utkání: 1:0, 1:2, 4:2, 4:3, 6:3.
HC Stadion Litoměřice: Král – Smetana, Pavlas, Marcel, Strejček, Jebavý, Rulík, Dluhoš – Ščegolkov, Korkiakoski, Kadlec – Voženílek, Svoboda, Merta – Dvořák, Šik, Eret – Kropáček, Sklenář, Jirásek.
HC RT TORAX Poruba 2011: Dolejš (39. Kůdela) – Ovčačík, Urbanec, Padrnos, Šnajnar, Pastor, Janošek – Káňa J., Kanko, Dufek – Guman, Vymazal, Illéš – Ollender, Jáchym, Ďurač – Alexeyev, Václavek, Fojtík – Toman.

Ivan Ďurač (POR) (2+0)
Markus Korkiakoski (LTM) (2+0)
Tomáš Jáchym (POR) (0+2)

Raketový nástup, Ďuračovo vyrovnání a předčasný konec třetiny

Litoměřice vletěly do utkání pěkně od podlahy a hned první útočný výpad skončil brankou. Patrik Marcel nahodil od modré čáry kotouč na Dolejše, který jej pouze vyrazil před zcela volného Markuse Korkiakoskiho, jenž pohotově z otočky otevřel střeleckou listinu zápasu, a to vše v čase 0:16! RT TORAX se osmělil hned po následném buly, když dvojice Dufek a Kanko poprvé prověřila domácího brankáře Krále. Do další šance hostů se dostal opět Kanko, ale ani tentokrát neprocedil kotouč mezi tyčkou a gólmanem. Iniciativu hostů zabrzdil Ščegolkov, jenž po individuální akci prověřil Dolejše. Mnohem více práce měl ovšem Král, který po zblokované střele Šnajnara skončil mimo brankoviště, ale k dorážce se žádný z ostravských hráčů nedostal. Kýženého vyrovnání se Holaňovi svěřenci nedočkali ani v početní výhodě, když všechny pokusy likvidoval jistý Král. Možnost přesilové hry vzápětí dostaly i Litoměřice, ale do žádné vyložené šance se nedostaly. Naopak krátce po návratu Fojtíka přišlo vyrovnání. Alexejev viděl v útočném pásmu odstoupeného Ivana Ďurače, jenž v čase 16:21 z první propálil dosud bezchybného Krále. Následný tlak Poruby zkomplikovaly hned dvě události - vyloučení Kanka za nedovolené bránění a přerušení první třetiny pro technické problémy. Po osmnáctiminutové přestávce se pokračovalo od času 17:45 a do velké šance se po odrazu kotouče dostal Korkiakoski, ale zcela osamocený mezi kruhy minul branku. Více už první protahovaná perioda nenabídla.

Obrat střídal obrat a Dolejšovo vyloučení do konce utkání

Po výměně stran se velice rychle pokračovalo a hned z kraje dostal RT TORAX přesilovou hru, ve které ovšem zahrozili domácí. Kadlec situaci dva na jednoho chtěl řešit přihrávkou, kterou vystihl pohotově obránce Urbanec. Už v rovnovážném stavu na ledě tentokrát Kadlecova přihrávka prošla na Jeřábka, jenž z mezikruží v dobré pozici netrefil branku. Tlak domácích gradoval a po faulu Vymazala přišla i početní výhoda. Korkiakoski vypálil hned třikrát, ale ani jednou Dolejše nepřekonal. A přišel trest, když po návratu Vymazala z trestné lavice ujel po mantinelu Jáchym, jenž předložil perfektní přihrávku mezi kruhy na zcela volného Ivana Ďurače, který opět nekompromisně v čase 28:51 překonal Krále. Vedení však nevydrželo ani tři minuty. Přemysl Svoboda přebruslil tři bránící hráče Poruby a v čase 31:19 forhendovým blafákem překonal i Dolejše. Hru po vyrovnávací brance kouskovala vyloučení na obou stranách a při hře čtyři na čtyři byl blízko vedoucí brance Korkiakoski. Skórovat se podařilo až v čase 38:14 Vadimu Ščegolkovi, kterému do mezikruží naservíroval gólovou přihrávku Strejček, jenž vystihl nepřesnou rozehrávku Pastora. Brance Litoměřic předcházela sporná situace u mantinelu, po které zůstal ležet jeden z porubských beků na ledě. Do slovní přestřelky se navíc pustil s rozhodčími Daniel Dolejš, jenž vyfasoval nejdříve desetiminutový osobní trest a následně i trest do konce utkání a brankoviště musel přepustit Hynku Kůdelovi.

Divoká třetí třetina přinesla čtyři branky, ale tři do sítě Poruby

Ostravané zahájili třetí třetinu nástupem, ale pokusy Káni ani Ovčačíka mezi tři tyče nedoputovaly. Zmarem skončila i střela Kanka, jenž vypíchl kotouč Šikovi a ujížděl do rozhozené obrany. Kůdela poprvé vynikl při úniku Sklenáře a následně při pokusu Merty a dorážce Svobody, kdy udržel ostravský celek v kontaktu. Rychlý přesun předvedl Kůdela i proti střele Korkiakoskiho v přesilové hře čtyři na tři. Ve dvaapadesáté minutě usedl na trestnou lavici Urbanec a domácí proměnili své útočné pásmo ve střelnici. Poprvé ještě Kůdelu zachránila tyč, ale podruhé už po střele Pavlase dostal Markus Korkiakoski druhou šanci a tentokrát v čase 52:16 odkrytou branku trefil. Hosté zbraně nesložili a po nádherné individuální akci uvolnil Jáchym ruskou akvizici v porubském dresu Alexeje Alexejeva, který v čase 56:19 střelou pod horní tyč vstřelil svůj první gól po nedávném přestupu. Dvě minuty před třetí sirénou sáhl Miloš Holaň ke hře šesti proti pěti, ale výsledkem bylo pouze navýšené vedení domácího celku, když v čase 58:35 dovezl do opuštěné klece kotouč Martin Kadlec. Poslední slovo ve střelecké listině měl však Dominik Sklenář, který se dostal v čase 59:21 do samostatného úniku a střelou mezi betony zpečetil výhru Litoměřic.

Daniel Tvrzník (HC Stadion Litoměřice): Musím říct, že kluci zaslouží pochvalu za nasazení, bojovnost a odhodlání. Z naší strany to mělo úplně jiné parametry než předešlý zápas ve Frýdku-Místku. Sice nám chybí momentálně hokejová kvalita a lehkost na hokejkách, neboť se kádr velmi proměnil, je tu ještě více mladších hráčů. O to více ale musíme stavět na těch atributech, za které jsem je chválil.

Miloš Holaň (HC RT TORAX Poruba 2011): Lehce jsem zaspali začátek. Nevím, zda to bylo dlouhou cestou, ale už v patnácté vteřině jsme dostali gól na 0:1. V té době jsem si ale velice cenil na mužstvu, že se z toho rychle otřepalo a celou třetinu hrálo velice dobře. Ve druhé třetině se nám zprvu podařilo odskočit na 2:1, ovšem následně jsme zbytečně chybovali a neudrželi disciplínu, díky čemuž domácí otočili. Do třetí třetiny jsme vstoupili již jen se třemi pětkami, což sice mělo efekt, avšak nepodařilo se nám vstřelit kýžený gól. Soupeř pak opět zvýšil, následně my snížili a odhodlali se k powerplay. Ta nám ale nevyšla, naopak jsme dostali gól. Výsledek se nám nepovedl, výkon z pohledu našeho týmu musím zhodnotit velmi proměnlivě. Místy se nám dařilo, místy nikoliv.