Patnáct branek v zápase juniorů

09.12.2005, Lukáš Bajgar

Junioři Sarezy Ostrava utrpěli bolestivou porážku 4:11 od Chemiků z Litvínova. Útočné duo Jiří Švejda - Vlastimil Salač zaznamenalo dohromady 11 kanadských bodů - Salač vstřelil hattrick a na dva góly nahrál, Švejda dva vsítil a čtyři připravil. Čest domácího týmu se snažil zachránit v závěrečné třetině Lubomír Minařík, který dvakrát rozvlnil Pošustovu síť brány.

- 30.kolo pá 9.12.15:00
HC Litvínov
4:11(1:4, 1:5, 2:2)
Branky a nahrávky: 1. Janečka (Dostál), 25. Sikora, 55. Minařík (Dušek, Bílý), 59. Minařík (Dušek) - 1. Salač (Švejda), 5. Kašťák (Heinisch), 8. Salač (Švejda), 20. Švejda (Vrtek), 22. Švejda (Salač, Kubát), 24. Vrtek (Švejda, Salač), 26. Salač (Vrtek, Švejda), 27. Vrtek (Diviš), 28. Polák (Martinka, Kýhos), 50. Schön (Heinisch), 56. Diviš (Kašťák). Rozhodčí: Trombík - Jureček, Koliba. Vyloučení: 3:5, navíc Dudáš (SAR) 5+OK. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 80. Střely na branku: 30:32. Průběh utkání: 1:0, 1:6, 2:6, 2:10, 3:10, 3:11, 4:11.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek (od 22. Košárek) - Mocek, Vajda, Bezouška, Dudáš, Bolek, Bílý, Němec, Rambousek - Jelšík, Janečka, Dostál - Dušek, Mikeš, Minařík - Sikora, Velecký, Belanec - Hanke, Bacul
HC Litvínov: Pošusta - Polák, Lomička, Kubát, Chotaš, Martinka, Kuncl - Švejda, Kýhos, Diviš, Vrtek, Kašťák, Zíma, Salač, Heinisch, Schön

30. kolo exraligy juniorů svedlo Sarezu s litvínovským Chemopetrolem. Oba týmy vyválčily v předešlém dni dva body za vítězství. Dalo by se očekávat, že soupeři budou na své šance čekat a že se nepohrnou bezhlavě do útoku. Jenže opak byl pravdou. Již ve dvacáté sekundě domácí kapitán Dostál vyválčil za bránou hostí kotouč, poslal jej před brankoviště na volného Petra Janečku, a ten se nemýlil. Radost Sareze zhatil v čase 1:00 Vlastimil Salač, který tak dokončil akci 2 na 1 – 1:1. Když si v páté minutě odpykával litvínovský Švejda dvouminutový trest, ujel domácí obraně na modré Heinisch a Ondřej Kašťák s jeho křížovým pasem neměl mnoho práce, aby Štěpánka překonal. Minutu nato se musel Štěpánek na vlastní obranu hodně zlobit, neboť jej nechala při další akci dva na jednoho ve štychu, ale Švejda těsně minul. V čase 7:50 opět zatápěl Salačův útok, a když už se zdálo, že je Sareza z nejhoršího ven, ležící Vlastimil Salač poslal puk ostravskému gólmanovi mezi betony a zavelel tak ke kanonádě. Ostravští hráči se snažili, kupříkladu Mikeš prověřil Pošustovu lapačku, ale i když v první třetině dle Zápisu o utkání zvítězili hosté na střely jen o dva pokusy, padalo to jen Litvínovu. V samotném závěru nejdříve Jiří Švejda nastřelil tyč, aby si odražený kotouč k němu znovu nalezl cestu a tentokráte se forvard nemýlil a upravil na 1:4 po dvaceti minutách.

Do druhé části nastoupili Chemici ofenzivně – Zíma z mezikruží nastřelil Štěpánkovi rameno, aby si ve 22. minutě opět Jiří Švejda dovolil před navýšením skóre zastavit a elegantně překonat domácího brankáře, který to již nevydržel a nechal se prostřídat Košárkem. Svůj debut si prožil brzkou brankou Litvínova - Vladislav Vrtek po spolupráci se Švejdou propasíroval kotouč do brány – 1:6. Ostravským se také na chvíli rozproudila střelecká krev v žilách, Jelšík prověřil tvrdost Pošustovy masky, aby vzápětí Marek Sikora ihned po bully z předbrankoviště snížil na rozdíl čtyř branek. V čase 25:05 reprezentant do 18ti let Vlastimil Salač završil po kombinaci se Švejdou Vrtkem svůj hattrick, ale svou radost si dlouho neužil, protože domácí Dudáš po faulu na něj odešel předčasně do kabin a oslabil tým na dlouhých pět minut. Přesně minutu čtyřicet poté vedl Litvínov již 2:8, neboť Vladislav Vrtek jako první zužitkoval nastálou přesilovou hru a o další minutu později to bylo již 2:9 po tvrdé ráně Petra Poláka od modré, stále v přesilové hře. Ve 31. minutě se Košárek vyznamenal proti Kubátově pokusu a na druhé straně měl Pošusta co dělat se střelami Dostála a Jelšíka a následně s nepřesnými ranami Mocka. Druhou část zakončilo duo Velecký – Belanec, jemuž ke vstřelení branky nepřálo štěstí.

Poslední část se hrála spíše z nutnosti a i vážných akcí ubylo. Sareza se tlačila před hostujícího gólmana, ale Vajdovu střelu Belanec tečoval mimo. Litvínov se osmělil až v 50. minutě a dočkal se dvoumístného skóre, Košárek vyrazil touš na nehlídaného Michala Schöna a ten udělal to nejsnazší, co mohl – vystřelil. V čase 54:15 po nepovedeném úniku litvínovského Vrtka se do protiútoku vrhl Dušek s Lubomírem Minaříkem a Sareza snížila na 3:10. Stále ale nebyl všem brankám konec. V 56. minutě nastřelil Kašťák Košárkovo rameno, kotouč se dostal k Martinu Divišovi a ten vstřelil poslední gól hostí. Ale poslední slovo měli domácí, minutu a půl před koncem utkání na závěrečných 4:11 upravil Lubomír Minařík dalekonosnou ránou od útočné modré. Litvínov zvítězil především zásluhou vysoké produktivity a zásluhou Salačova útoku, neboť poměr střel 30:32 vystihoval obraz hry.