Ostrava roznesla Prostějov vysoko 5:1

07.10.2006, Lukáš Bajgar

Sareza Ostrava hostila v 9. kole I. ligy prostějovské Jestřáby. Oba týmy vždy sehrávaly velice vyrovnaná utkání, a nejinak tomu mělo být i v sobotním podvečeru. Po bezbrankové prvé třetině se Ostravští borci rozstříleli a pěti brankami v prostřední části rozhodli o třech bodech. Formace Marka Pavlačky zařídila čtyři z pěti branek, přičemž Petr Janečka se postaral o dvě z nich. Po jedné přidali Markové Pavlačka a Badžo a Jan Tesařík. Hosté ještě korigovali při vlastním oslabení ostrostřelcem Lukášem Říhou. Domácí tým ale žádné drama nepřipustil a porazil tak Jestřáby vysoko 5:1 a i po čtyřech utkáních neztratil na domácí půdě ani bod.

- 9.kolo so 7.10.17:00
LHK Jestřábi Prostějov
5:1(0:0, 5:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 23. Janečka (Pavlačka, Glas), 25. Pavlačka (Janečka, Tesařík), 36. Janečka (Dresler, Tesařík), 37. Badžo (Kubala), 39. Tesařík (Pavlačka) - 52. Říha . Rozhodčí: Skoupý – Dřínovský, Klein. Vyloučení: 11:15. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 400. Střely na branku: 48:29. Průběh utkání: 5:0, 5:1.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek - Holík, Rimmel, Ovšák, Vnenk, Dresler, Tesařík, Kubala, Buček - Šebesta, Sochorek, Baranyk - Boháč, Holuša, Gelačák - Janečka, Pavlačka, Glas - Klimek, Badžo, Bokroš
LHK Jestřábi Prostějov: Vojtek - Sláma, Kruliš, Flašar, Sedlák, Jindra, Doseděl, Poživil, Pavelek, Říha, Bařica, Čech, Piecha, Bartošek, Janeček, Štraub, Vymazal, Minařík, Korčák

Sareza Ostrava v moravském šlágru hostila prostějovské Jestřáby. Až druhá minuta přinesla první střelecký pokus utkání, kdy po Dreslerově nahození tečoval Janečka před Vojtkem vysoko nad během prvé početní výhody zápasu. Hosté se osmělili až o dvě minuty později Krulišovou nechytatelnou ránou od modré čáry a vzápětí Bařicou, který ideálně najel na spoluhráčovu příhru, jenže kotouč nenasměroval do brány. V 7. minutě čelili Prostějovští dvojnásobnému oslabení a byl to hlavně Rimmel několika golfovými údery pilně zaměstnávající hostujícího brankáře s extraligovými zkušenostmi. Pavlačka sice již při vyrovnaném stavu hráčů na ledě jako nůž máslem prošel obranou v červených dresech bojujících Jestřábů, ovšem k řádnému zakončení neměl již dostatek prostoru. Na opačném konci kluziště se Štěpánek vytáhl lapačkou proti Říhovi, který se při vlastním oslabení utrhl a osamocen si to namířil na ostravskou tvrz. Další přesilovka Ostravy přinesla gólový moment po Rimmelově křižném pasu na Šebestu, ale branky se ani nyní diváci nedočkali. A když se zase při početní výhodě muže v poli neujala spolupráce Kruliše s agilním Piechou, kteří roztočili doslova a do písmene kolotoč v závěru posílený Říhou, rozešli se po první třetině hráči obou mančaftů bez branek.

Druhou tercii načal prostějovský kapitán Janeček popadnuvší touš již při úvodním bully a zakončující samostatnou akci střelou těsně vedle tyče. Ve 22. minutě domácí téměř jmenovec Petr Janečka po Glasově položení Vojtka bekhendem odmítl otevřít účet zápasu, zřejmě si toto vzápětí uvědomil a tlak Pavlačkovy řady zakončil brankou. Flašarovy ovečky chtěly okamžitě srovnat a trenérův syn Patrik měl od srovnání pouhé centimetry. Jenže Sareza byla v laufu a v početní výhodě v čase 25:00 Marek Pavlačka doklepl volně se pohybující puk za zády muže v masce soupeřova týmu. A opět to byl Flašar, jenž chtěl skórovat za hosty, ale stejně jako Jindra, či po Štraubově nahození tečující Vymazal vysoko nad, neuspěl a ke slovu přišla opět Sareza. Petr Janečka druhou trefou utkání bekhendovým blafákem, který následoval po sprintu celým kluzištěm, navýšil již na 3:0. Minutu a deset vteřin nato se Ostravští radovali opět - Marek Badžo využil druhou přesilovku domácích a bezradný Vojtek ještě dlouho ležel na zádech ve svém brankovišti. Brankové hody Ostravy zakončil ve 39. minutě bek Jan Tesařík, jehož pokus gólman Prostějova patrně podcenil, neboť mu propadl pod ramenem za brankovou čáru. Po čtyřiceti minutách vedli domácí vysoko 5:0.

Do poslední části šel domácí celek s vědomím vysokého rozdílu ve skóre a hra se také od tohoto odvíjela. Zatímco Vojtek často spoluhráčům dával najevo, že takto jej zápas opravdu nebaví, mohl Tesařík, případně Holík dělovkou rozhojnit brankové hody. Přesto se prostějovský Sláma vydal do zteče a oprášil od druhé části nepříliš využívanou výstroj domácího Štěpánka. Neujala se ani rána Korčáka po Říhově vybídnutí, natož Minaříkův nepříliš razantně letící technický puk. Na 6:0 chtěl navýšil Holuša, jenže nová posila Jestřábů Josef Jindra neměl pro toto pochopení a rukou si vyzkoušel brankářské řemeslo. Hrál se rychlý a především pro oko domácího diváka lahodící hokej. Akce střídala akci a jen snaha hrát na krásu pro diváky dával Vojtkovi trochu klidu. Jen prostějovský shooter Lukáš Říha nalezl dostatek odvahy, v oslabení vypíchl na Vnenka mířící kotouč a rázným sólem vymetl ostravskou kasu – 5:1. Kdyby poslední dvacetiminutovka skončila 5:5, nikdo by se asi nedivil, pakliže se kupříkladu Šebesta na jedné straně neprosadil střelou do břicha, byli hned u ostravského gólmana Štraub s Říhou. Také Vymazal byl od branky blízko dvakrát v krátkém sledu, jednou namířil do brankáře a posléze pro něj jen do betonu. A když se v samotném závěru neujal ani Gelačákův pokus sice mimo bránu, ale od Vojtka nešťastně bruslí posunut k brankové čáře na hranici nebezpečí, musel sám brankář pohotovým lehem na záda uklidit puk, skončilo utkání vítězstvím Sarezy Ostrava nad prostějovskými Jestřáby především díky druhé části jednoznačně 5:1.

Petr Fabián (Ostrava): "V první části sebraly oslabení Prostějovu hodně sil, které jim chyběly v druhé části, ve které jsme Prostějov přebruslili. Musím vyzdvihnout náš tým za předvedený výkon."

Aleš Flašar (Prostějov): "Těžko se mi zápas hodnotí. Dokud nedostanete gól tak hrajete ve čtyřech popřípadě ve třech. Já se nedivím, že Sareza je tak vysoko, doma nemůže absolutně prohrát. Domácí proměnili šance po našich hrubých chybách a o tom hokej je."