Opava stáhla tříbrankové manko, sny o obratu ale roztříštil hrdina Vilček

20.09.2016, René Chyla

Porubští junioři vstoupili do generálky na ligu famózně a již ve třetí minutě vedli zásluhou Štěpána a Maláta 2:0. Poté ale tempo opadlo a do první pauzy se tak již stav na světelné tabuli nezměnil. RT TORAX zvládl výborně i start do druhé dvacetiminutovky a před polovinou utkání už Opavští museli dohánět tříbrankové manko. Vyrovnat se však hostům nakonec přeci jen povedlo a Opava dokonce sahala po velkolepém obratu. Ten jim však zhatil osmnáctiletý štírek Tomáš Vilček, jenž ve 49. minutě definitivně rozhodl střelou mezi betony.

Přípravné zápasy juniorů - přát. út 20.9.18:00
Hokejový klub Opava
5:4(2:0, 2:3, 1:1)
Branky a nahrávky: 1. Štěpán (Malát, Hranoš), 3. Malát (Gola P.), 21. Stach (Malát), 28. Csabala (Dang), 49. Vilček (Štěpán) – 24. Borunský (Cibulka), 33. Hlista (Borunský), 35. Bjurkland (Konečný), 46. Zajcev. Rozhodčí: Polášek – Janda L., Kořistka Vyloučení: 5:1. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 30:27 (7:6, 18:11, 5:10). Diváci: 43. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:4, 5:4.
HC RT TORAX Poruba: Zavadil (od 32. Hakl) – Hranoš, Štěpán, Ščurek, Široký, Prepsl, Boháč, Jendruš, Slíž – Malát, Gola P., Stach, Vilček, Kurnik, Bialoň, Dang, Franz, Csabala, Fráner
Hokejový klub Opava: Rochla (Haas) – Vilinsky, Cibulka, Kroček, Adamczyk, Dyba, Döhner, Hlista, Borunský, Nardelli, Cygal, Konečný, Baláž, Fedor, Zelenkov, Zajcev, Bjurkland

Raketový start

Domácí vstoupili do generálky na ligu fantasticky. Už po 16 vteřinách rozvlnil síť za Rochlovými zády Matěj Štěpán, jenž čistým průstřelem trefil mezeru mezi gólmanovými betony – 1:0. Ve třetí minutě mohla porubská střídačka slavit dvoubrankové vedení. David Malát parádně obkroužil opavskou klec a než se stačil hostující brankář vzpamatovat, porubský útočník zamířil z ostrého úhlu mezi betony – 2:0. Hosté mohli srovnat v několika přesilových hrách, ale ani jednou se jim nepodařilo bezchybného Zavadila v porubské brance překonat. Největší šanci na kontaktní gól měl na holi Marcel Fedor v předposlední minutě první třetiny. Ostravská defenzíva na něj totiž zcela zapomněla a opavský forvard si to mířil sám na porubského Zavadila. Ten ale znovu obstál a do kabin se tak šlo za dvoubrankového vedení.

Úder domácích v úvodu a mocné dotahování Opavy

Opava znovu nezachytila úvod třetiny. Po 40 sekundách se totiž z předbrankového prostoru dokázal druhou dorážkou prosadit Jakub Stach – 3:0. Hosté se nadechli jen o chvíli později. Za tři minuty se totiž k puku dostal David Borunský, který zamířil z prostoru brankoviště k levé tyči – 3:1. Ve 28. minutě si RT TORAX vzal své tříbrankové vedení zpět. Michal Dang našel perfektně Dominika Csabalu, který z levého kruhu mířil do poloodkryté branky – 4:1. Následně už úřadovali Opavští. Poté, co domácí nedokázali zužitkovat přečíslení tři na jednoho, vypálil tvrdě z levého kruhu Jan Hlista, jenž se trefil ke vzdálenější tyči – 4:2. O dvě minuty později vstřelili hosté kontaktní gól. Bogdan Bjurkland ve 35. minutě dostal kotouč před brankoviště, kde měl před sebou již jen prázdnou klec – 4:3.

Smazání tříbrankového manka a Vilček hrdinou

Hostující mužstvo ale přeci jen slavilo vyrovnání. Egor Zajcev se proháčkoval mezi dvěma obránci a z hranice kruhu vymetl v pádu levý růžek Haklovy svatyně – 4:4. O necelé čtyři minuty později se konečně znovu dostali ke slovu Porubští. Matěj Štěpán vyslal do úniku po pravé straně Tomáše Vilčka, jenž si rozpohyboval Kryštofa Rochlu a nekompromisně poslal bekhendem puk mezi betony – 5:4. RT TORAX mohl definitivně rozhodnout ve vlastním oslabení, Michal Dang ale nedokázal zpracovat Csabalovu nabídku od levého mantinelu. Opava zkoušela v závěru ještě power-play, při které dokonce zazvonila za Matějem Haklem tyč, to bylo ale v podání hostů vše.

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): Jsme rádi za toto utkání, jelikož zápasové tempo je rozhodně lepší než to tréninkové. Do zápasu nám parádně vyšel vstup, kdy jsme dali dva rychlé góly. Poté se hra vyrovnala a od poloviny zápasu jsme vysekli neskutečně mnoho chyb jak v obranném, tak v útočném pásmu, které soupeř trestal. Náš gólman měl dnes opravdu těžkou pozici, kdy v polovině zápasu střídal a ze dvou protiútoků po našich hrubých chybách dostal dva góly. Myslím si, že sami hráči si musejí sami sáhnout na svědomí a v těchto situacích brankářovi pomoct. Třetí třetina byla z obou dvou stran nahoru dolů, každopádně i tak jsme viděli na obou stranách mnoho chyb, z kterých se musíme poučit. Zápas nám hodně otevřel oči, neboť už v pátek se hraje první mistrovské utkání a my musíme do té doby ještě hodně zapracovat na těch chybách v obranném pásmu.

Rostislav Haas (Hokejový klub Opava): V tomto zápase bylo vidět, kdo na ty tréninky chodí a kdo ne. Junioři, kteří dorazí jednou za týden, tak vůbec neví, jak mají hrát a na takový hokej se nedá koukat. Ti hráči, kteří ale chodí pravidelně na tréninky, do posilovny a kteří absolvují celý ten týdenní program, tak na nich je vidět obrovské zlepšení. Dokážou si nahrát, neodhazují zbytečně puky a za to jsem moc rád. V tomto utkání se naše hra střídala jako jarní počasí a šlo přesně vidět, kdy jsou na ledě junioři a kdy starší dorostenci. Po prvních dvou gólech mi sice hlavou problesklo, že to může být debakl. Nicméně za nás do brány nastoupil gólman, jenž dlouho nechytal. Navíc je to prvním rokem brankář staršího dorostu a i přesto zachytal skvěle za juniorku. Neříkám, že jsme úplně spokojeni, ale ten posun tam je opravdu už znát.