Omlazená porubská sestava nestačila v prvním přípravném utkání na Havířov

10.08.2012, David Motloch, Adam Bagar

Při svém prvním přípravném vystoupení se hokejisté Poruby představili na horkém havířovském ledě. První formaci nechal trenér Aleš Tomášek odpočívat a šanci tak dostali další hráči. Výsledkem byla omlazená sestava, která již v polovině první třetiny ztrácela na soupeře tři branky. Ve druhé části hry sice dokázal snížit Petr Seidler, ale v pohodě hrající AZet na to dokázal reagovat dalšími třemi góly. V závěrečné periodě už jen kosmeticky upravil výsledek Michal Holuša. Poslední slovo však měl Havířov, který tak do přípravného období vstoupil vysokým vítězstvím 7:2. Další mač čeká porubské hokejisty ve středu, kdy se v rámci turnaje střetne s Přerovem.

2. liga – přípravné zápasy - přát. pá 10.8.18:00
AZ Heimstaden Havířov
7:2(3:0, 3:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 2. Klimša (Hegegy), 5. Říčka (Haas), 9. Haas (Hegegy), 25. Hartmann (Stránský, Maruna), 32. Balčík (Pechanec, Daneček J.), 36. Najdek (Říčka, Prokop), 60. Pechanec (Klimša, Daneček J.) – 25. Seidler (Hruzík), 44. Holuša (Vaněk, Sedlář). Rozhodčí: Mikula – Gančarčík, Patrman. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 951. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 6:1, 6:2.
AZ Heimstaden Havířov: Daneček L. (34. Matoušek) – Rimmel, Krisl, Hegegy, Balčík, Vydra, Zientek, Hartmann – Klimša, Najdek, Maruna, Sztefek, Potočný, Stránský, Daneček J., Říčka, Pavlas, Haas, Pechanec, Prokop P., Lhotský.
HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich – Vajda, Ferenc, Axman, Hruzík, Spusta, Prokop L., Mládenka, Slavík – Holuša, Sedlář, Vaněk, Voznica, Vidlák, Seidler, Galajda, Šimkovič, Zuber, Škutchan, Buček, Ďurica.

Už od úvodního vhazování se bylo na co koukat a hráči tak potvrdili, že ze svého hokejového umu přes léto neztratili vůbec nic. Po menším zaváhání v rozehrávce brankáře Lukáše Danečka a obranného zákroku Jiřího Krisla, se hra přesunula na stranu Poruby a tam také dlouhou dobu zůstala. Už ve 2. minutě otevřel skóre David Klimša, jenž osamocen před brankářem Gleichem čekal na přihrávku od Hegegyho. První branka Havířova v letošní sezóně tak byla na světě, protože Klimša již svou šanci dokázal využít.

Poruba byla pod tlakem a když se svou šancí nepochodil Jan Maruna, o chvíli později situaci napravil Robert Říčka. Téměř na chlup stejnou situaci jako u prvního gólu dokázala havířovská hvězda využít a mohla si jen libovat v nedůsledné porubské obraně, která v tu chvíli vypadala jako ementál. Tlak neustal, šanci si vypracoval Prokop nebo Pechanec, ujala se až ta z 9. minuty, kdy na 3:0 zvyšoval Marek Haas. Toho si všiml Alexandr Hegegy a milimetrovou přihrávkou poslal puk ulicí, která skončila až v bráně.

Domácí hrozili i nadále. Za zmínku stojí třeba přečíslení 2 na 1 po střele Lhotského, šance Stránského nebo dorážka Pechance, jehož musel obránce Poruby faulovat, aby mu zabránil ve skórování. Tak samo vyřešil i první vážnější situaci RT Toraxu Luděk Lhotský, když zamezil Sedlářovi zakončit nepovolenými prostředky. V 15. minutě měli hosté opět namále, Sztefek byl blízko vsítění puku do branky, ale neprostřelil v tu chvíli zcela zmatený hlouček před brankovištěm. V 17. minutě zase musel hasit oheň před brankou brankář Michal Gleich, který si na Rimmelovu střelu nachystal lapačku a rozsvícený semafor.

Druhá třetina se nesla v podobném duchu. Tedy spousta šancí na jedné straně, na druhé naopak jako šafránu. Nicméně to byl právě porubský Voznica, jenž si jako první ve druhém dějství připsal střelu, minul však brankovou konstrukci. Ve 25. minutě si Gleich připsal opět brilantní zákrok a nikoho nepřekvapí, že to bylo lapačkou. Ta tentokrát vystavila stopku Luďkovi Lhotskému. Z protiútoku však padla branka a Lukáš Daneček kapituloval poprvé. Překonal jej Petr Seidler po asistenci Lukáše Hruzíka.

Odpověď Havířova však na sebe nenechala dlouho čekat, vlastně trvala pouhých 32 vteřin. Werner Hartmann si pak totiž připsal svou prémiovou branku za Havířov a stalo se to právě v jeho premiérovém zápase. Ani poté však havířovští hokejisté nepolevili. S trochou štěstí mohly šance Danečka a Zientka skončit v síti, jenže právě štěstí stálo na domácí straně, když se střela Axmana otřela o levou tyč Danečkovy brány.

Po dvou rychlých vyloučeních za sebou dostali domácí možnost přesilovky 5 na 3 a taková příležitost se trestá. Na konci šachovnice stál Martin Balčík. Po půlce zápasu se vystřídali brankáři. Petr Matoušek vyměnil Lukáše Danečka. Hned se na něj vrhl první útok, vzácnou situaci 4 na 2 však porubští nedokázali dobře sehrát a Matoušek tak ani nemusel zasahovat. Na druhé straně se blýskl Michal Gleich, jehož beton zastavil takřka stoprocentní tutovce Jana Danečka. O šest vteřin později však stejně kapituloval, když jej překonal Robert Najdek. V závěru druhé části RT TORAX začal kousat, Slavík však zkoušel překonat hbitou lapačku Matouška marně a v poslední sekundě hostům neprošlo ani tečování před brankovištěm.

Ve třetí třetině takřka o nic nešlo. Náboj zápasu se však snažil vrátit Zuber, který se při naskytnuté přesilovce dostal do šance, jenže puk dostal na čepel příliš prudce, a tak vypršel moment překvapení. Nebezpečí číhala dál, mladý gólman Azetu však prokazoval své kvality. Ve 44. minutě však jeho neprůstřelnost pominula, vyzrát na něj dokázal Michal Holuša. O dvě minuty později mohl odpovědět Stránský, který využil nepozornosti hostující obrany k úniku na brankáře, jenže zvolil střelu, která navíc trefila betony Gleicha.

V závěru zápasu dostali svůj prostor ke skórování Potočný, Haas, Zientek a Hegegy, jenže s ním nenaložili dobře. To samé platilo i pro Sedláře, jenž mohl alespoň snížit. Matoušek však jeho střelu čekal a téměř nemožným zákrokem mu to znemožnil. Havířov však útočil dál, pomineme-li šanci z 59. minuty, kdy se puk nebezpečně pohyboval na hranici brankoviště. Tečka za utkáním to však nebyla, ta přišla až 18 vteřin před sirénou, když David Klimša v úniku nahrál Antonínovi Pechancovi. Tomu stačilo pouze nastavit hůl ve směru svatyně hostů.