Na závěr přípravy si Sareza poradila s druholigovou Orlovou

04.09.2008, Gabriela Juříková, Kateřina Juříková, Adam Bagar

Původně sice měly být soupeřem Sarezy extraligové Vítkovice, ale nakonec se porubský tým musel spokojit se sehráním duelu s druholigovou Orlovou. V úvodu utkání se hosté dlouhou dobu nemohli dostat do zápasu a Ostravané je jasně přehrávali, což potvrdili brankou Tomáše Urbana. Ze strany domácích to však bylo, co se gólové stránky týče, vše. Naopak v šestnácté minutě Orlová zásluhou Grygara srovnala skóre. Druhá třetina byla velmi vyrovnaná a jediný zásah zaznamenali domácí zásluhou Libora Gelačáka. Třetí třetina byla ve znamení útočné aktivity Ostravanů a rychlých brejků Orlové. K vidění tak byly další tři branky. Nejprve zvýšila na rozdíl dvou branek vítkovická posila Branislav Rehuš, následně snížil na rozdíl jediné branky Kotásek, ale vzápětí dal Sareze opět dvougólový náskok Michal Holuša. Sareza Ostrava tak porazila druholigovou Orlovou 4:2. Další utkání sehrají svěřenci lodivoda Jana Vavrečky na domácím ledě ve středu 10. září, kdy budou od 17:00 hod. hostit v rámci prvního kola 1. ligy hráče Hradce Králové.

- přát. čt 4.9.17:00
HC Orlová
4:2(1:1, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 7. Urban, 36. Gelačák (Hubáček), 45. Rehuš, 51. Holuša (Brincko) - 16. Grygar (Studený), 49. Kotásek (Potočný). Rozhodčí: Trombík - Barteček, Havel. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. Diváci: 300. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 4:2.
HC Sareza Ostrava: Iláš - Ovšák, Vnenk, Brincko, Vajda, Holík, Tichý, Tesařík, Suchý - Červenka, Najdek, Zdeněk, Gelačák, Hubáček, Urban, Mikula, Holuša, Rehuš, Hašek, Novák, Mocek, Niec.
HC Orlová: Šafránek - Mintěl, Buček, Grygar, Studený, Samilec, Vydra, Machálek, Škatula, Potočný, Kotásek, Kudláček, Goláb, Zakuťanský, Kraft, Minařík, Chomič, Lukaštík, Zaorálek.

Začátek první třetiny byl lehce volný, ale vzápětí začala obě mužstva tlačit na pilu. Brankář domácích David Iláš i brankář hostí Dušan Šafránek tak měli dost práce s prudkými střelami. Jednu z mnoha střel domácích si vypálil i Michal Holuša, ale snaha trefit se mezi Šafránkovy betony se mu nepovedla, protože brankář hostí včas zareagoval a střela se tak odrazila od jeho betonů. Hráči Orlové nezaostávali a také si vypálili pár střel. Robert Machálek vypálil prudkou ránu od modré, ale gól bohužel nepadl. O pár minut později sehráli hosté výbornou kombinaci před Ilášem - Václav Studený nahrál Davidu Samiecovi, na kterého se řítil jeden z domácích hráčů a tak puk přihrál Machálkovi, ale kotouč opět nezapadl do klece díky pohotovému Ilášovi. V čase 6:16 se podařilo domácím dát první branku. Před brankáře Šafránka přijel Tomáš Urban a snažil se mu protlačit puk mezi betony. Kotouč se ale po lehké střele odrazil zpět na Urbanovu hůl a díky tomu, že brankář hostí ležel u pravé tyče své klece, odkryla se před Urbanem část klece, on tuto šanci využil a vsítil branku. Další šanci mělo trio Urban, Hubáček a Gelačák. Urban zpoza brány vyslal střílenou nahrávku, obránci Orlové se k němu sjížděli, čímž nechali před svým gólmanem nehlídané hráče Sarezy, kteří ale puk míjeli. Účastník druhé ligy se Sareze v první třetině vyrovnal technicky i bruslařsky a výsledekem toho bylo srovnání skóre, když se v čase 15:48 trefil do odkryté domácí klece Petr Grygar. Důsledná obrana Orlové byla důležitým strůjcem vyrovnané třetiny. Sareza měla mnohokrát na svých hokejkách zvýšení skóre, ale jak bylo výše uvedeno, obrana i gólman Orlové byli vždy na svých místech. I díky nim skončila třetina smírně 1:1.

Hned úvodem třetiny oslabil Václav Studený své mužstvo zbytečným faulem na hlavu a za hrubost byl poslán odsedět si dvouminutový trest. I ve čtyřech se Orlováci snažili útočit, což bylo sympatické vzhledem k papírově silnější Sareze. Dokonce donutili Sarezu spáchat technický prohřešek = zakázané uvolnění. Domácí přesilovku, která se jim nepovedla, nevyužili. Horké chvilky zažili domácí v době, kdy obě mužstva střídala a byl dostatek času, chybovali při rozehrávce a tři hostující hráči se řítili na Iláše. Jenže brankář Sarezy zachoval klidnou hlavu a ve správný čas sklapl své betóny. Následně v útočném pásmu fauloval Libor Gelačák a Orlová dostala šanci ke změně na světelné tabuli. Bohužel pro hosty se stav neměnil. Jak sekundy běžely, měl skvělou šanci skórovat Radek Hubáček, když se prokličkoval středním i útočným pásmem, pálil však do připraveného Dušana Šafránka. V průběhu třetiny měla obě mužstva párkrát početní převahu, hrálo se nejméně dvakrát čtyři na čtyři, emocí na ledě bylo dost a dost. Bylo se po hokejové stránce nač dívat. V zajímavém čase padl jediný gól druhé třetiny. Zbývala pouhá jedna sekunda do vypršení trestu na straně hostí, když Libor Gelačák nekompromisně prostřelil hostujícího brankáře po přihrávce Radka Hubáčka. Minutu na to začal odpykávat trest Adam Červenka. Orlová byla dost aktivní, vyrovnání si zasloužila, ale i když David Iláš střely vyrážel před sebe, nebylo nikoho, kdo by odražené puky dorážel. Prostřední část utkání Sareza zvítězila 1:0, po dvou třetinách byl tak stav mače 2:1 pro domácí.

Třetí třetinu ovládli domácí hráči. Hned v úvodu poslední třetiny si vypálil na Šafránka svou bleskovou střelu od modré Lukáš Vnenk, ale brankář hostí puk odrazil. Hráči domácích se usadili na dlouhou dobu do útočného pásma a Orlová tak měla co dělat, aby uchránila svou klec před dotěrným kotoučem. Puk tak občas doslova létal vzduchem. V čase 44:16 se domácím vyplatila strávená doba v útočném pásmu, když Branislav Rehuš strčil svou hůl do přihrávky hráčů hostí a odražený puk od jeho hole přeletěl Šafránka obloukem a schoval se do klece. Sareza tak zvýšila svůj náskok na 3:1. Ve 47. minutě se po srážce hokejek ocitl puk ve vzduchu, ale na led už se mu nechtělo vrátit. Po nepovedené akci domácích se v čase 48:39 splnilo rčení „nedáš, dostaneš“. Povedenou akcí, kdy se hosté dostali až před Iláše, dal po nahrávce Martina Potočného beckhandovou střelou, která přeskočila Ilášovi betony, gól Jan Kotásek. Domácí se ale nedali a o dvě minuty později vstřelil Michal Holuša po nahrávce Dušana Brincka další branku. Ke konci třetiny byl v ohrožení Iláš, když přihrávku domácích zachytil Václav Studený a měl před sebou volný prostor. Iláš byl však připraven a střelu Studeného vychytal. Další útok na domácího gólmana zosnovali Lukáš Buček a Petr Škatula, když oba ujeli obráncům Sarezy. Iláš byl opět ve střehu a střelu Škatuly vychytal. Sareza tak vyhrála poslední přípravný zápas 4:2.