Na úvod porážka s polskou Osvětimí. Poruba podala dobrý výkon, ale nevyužívala šance

07.08.2014, Gabriela Juříková

Porubské áčko bylo očividně velmi natěšené na první zápas sezony a na svého polského soupeře vletělo doslova se lvím srdcem. V první třetině si zahrála Poruba dokonce třikrát v početní výhodě, z nichž jednu dokázala využít. Přesilovek měla Poruba k dispozici hned šest, ale následně už nevyužila žádnou. Brankář Adam Vrba si opravdu zachytal, hlavně když se Osvětim osmělila a zchladila Porubské přívalem střel. Zápas byl vyrovnaný a divoký z obou stran, na šance Poruba jasně vedla. Málo z nich ovšem proměnila a obdržený gól v závěru už nedokázala smazat. Nyní se však svěřenci trenéra Smetáka musí připravit na další zápas, který v rámci domácího turnaje O pohár RT TORAX sehrají už ve středu 13. srpna s Opavou.

2. liga – přípravné zápasy - přát. čt 7.8.17:45
Re-Plast Unia Oświęcim
1:2(1:0, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 9. Chaloupka (Prokop, Pavlačka) – 26. Komorski (Scewczyk), 58. Witek (Komorski, Piekarski). Rozhodčí: Fiala, Koliba – Vengřín, Řezáč. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 151. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:2.
HC RT TORAX Poruba 2011: Vrba – Šindelář, Peslar, Puškár, Slavík, Prokop, Javín, Jindřich, Baca – Vajda, Červenka, Mihal, Vaněk, Sedlář, Vrána, Seidler, Buček, Pavlačka, Chaloupka, Kilnar, Tomášek, Zachar.
Re-Plast Unia Oświęcim: Fikrt – Witek, Kasperczyk, Piekarski, Jaroš, Tabáček, Wojtarowicz, Gabrys, Ciura, Piotrowicz, Kalinowski, Bepierszcz, Lacheta, Wardecki, Scewczyk, Komorski, Adamus, Kulawik, Paszek, Rostkowski, Dudkiewicz.

Porubští muži začali opravdu zostra, v první šanci se ocitl už 24 sekund po začátku Vaněk, když se vytáčel zpoza branky. Poruba dostala už ve druhé minutě šanci v přesilovce, ve které se hned zezačátku dostal ke střele Marek Pavlačka. Polský tým, ale své oslabení bránil velmi houževnatě a přesilovku soupeře přestál bez úhony. Kalinowski si vyšlápnul na sólo přes celé hřiště, ale porubský brankář jeho střelu vyrazil ramenem. Na druhé straně hned po brejku se před brankou Osvětimi bojovalo o puk, avšak ani z této šance gól nepadl.

Osvětim byla stále pod tlakem a Poruba se snažila kombinovat v útočném pásmu. V šesté minutě jakoby se hráči obou celků vyhecovali a předvedli nám několik stromů a tvrdších zákroků, za což sklidili potlesk publika. V deváté minutě dostala Poruba další možnost otestovat své dovednosti v přesilovkách a dařilo se jim hned zkraje. Po úvodní střele Prokopa poslal stejný hráč střílenou přihrávku na úplně volného Jana Chaloupku, který z nevýhodného úhlu trefil přesně bližší horní růžek branky brankáře Fikrta. Jenže Porubským to nestačilo a šli po dalších gólech jako lvi. Při signalizované výhodě se na okamžik ocitl puk před odkrytou brankou, ale domácí útočník byl zahnán s pukem za branku.

Na závěr svého oslabení se utrhl Adamus a prověřil přes dva obránce pozornost brankáře Vrby. Hned po buly bez přípravy nastřelil Maciej Scewczyk tyč. V patnácté minutě Osvětim zariskovala a napadala hodně vysoko, což donutilo hráče RT TORAXu zakládat útoky opět zpoza vlastní branky. Zlepšený pohyb vyústil ve střílenou přihrávku Adamuse, kterou před brankou jen o vlásek minul Filip Komorski. Hráči polského týmu překonali počáteční zakřiknutost a s porubským týmem se herně zrovnali a více si věřili. Důsledkem toho se dostávali do šancí a největší měl po přihrávce Kalinowského Damian Piotrovicz. Hned v zápětí se musel mít Vrba hodně na pozoru před střelou Komorského z mezikruží. V závěru třetiny ještě Poruba tlačila, ale z poslední velké šance, kdy Vaněk našel před brankou úplně volného Mihála gól nedala.

Kvůli pozdnímu nástupu na led obdržel domácí tým menší trest a dal tak Osvětimi možnost první přesilovky. Ta okamžitě začala kousat a porubská čtveřice se měla co ohánět. Nicméně Unie svou přesilovku nevyužila. Ale ihned po jejím skončení se sám před brankářem objevil Komorski. Porubský gólman však zachoval klid a jeho pokus vyrazil do rohu. Porubský Petr Seidler se pokusil zaskočit Michala Fikrta otočkou zpoza branky, jeho střelu však včas zablokovali obránci. Hra se viditelně srovnala a Osvětim toho využila, když vstřelil vyrovnávací branku Filip Komorski.

Po vyrovnání se z Osvětimi stal naprosto jiný tým. Dokázal to obránce Marcin Jaros, který se pustil do samostatného úniku po křídle a zakončil jej střelou, kterou porubský brankář musel vyrazit. Ani Poruba se však nedala zahanbit, když se do branky z úhlu tlačil Prokop. Hra se výrazně přiostřila, což jsme mohli zpozorovat díky několika tvrději dohraným soubojům. Ve třicáté druhé minutě se po elegantním obloučku přes půl hřiště ocitl ve vyložené šanci Wojtarowicz, ale nastřelil pouze spojnici. V patnácté minutě se konečně začali ozývat také porubští fanoušci, kteří svůj tým donutili zvýšit střeleckou aktivitu a mohli jsme tak v zápase konečně vidět i aktivní chránění brankáře, což na vlastní kůži poznal porubský Martin Buček. Ten skončil na ledě po tom, co se ocitl nebezpečně blízko osvětimské branky.

Nyní to byla Osvětim, kdo byl na koni. Dlouho tlačili porubský tým, až se najednou před Vrbou úplně sám zjevil Wojtarowicz, jenže porubský brankář byl opět připraven. Neuplynulo však ani dvacet sekund a znovu bylo před porubským brankářem rušno. Tentokrát pokoušel štěstí Bepierszcz a Vrba se musel znovu činit. Porubští hráči se s touto situací vyrovnávali po svém a dávali svému polskému soupeři jasně najevo, kdo je tady doma prostřednictvím tvrdého dohrávání soubojů u mantinelu.

Třetí třetina začala několika šancemi, ale ani jeden tým ty své nevyužil. Naopak hned ve druhé minutě třetí třetiny zůstal po dohraném souboji v rohu ležet Lacheta a po přerušení těžce odjel na střídačku. Hned v dalším střídání se však objevil na ledě opět v plné síle. Aktivní napadání Chaloupky vyústilo v šanci pro Bučka, střela však šla vedle. Ve čtyřicáté šesté minutě se přes několik obránců Unie proháčkoval až před branku David Zachar. Poroučel se ale k ledu po sekeře Komorského a Poruba dostala další možnost početní převahy. V přesilovce se Porubě velmi střelecky dařilo, měla několik velmi dobých šancí a její přesilovka byla opravdu dobře sehraná, gól však nevytěžila.

Hned po přesilovce před brankou tečoval nahození Puškára Buček, ale puk skončil nad brankou. Osvětim se do šancí dostávala jen těžko, protože domácí jasně ovládali hru. Dostávali se ale k několika velmi nebezpečným střelám, z nichž ani jedna neskončila brankou. Z menšího tlaku se však stal tlak velký a Poruba opět musela sáhnout po faulu. Osvětim si tak zahrála svou další přesilovku. Moc dlouho si ji ale neužila, jelikož se po faulu Piearského síly na ledě vyrovnaly.

Následující zkrácenou přesilovku však Poruba nevyužila. Hostující tým se na rozdíl od lehkosti jeho soupeře přes střední pásmo dostával jen horko těžko. V padesáté páté minutě si Poruba vynutila další přesilovku, ovšem první půlminutu se do útočného pásma vůbec nedostala. Naopak Osvětim se málem radovala z gólu v oslabení.

Unie vycítila příležitost a zatlačila Porubu do jejího obranného pásma z čehož vzniklo několik šancí. V padesáté osmé minutě se pak Osvětim konečně radovala z vedení, když Przemyslaw Witek využil přihrávku přes brankoviště od Komorského a skóroval tak do prázdné branky. Ještě v závěru nastřelil Jerzy Labrys břevno, ale na výsledku se už nic nezměnilo. Poruba podlehla v prvním přípravném utkání polské Unii Osvětim 1:2. Jako každé přípravné utkáni i toto končilo samostatnými nájezdy, ve kterých byli také úspěšnější hosté.

Samostatné nájezdy

Martin Smeták (HC RT TORAX Poruba 2011): V zápase jsme protočili všechny hráče, chtěli jsme se podívat především na tu druhou skupinu, kterou tvoří hráči, kteří nemají podepsanou smlouvu a chtěli by zde hrát. Dost nám to ukázalo, kdo může, a kdo ne. Hrál se první zápas, ale viděli jsme, kdo dělal letní přípravu a kdo nedělal. Bylo to markantní.

Peter Mikula (Aksam Unia Osvětim): Trápíme se v obraně, protože nám skončili čtyři hráči, někteří jsou zranění a někteří jsou v polské dvacítce. Samotný zápas byl typickou přípravou. V první třetině začala dobře domácí Poruba, ale od poloviny třetiny se už hra vyrovnala, dostali jsme se do zápasu. A to i přes fakt, že jsme prohrávali. Myslím si, že na naší straně byla větší snaha uhrát výsledek, než na straně domácího týmu. Měli jsme i hodně štěstí, ale to ke sportu patří.