Městské derby pro Vítkovice. Dorostenci inkasovali hned pětkrát

23.09.2018, David Kubatík

Ve čtvrtém kole Regionální ligy dorostenců došlo k městskému derby. V KOOPERATIVA ARENĚ se domácí Poruba postavila svému vítkovickému rivalovi. Hosté, posíleni o několik extraligových hráčů, zápasu jednoznačně dominovali a připsali si jasné vítězství. Porubští se však rozhodně nemají za co stydět.

Regionální liga dorostu - 4.kolo ne 23.9.11:15
HC Vítkovice Ridera "B"
1:5(0:2, 1:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 40. Halata (Sienkiewicz, Bukovjan) – 4. Krejsa (Veřmiřovský), 4. Schauer (Skřipčák), 32. Skřipčák (Schauer), 35. Smolka, 35. Holaník (Vřeský). Rozhodčí: Šeděnka – Chamrád, Hladík. Vyloučení: 4:7. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 53. Střely na branku: 13:34 (7:12, 1:14, 5:8). Průběh utkání: 0:5, 1:5.
HC RT TORAX Poruba: Drabčík – Macias Ka., Kríž; Gelnar, Pásek; Elbl, Borkovec; Tošenovjan – Sienkiewicz, Halata, Bukovjan – Ślusarczyk, Krčmarský, Boguaj – Macias Kr., Stibor, Chovanec – Prokeš
HC Vítkovice Ridera "B": Vítek – Macho, Skřipčák, Holaník, Vřeský, Veřmiřovský, Krejsa, Juříček, Smolka, Kubík, Schauer, Mašek

Marek Vřeský (VIT) (0+1)
René Smolka (VIT) (1+0)
Josef Krejsa (VIT) (1+0)

V prvních okamžicích tohoto střetnutí se hrál hokej tzv. nahoru-dolů, ale bez nějakého kloudnějšího zakončení na jedné či druhé straně. Uběhly ale první dvě minuty a hosté začali ukazovat, kdo bude dnes na ledě pánem. Jejich tlak přinesl ovoce už v čase 3:07. Po přistrčení puku od Veřmiřovského si po levé straně do pásma sjel Josef Krejsa a z pozice kruhu nekompromisně propálil nebohého Drabčíka – 0:1. Uběhlo pouhých šestačtyřicet vteřin a už byl rozdíl ve skóre dvougólový. Tvrdou ránu Skřipčáka z pravého kruhu sice ještě Drabčík s vypětím všech sil vyrazil, na dorážku Jana Schauera z bezprostřední blízkosti už byl ale krátký – 0:2. Poté už se hrálo až do úvodní sirény prakticky na jednu branku. Domácí začali vyrábět velké kvantum individuálních chyb a hosté si s nimi dělali, co chtěli. A šance na jejich straně přibývaly. V sedmé minutě vytáhl Vincenc Drabčík parádní zákrok proti střele Holaníka, který mířil do jeho protipohybu. Šanci na zvrat dostali domácí v čase 8:31, když byl za nedovolené bránění vyloučen hostující Veřmiřovský. Přesilovka se jim však hrubě nepovedla. Během těchto dvou minut nezaznamenali snad ani jednu výraznější šanci. Naopak sami ještě mohli inkasovat. Drabčík se musel činit nejdříve proti Holaníkovi, následně i proti Schauerovi. Druhou přesilovku si domácí zahráli v čase 15:16 z důvodu vítkovického hraní v šesti. Druhá početní výhoda však kopírovala tu první a Drabčík měl znovu dost práce. V posledních vteřinách přesilové hry se ale přece jen domácím podařilo vystřelit. Jmenovitě Kryštofu Krčmarskému, jehož dělovku betonem vyrazil Patrik Vítek. V předposlední minutě měl ještě dobrou šanci domácí Sienkiewicz, i toho však Vítek vychytal. První třetina tak skončila pro domácí milostivým výsledkem 0:2.

Vstup do druhé třetiny se domácím povedl mnohem více, než do té první. K vidění byla v první polovině prostřední části i celkem vyrovnaná hra. Co však z domácí strany nepřišlo, to byly šance. Ojedinělým případem byla ve dvacáté deváté minutě hezká rána Krčmarského, která však Vítkovu branku těsně minula. A tak se střílení branek ujali znovu hosté. V čase 31:49 zajel Schauer s pukem až za Drabčíkovu branku, tam se rychle otočil a poslal rychlou přihrávku na nikým nehlídaného Matyáše Skřipčáka . Ten se nijak nerozpakoval a svižnou střelou vymetl pavučiny v Drabčíkově pravém horním růžku – 0:3. V čase 33:51 došlo v porubském útočném pásmu k lehčí šarvátce mezi domácím Sienkiewiczem a hostujícím Schauerem. Oba byli vykázáni na trestnou lavici a pokračovalo se porubskou přesilovkou pět na čtyři. Hned po buly ale všem ujel René Smolka a v čase 14:01 propálil Drabčíka - 0:4. O chvíli později byl vyloučen domácí Kříž a pokračovalo se ve čtyřech na obou stranách. Tato herní situace se ukázala být mnohem výhodnější pro hosty. V čase 34:42 přihrál Vřeský na modrou Filipu Holaníkovi a ten se z nápřahu trefil přesně k porubské pravé tyči – 0:5. Když už to vypadalo, že se za tohoto stavu odejde do šaten, požádali si o slovo i domácí. V čase 39:37 se po rychlé Sienkiewiczově přihrávce do jízdy puku ujal Matěj Halata a nekompromisním způsobem zakončil - 1:5. Potom už jen zazněla druhá siréna a oba celky si šly odpočinout.

Už po pár minutách měli domácí výhodu dalších dvou přesilových her v krátkém časovém sledu. Bohužel pro ně ale jedinou jejich kloudnější akcí byla střela Halaty z levého kruhu, které navíc chyběla potřebná razance. Ve čtyřicáté deváté minutě se zaskvěl Drabčík, když vychytal jak střelu, tak i dorážku Skřipčáka. Od druhé poloviny poslední části se zápas už více méně v poklidu dohrával. Hosté hru kontrolovali a domácí do žádných větších šancí nepouštěli. Jedinou výjimkou byla jejich chyba při vlastní přesilovce. V padesáté čtvrté minutě se po jejich laxní přesilovkové souhře do samostatného úniku vydal Śluszarczyk. Patrik Vítek však zachoval chladnou hlavu a vyšel z tohoto souboje jako vítěz. Poslední šanci na redukci své ztráty měli domácí v čase 58:16, kdy byl za vysokou hůl vyloučen Veřmiřovský. Hosté však už další problémy před svou brankou nedopustili a dohráli utkání v poklidu s pukem na svých holích.

I přes poměrně vysokou prohru se svěřenci Davida Moravce a Miroslava Bahníka nemají za co stydět. S týmem Vítkovic posíleným o několik hráčů z dorosteneckého extraligového týmu předvedli bojovný výkon plný odhodlání. Další zápas je čeká na státní svátek, v pátek 28. září od jedenácti hodin na půdě opavského Slezanu.

Ostatní zápasy 4. kola

Třinec Bvs.Orlováodloženo
Karvinávs.Opava2:4

David Moravec (HC RT TORAX Poruba): Dnes proti nám nastoupil v podstatě extraligový tým. Dnes jsme si srovnali jejich tempo se zbytkem ligy. Normálně vyhráváme jasnými výsledky a žádný jiný soupeř nás zatím nedonutil k tomu, k čemu nás dnes donutily Vítkovice. Z této stránky byl pro mě tento zápas velice pozitivní. Musím dnes vyzdvihnout nasazení, odhodlání a osobní statečnost jednotlivých hráčů. I přes to všechno ale dnes tři body zůstaly soupeři.

Ctibor Melovský (HC Vítkovice Ridera „B“): Vycházeli jsme z výborného výkonu gólmana a ukázala se také hráčská kvalita kluků, kteří hrají extraligu. Jinak bych chtěl vyzdvihnout přístup všech kluků. I když někteří hrají v reprezentaci, tak tady k tomu zápasu přistoupili zodpovědně a podali slušný výkon.