Měli převahu, měli tlak, ale v produktivitě byli lepší polští junioři

20.08.2013, Gabriela Juříková

Po turnajových zápasech si k dalšímu přípravnému zápasu muži pozvali polskou reprezentaci do dvaceti let. Po hymnách se domácí do soupeře zakousli a dlouho je nepouštěli z obranného pásma. Opticky měli herní převahu, jenže ji nepřenesli na výsledkovou tabuli. A tak v desáté minutě využil zaváhání domácí obrany Filip Wielkiewicz. Poruba odpověděla až v závěru druhé třetiny, kdy v oslabení srovnal David Zachar. Polská dvacítka si v osmé minutě poslední třetiny vzala vedení zpět a při power–play domácích vsítila do prázdné branky třetí gól. Porubský A–tým byl herně lepším týmem, ale hraje se na branky, které nedal, a tak s polskými juniory prohrál 1:3.

2. liga – přípravné zápasy - přát. út 20.8.16:00
Polsko "20"
1:3(0:1, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 39. Zachar (Seidler) – 10. Wielkiewicz, 48. Fraszko (Sawicki), 60. Olchawski. Rozhodčí: Hradil – Moravec, Barteček. Vyloučení: 4:8. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 147. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.
HC RT TORAX Poruba 2011: Rudl (31. Pater) – Baca, Wolf, Lhotský, Prokop L., Slavík, Javín, Axman, Hruzík – Sedlář, Krayzel, Vaněk – Král, Vrána, Seidler – Piják, Zachar, Chaloupka – Pasker, Pavlačka, Rosypka.
Polsko "20": Zabolotny (41. Kuba) – Gimiňski, Kostek, Malicki, Stopiňski, Wielkiewicz, Szal, Gazda, Stypuka, Nisniewski, Olchawski, Dolnyy, Nowotarski, Kisielewski, Sawicki, Fraszko, Falkenhagen, Michalski, Naparko, Krzemieň, Bielec.

Dalším soupeřem A-týmu byla polská reprezentace do dvaceti let a tak zápas zahájily hymny obou národů. Po úvodním buly se domácí usadili v útočné třetině a prověřovali schopnosti hostujícího gólmana Zabolotneho. Neúspěšně. Polští mladíci se do útočného pásma dostali až po čtyřech minutách a okamžitě zaútočili na Rudlovo čisté konto. Dvakrát vystřelil Naparko a slibně vypadala akce Malickeho s Wielkiewiczem.

Porubský tým měl převahu, ale po neúspěšné přesilovce a skoro dvouminutovém tlaku na bránu, vypíchl Filip Wielkiewicz na modré čáře Wolfovi puk a ujížděl do útočné třetiny. Rudl z brány vyjel, aby zmenšil střelecký úhel, ale polský útočník udělal kličku a poslal kotouč do odkryté brány – 0:1. V druhé přesilovce si Poruba vytvořila několik šancí, ale hostující gólman se nenechal překonat z dálky střelami Hruzíka a Paskera ani z blízka.

V dalším dobývání polské brány orazítkoval Rosypka horní tyč a posléze bránu přestřelil. Závěr třetiny odehráli hosté v oslabení, přesto se z tlaku dokázali vymanit a přenést hru co nejdále od svého gólmana. Po přestávce dohrával RT TORAX svou čtvrtou přesilovku, ale díky skromné střelbě se stav 0:1 nemohl měnit. Dovednosti v početní výhodě si prověřilo i Polsko, jenže jejich akce byly pomalé a bez důrazu.

Polský brankář Zabolotny držel i v polovině utkání neprůstřelnost. Nevyzrál na něj Vaněk, hned několikrát Král a ani porubský střelec Vrána. Hrálo se v podstatě na jednu bránu, ale i polští mladíci si vytvořili slibné akce. Domácí obrana je střelám nepustila. Poruba měla převahu, šance, tlak a stejně nebyla schopna vstřelit branku. Srovnat se RT TORAXu podařilo až v osmnácté minutě druhé třetiny Davidem Zacharem. V oslabení převzal přihrávku od Seidlera a gólmana překonal dloubáčkem přes rameno.

Do poslední třetiny poslali oba trenéři své druhé brankáře. Obraz hry v poslední třetině byl stejný jako v prvních dvou dvacetiminutovkách. Porubský Axman pálil jen do betonů, Hruzík bekhendem do výstroje a Rosypkův pokus skončil v lapačce. Střelu Lhotského gólman Kuba viděl, takže ji chytil. V sedmé minutě závěrečné třetiny se stav utkání měnil ve prospěch hostí. Patera překonal Bartosz Fraszko. V následné přesilovce měl na holi zvýšení Bielek, jenže kotouč nezvedl nad betony a Páter puk vytěsnil.

Poruba nadále ledu vládla, jenže marná snaha, když góly nepadaly. Pomyslné štěstí stálo na straně polských hostí, kteří se častěji prosazovali v osobních soubojích i při hře u mantinelu. V závěru zápasu se uchýlili k bránění již na modré čáře a nepustit tak domácí do třetiny. V power–play, nastřelil Zachar tyč. Polský reprezentant při osvobozování se z tlaku, vyhodil Dawid Olchawski puk přes celé hřiště a vsítil třetí branku.

Polští mladíci se převážně bránili porubskému tlaku, hasili závary před svými brankáři a z mála střel vytěžili vítězství 3:1. Porubští si mohou zlepšit reputaci již ve čtvrtek 22. srpna na ledě Nového Jičína. Pokud se nic nezmění, bude buly vhozeno v 18 hodin.

Roman Kotala (asistent trenéra HC RT TORAX Poruba 2011): První třetinu jsme se víceméně k ničemu nedostali a hráli jsme po rozích. Druhou třetinu jsme šli konečně do branky a měli jsme dvě, tři šance dát gól. Ve třetí části jsme chtěli zápas strhnout na svou stranu, ale soupeř se dostal dvakrát po našich hloupých chybách ke gólu a ze čtyř šancí vytěžil tři góly. Pořád doufáme, že se naše produktivita zlepší, ale to nesmíme hrát po rozích.