Kohouti uklovali Sarezu v poslední třetině

25.02.2008, Vladimír Pašek, Jaroslav Svoboda

O l o m o u c - Ještě na začátku poslední třetiny se zdálo, že domácí favorit nezíská natolik hladkou výhru jako včera. Ovšem pak se hanácký tým rozjel ke spanilé jízdě završené pětigólovým přísunem do svatyně Jakuba Čecha. Olomouc poslal na konci první třetiny do vedení Bouz, v prostřední části utkání však Ostravští třemi góly otočili. Nejprve srovnal Ovšák a poprvé do vedení poslal Sarezu Červenka. Za domácí sice srovnal Čuřík, avšak 16 vteřin před druhou sirénou skóroval šťastně Najdek a hosté šli do kabin ve vedení 3:2. Poslední třetinu už však ovládli domácí a v celé sérii tak vedou 2:0 na zápasy.

- ČF2 po 25.2.18:00
HC Olomouc
7:3(1:0, 1:3, 5:0)
Branky a nahrávky: 19. Bouz (Ministr, Brančík), 38. Čuřík (Štach), 43. Janečka (Čuřík), 43. Kříž (Smejkal, Ministr), 55. Bartoň (Štach, Čuřík), 57. Smejkal, 60. Zbořil (Davídek) - 30. Ovšák (Svačina), 34. Červenka (Svačina, Ovšák), 40. Najdek. Rozhodčí: Pešina, Vampola - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 12:12, navíc Ministr (OLO) a Ovšák (SAR) 10 OT. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 3500. Střely na branku: 36:46. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 7:3.
HC Olomouc: Žigárdy - Nedbálek, Ministr, Chmelíř, Smejkal, Bouz, Luňák, Brančík, Štach, Paška, Davídek, Ondrušek, Zbořil, Kříž, Vyrůbalík, Janečka, Bartoň, Čuřík, Ondráček, Bordowski, Žajgla
HC Sareza Ostrava: Čech - Ovšák, Buček, Mrázek, Tesařík, Vajda, Vnenk, Falter - Červenka, Najdek, Svačina - Klimek, Hubáček, Bartoš - Mikula, Řípa, Holuša - Zdeněk, Gelačák, Novák - Urban

Díky třem přesilovkám v úvodu druhého čtvrtfinále se dostala Sareza do tlaku v první desetiminutovce úvodního dějství. Nejvydařenější byla přesilová hra s pořadovým číslem jedna, v ní se ale Svačina s Ovšákem spíše zastřelovali. Žigárdy byl ovšem mnohem více zaměstnaný, než jeho protějšek Čech. Ten si na kotouč sáhl až v 6.minutě po Ministrově nedůrazné ráně. V polovině třetiny se ale narýsovala velká šance hostí, při vyloučení Nedbálka, Vnenk vypálil, Žigárdy pouze vyrazil před sebe a s notnou dávkou štěstí uhlídal kotouč před dotírajícím Červenkou. Sareza hraje mnohem jednodušeji než včera, rychlá rozehrávka dělala domácím problémy a Olomouc se musela soustředit spíše na defenzívu. Ve 12.minutě se rozezvučela za Žigárdym dokonce tyč, do které Řípa nasměroval kotouč po nepříliš vyvedeném blafáku. Více vzruch přinesl až závěr třetiny. Při hře 4 na 4 se utrhnul Ministr a jeho strážci Tesaříkovi nezbylo než hákovat. Mora se prosadila při hře 5 na 3, Ministr nasměroval svou ránu z mezikruží do Čechovy levé tyče a Martin Bouz pohodlně vrátil puk za Čechova záda. Těsně před sirénou nechal ještě Čecha dvakrát vyniknout Žajgla, jednou střelou dokonce zazvonil o horní tyč.

Do druhé třetiny nastupovali domácí ještě v početní výhodě, necelou minutu trestu si přinesl Ovšák. V přesilovce se podařilo Křížovi propálit Čecha, kotouč ale opuštěnou klec minul. Na olomouckých byl poté vidět zcela zřetelně pravděpodobný přestávkový program v kabině. Mora se zakousla do soupeře a Čech se musel v bráně překonávat. Bordowskiho ránu uhasil až na brankové čáře reflexivním zásahem svého betonu. Následně si obě mužstva ještě vyzkoušela další přesilovkové varianty, více se dařilo Sareze. Ta v polovině utkání potrestala vyloučení Pašky Milanem Ovšákem, který z mezikruží našel skulinu mezi Žigárdyho betony 1:1. Sareza se do tlaku ale nedostala, série vyloučených pokračovala, nejprve byl na straně Sarezy vyloučen Najdek, po jeho návratu odjel pykat Bordowski po poněkud ostřejším výstupu u mantinelu. Bordowskiho zákrok dokázali hosté ztrestat, střelu Svačiny tečoval vysoko Adam Červenka, plachtící kotouč nakonec padnul přes klečícího Žigárdyho do brány 1:2. Ve 37. minutě přišla poněkud temnější chvilka Čuříka, který tečoval Svačinovu ránu do levé Žigárdyho tyče. Olomoucký štírek však své zaváhání napravil vzápětí, Štach jej vyslal do nájezdu a Jakub Čuřík nezaváhal 2:2. V závěru třetiny mohli olomoučtí náskok navýšit v přesilovce. Namísto toho ale přišlo další zaváhání v obraně a 16 vteřin před sirénou srazil za Žigárdyho Chmelíř lehounké nahození Roberta Najdka. 2:3. Třetina se dohrála za poměrně dramatických okolností, Žajgla s Tesaříkem absolvovali pěstní výměnu názorů, navíc dostala lavička Sarezy dvě minuty za protesty.

Do poslední třetiny tak domácí nastupovali v 5 proti 3. Mora sice nechala vyniknout Čecha, ovšem při hře do plných ve 43.minutě za necelých dvacet vteřin strhla vedení na svou stranu. Nejprve našel Čuřík nikým nekrytého Martina Janečku, který do odkryté poloviny brány srovnal 3:3. Za osmnáct vteřin vyslal na zteč Smejkal Ondřeje Kříže, který po přejetí modré nechytatelnou bombou strhnul vedení na stranu domácích 4:3. Po oddechovém čase Sarezy přišel oboustranně strhující hokej. Akce střídala akci, oba gólmani byli v ohni střel. Ve 48.minutě se připomenul Ovšák, který zazvonil na horní tyč Žigárdyho brány. Sareza si o minutu později zahrála přesilovku po podražení Vyrůbalík, jediným výsledkem byl ale desetiminutový trest pro nemístně komentujícího Ovšáka. Nedisciplinovanost Sarezy však narůstala řadou téměř geometrickou a tak si Mora mohla zahrát v 55.minutě přesilovku proti třem. Nejprve ale dostal desetiminutový trest Ministr, poté ale už napřáhl Jakub Bartoň a prostřelil Čecha mezi betony 5:3. Stejné místo trefil za dvě minutky i Filip Smejkal, který obkroužil Čechovu klec 6:3. Tři minuty před třetí sirénou si dvojnásobnou přesilovku zahráli i hosté, Najdek a Svačina však našli pouze připraveného olomouckého gólmana. Navíc těsně před koncem zasadil Ostravě poslední úder šťastnou tečí Čuříkovy rány Tomáš Zbořil 7:3. Mora si samotný závěr pohlídala a do Ostravy míří s dvouzápasovým vedením.

Jan Vavrečka (HC Sareza Ostrava): “Musím poblahopřát Olomouci k vítězství. Její přístup k oběma zápasům byl velice dobrý. Dnešek shrnu velice rychle, 40 minut jsme hráli perfektní hokej, v pohybu, v tlaku, byli jsme schopni dojíždět soupeře, pokud se dostal k nám do třetiny. Každopádně play-off je o bolesti, trpělivosti, o psychické vyrovnanosti a v tomhle jsme prohráli na plné čáře.“

Petr Vlk (HC Olomouc): “ Určitě máme za sebou těžké utkání, každý zápas v play-off je jiný a dnes soupeř vstoupil do zápasu velmi dobře. 40 minut se bojovalo, jsme velmi rádi, že se hráči nepoložili po nešťastné třetí brance. Do poslední třetiny se nám podařil vstup a zvládli jsme ji perfektně. Hráčům děkuji, ale je to jen další krok k celkovému vítězství. Takže to v žádném případě nebudeme přeceňovat a připravíme se na zápasy další, čeká nás ještě hodně práce.“