Juniorka ztratila dvoubrankové vedení v Opavě, odvetu slezského derby ovládl Slezan

21.08.2018, Chyla R., Juříková G.

Porubská juniorka nenavázala na domácí kanonádu s Opavou, v odvetě hrané na ledě rivala ztratila dvoubrankové vedení a padla 2:4. Suchánkovi svěřenci měli přitom duel pod kontrolou a už v 15. minutě vedli po trefách Jakuba Bukowského a Michaela Vavříka o dva góly, Patrik Glabasnia ale následně zavřel bránu a Porubským už nedovolil prakticky nic. To Slezané se probudili v závěru první tercie a obrat dokonali v poslední třetině. Dvěma góly se za domácí blýskl Vojtěch Tomsa.

Přípravné zápasy juniorů - přát. út 21.8.13:15
Hokejový klub Opava
4:2(1:2, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 18. Tomsa (Horný, Římský), 25. Horný (Kažimír), 49. Tomsa (Hon), 56. Adamczyk E. (Backa) – 4. Bukowski (Bořuta), 15. Vavřík (Bukowski, Morávek). Rozhodčí: Šafarčík, Kopečný. Vyloučení: 2:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 25. Střely na branku: 41:32 (14:10, 12:14, 15:8). Průběh utkání: 0:2, 4:2.
Hokejový klub Opava: Glabasnia – Kažimír, Fědor, Pachula, Kocián, Adamczyk P., Lhotský – Adamczyk E., Bitomský, Kovačič, Římský, Horný, Tomsa, Trávníček, Hon, Backa, Buršík
HC RT TORAX Poruba: Slíž – Pitucha, Zajíc; Husák, Kroček; Krátký, Sztefek – Bořuta, Bukowski, Morávek – Anlauf, Häring, Vavřík – Poláčik, Barčák, Pavlík

Lukáš Horný (OPA) (1+1)
Ondřej Backa (OPA) (0+1)
Vojtěch Krátký (POR) (0+0)

Rychlé vedení následované obavou s jeho udržením, Slíž v bráně čaroval

V čase 3:37 a po dlouhých bojích a několika střelách na obou stranách se gólově prosadil Jakub Bukowski. Porubští šli do vedení a v dalším průběhu hry si získávali územní převahu. Kotouč byl více času v jejich moci a to i v obranném pásmu, kde obránci nedovolili soupeři na Slíže ani vystřelit. Hru odtlačovali na mantinely a za branku. Nebezpečná byla soupeřovic útočná trojice Adamczyk – Bitomský – Buršík. Porubským obráncům pořádně zatápěla. Slíž po jejich akci poprvé kotouč odvrátil do ochranné sítě, podruhé jej už držel ve výstroji. Z bezprostřední blízkosti porubské branky se v přesilovce neprosadil Buršík a z první se netrefil do odkryté brány ani Tomsa. Poruba udržela vedení.
Hráči obou týmů se o lepší útočné akce připravovali nepřesnými nahrávkami, takže puk neustále měnil majitele. Bruslilo se z pásma do pásma, přesto si gólmani připisovali jen málo zákroků. A když už na brankáře kotouč mířil, střelu viděl. Až kombinace Bukowski a Michael Vavřík přinesla druhou branku utkání. Porubský forvard s osmičkou na zádech byl jak štírek. Prosmýkl se kolem hráčů v bílém jak tornádo. Za brankou hru zpomalil hledáním dobré nahrávky do předbrankového prostoru. Nakonec zvolil vyjetí po pravé straně a brankovištěm poslal nahrávku Vavříkovi, který kotouč doslova zametl za brankovou čáru. Na světelné tabuli svítil stav 0:2.
Snížit se pokusil Horný, ale mířil hodně nad Slížovu bránu. V reparátu mu nevyšla finální nahrávka Římskému. Odražený puk poslal do porubské brány nakonec Vojtěch Tomsa a v osmnácté minutě byl stav 1:2. Vyrovnání měl na holi Jakub Bitomský. Jedovatou a tvrdou střelu Slíž zachytil mezi betony a pro jistotu se ohlídl, jestli mu kotouč neprošel. Při dalším opavském ataku dokázal porubský brankář pohotově nastavit lapačku k pravé tyči, když zakončoval Martin Buršík. S jednobrankovým vedením se šlo do kabiny lépe hostujícímu týmu.

Opavské vyrovnání otevřelo hru, kotouč nevěděl, komu vůbec patří

Po výměně stran si blesku rychle zastřílel Bukowski. Glabasnia měl ale betony pevně na ledě. Na opačnou branku pak střílel mezi dvěma obránci Trávníček a i zde zafungovaly betony. Slíž pak pokryl další střelu, ale na únik Lukáše Horkého a jeho střelu zápěstím pod horní tyč, nezareagoval včas – 2:2. V začínající šesté minutě měl Anlauf na hokejce další porubské vedení, ale nahrávka Vavříka byla zblokována obráncem. Opavští si zahráli jako první přesilovku. Gólovou tutovku vzal Kažimírovi Slíž. Opavský obránce střílel ze středu hřiště. Pohotová lapačka v pravé ruce kotouč zachytila. Nerozhodný stav udržel při útoku Bořuta – Bukowski – Morávek i domácí gólman Glabasnia. Skákající kotouče si pokaždé dokázal najít a až po střele Bořuty z osy hřiště přerušil hru.
Hráči předváděli kombinační hokej a podle toho se odvíjel herní scénář. Odražené, blokované a skákavé kotouče měnily strany i majitele. Na ledě se tím pádem pořád něco dělo a divákovo oko muselo plesat. Gólmani byli v neustálém střehu, protože si nemohli být jisti, kdo má puk v moci, odkud se objeví a kam vůbec bude směřovat. Útoky Opavy i Poruby se na konci třetiny hodně činily a gólmanům se výrazně zlepšila průměrná čísla.

Blokování střel a momenty překvapení vedly k opavskému obratu

Do třetího dějství si Opava přenesla minutu a půl dlouhou početní výhodu, kterou i přes nespočet možností nedokázala proměnit ve vedoucí gól. Porubští dokonale blokovali střely i nahrávky a s pomocí vynikajícího Marka Slíže udrželi hosté nerozhodný stav. V páté minutě si v útočné třetině otevřeli střelnici Porubští. Jenže trefovali jen nohy soupeře. Ke gólmanovi se puk vůbec nedostal. Podobně si počínali Opavští. Jejich střeleckou a dorážecí kanonádu zastavila až posunutá porubská branka. Při dalším útočném výpadu se do úniku dostal Emil Adamczyk, a protože mu pod nohy hodil Pitucha hokejku, rozhodčí nařídil trestné střílení. To se opavskému forvardovi, díky chladné hlavě a dobrému postoji Slíže, nepodařilo proměnit. Skóre bylo nadále 2:2.
S přibývajícím časem byla opavská skvadra aktivnější. Střela z první i následná dorážka byly odvráceny porubskými betony. Třetí směřování puku za brankovou čáru se ale už podařilo umístit. Autorem vedoucího opavského gólu byl Vojtěch Tomsa, který tak ke své první brance zápasu přidal v deváté minutě třetí třetiny tu vedoucí. Na ledě začínalo být moc bouřlivo. To vyústilo v potyčku u opavské střídačky mezi Kociánem a Zajícem. Rozhodčí k nevoli domácích trenérů poslal na trestnou jen jejich hráče. RT TORAX si zahrál přesilovku, při níž Glabasnia zachytil dvě střely Häringa z osy hřiště, a v pokračujícím tlaku vytěsnil mimo tři tyče několik dalších střel. Oslabení Opavští ustáli a jakoby jim dodalo víc energie. Hostům nedovolili v jejich pásmu kombinovat a nutili je hrát složitěji až do brány. Ti dostali na hokejky spíš nervozitu a do hlav nekoncentrovanost.
Z toho pramenil čtvrtý puk v porubské síti. Slíž únik Backy zachytil na betonech, ale obránci nepokryli najíždějícího Emila Adamczyka, který volný kotouč poslal za sedícího brankáře – 4:2. Do konce třetiny zbývalo pět minut a více aktivnější a při hře klidnější byli domácí. Přesilovka, kterou získali v posledních minutách zápasu, se jim sice nevydařila, ale dvoubrankové vedení udrželi. RT TORAX v závěru zkoušel překonat Glabasniu, ale střele Kročka chybělo pár centimetrů k zapadnutí za brankovou čáru u pravé gólmanově tyči. Opavští v odvetě dokonali obrat a svou aktivitou zcela zaslouženě vyhráli.

Josef Doboš (Hokejový klub Opava): První třetinu jsme zapsali, naopak Poruba ji rozehrála dobře a potrestala nás dvěma góly. Nevím, zda naše pasivita pramenila z nerozhýbanosti nebo špatné rozcvičky, ale od druhé třetiny se naše hra začala zlepšovat a myslím si, že to byl vyrovnaný zápas, který mohl vyhrát kterýkoliv tým. Panuje spokojenost, protože jsme alespoň odčinili vysokou prohru v Porubě. Doufám, že jsme v tomto zápase ukázali, že se s námi musí v soutěži počítat.

Marek Pavlačka (HC RT TORAX Poruba): První zápas jsme s Opavou vyhráli sice 8:2, nicméně ten výsledek tomu zápasu neodpovídal. V tomto utkání už se potvrdila naše slova, že Opava má velmi silný tým. První třetinu jsme vedli, ale poté jsme místo uklidnění hráli rozháranou hru. Šance byly na obou stranách, ale rozhodla neukázněnost. Spousta kluků si dělá, co chce, a myslí si, že mohou hrát hokej podle sebe. Musí se dodržovat nějaká pravidla a mít nějaký systém, který jsme neměli. Rozhodla kolektivní práce domácích, kteří tímto vyhráli zaslouženě.