Junioři prohráli na úvod nadstavby v Šumperku, domácí spasila Venoušova klec

28.10.2018, René Chyla

Prohra se vztyčenou hlavou. Porubská juniorka vyfasovala na úvod nadstavbové části o extraligu zřejmě nejtěžšího možného soupeře a odcestovala do podhůří Jeseníků, kde se postavila prozatím suverénnímu Šumperku. Ten se sice zásluhou dvou přesilovek dostal do vedení 2:0, nicméně na ledě dominovali zejména od druhé třetiny hosté z Ostravy. Porubští se však i přes převahu zmohli pouze na snížení v přesilovce, o které se postaral Jakub Bukowski. Domácí hokejisty navíc dvakrát v závěru zachránila branková konstrukce, pro Porubu navíc hlavní sudí neodpískal v první třetině jasné trestné střílení po faulu na Michaela Vavříka.

Regionální liga juniorů - 1.kolo ne 28.10.11:30
HK Mladí Draci Šumperk
2:1(1:0, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 4. Habrman (Šíp), 38. Kesler (Jurča) – 51. Bukowski (Pitucha). Rozhodčí: Kubíček – Fila, Kopecký. Vyloučení: 6:8, navíc Plhal (ŠUM) a Byčkov (POR) oba 10 min. OT. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 52. Střely na branku: 22:30 (11:9, 6:10, 5:11). Průběh utkání: 2:0, 2:1.
HK Mladí Draci Šumperk: Venouš – Plhal, Haluza, Cekr L., Holub, Ott, Cekr F., Habrman, Štrbík, Blaháček – Vogel, Jurča, Moravec, Scheuter, Kavan, Urban, Šíp, Kesler
HC RT TORAX Poruba: Slíž – Pitucha, Zajíc; Kroček, Havlík; Topolanský, Máca – Morávek, Bukowski, Anlauf – Stodůlka, Vavřík, Tvrdý – Häring, Byčkov, Benka-Rybár – Poláčik

Dalibor Venouš (ŠUM) (30 střel, 29 zásahů, 1 gól, 96.67% úspěšnost)
Libor Šíp (ŠUM) (0+1)
Jakub Bukowski (POR) (1+0)

Bitvu otevřela přesilovková trefa Habrmana

Zápas Regionální ligy juniorů mezi Šumperkem a Porubou nabídl už od prvních sekund atraktivní podívanou. Už v první minutě mohli jít domácí do vedení, když se do dobré pozice dostal Libor Šíp, ten ale z mezikruží pálil jen těsně mimo. Draci nedali, a tak tuto minelu málem potrestal Alex Benka-Rybár, ten ale na Dalibora Venouše nevyzrál. Domácí se ujali vedení ve čtvrté minutě, kdy HC RT TORAX tvrdě pykal za faul a následné vyloučení ze svých řad. Libor Šíp nahrával na pravý kruh Jaroslavu Habrmanovi, který umístil puk nad lapačku Marka Slíže – 1:0.

Slíž vs. Šíp 3:0 po dvaceti minutách

Ve dvanácté minutě ujel šumperské obraně Michael Vavřík, načež musel za záchrannou brzdu zatáhnout jeden z domácích, jasný faul před brankou domácích ale zůstal bez povšimnutí. Na druhé straně tak opět řádil Libor Šíp, proti jeho pokusu si ale Marek Slíž zkušeně vyjel, a šanci tak zlikvidoval. A porubský gólman vynikl i pár vteřin před první sirénou, když opět zlikvidoval bekhendový pokus Libora Šípa.

Převaha ke zvratu nevedla, lekci z produktivity uštědřil Kesler

Druhá třetina byla o poznání klidnější, trochu vzruchu způsobil v branách ostravské obrany Radek Vogel, který se hostujícím bekům vymkl a pádil při vlastním oslabení sám na brankáře, Filip Kroček ale za cenu faulu nebezpečný výpad zneškodnil ještě ve středním pásmu. Porubští po ubráněném oslabení soupeře přehrávali, vyrovnání ale ne a ne přijít. Místo toho se z ojedinělé akce prosadili zase domácí Draci, když v početní převaze nabruslil mezi kruhy Marek Kesler, který uklidil kotouč do protipohybu brankáře ke vzdálenější tyči – 2:0.

Bukowski trefil naději, rozhodovaly přesilovky

Ostravané v závěrečné třetině ještě přidali, nicméně štěstí stálo při domácích. Ve 42. minutě se do brankoviště natlačil Michael Vavřík, jehož pokus poznal ještě chuť dorážky, puk ale skončil jen na tyči. Šumperk mohl definitivně potvrdit vítězství v 50. minutě, kdy porubskému brankáři propadl puk z levé strany, Marek Slíž ale na poslední chvíli vyškrábl kotouč z brankové čáry lapačkou. A pak to konečně přišlo. Jakub Bukowski vletěl do útočného pásma jako velká voda a střelou z pravého kruhu nachytal Dalibora Venouše u vyrážečky – 2:1.

Benka-Rybár v tutovce minul, Venouše zachránila nadvakrát tyč

HC RT TORAX spálil v závěru ještě jednu velkou šanci. Poté, co se domácí útočník Martin Urban nedokázal trefit do prázdné, se po skončení přesilové hry dostal do nájezdu Alex Benka-Rybár, jeho bekhend ale nevyšel a mířil mimo tři tyče. Hosté využili oddechový čas a zkusili štěstí při power-play, Jakub Bukowski ale trefil pouze tyč, a tak mohli Šumperští slavit velmi cenné tři body.

Ostatní zápasy 1. kola

Hodonínvs.Český Těšín1:4
Valašské Meziříčívs.Opava1:3
Warrior Brnovs.Kroměříž4:1

Radek Kučera (HK Mladí Draci Šumperk): Myslím, že jsme byli svědky kvalitního utkání z obou stran, hrálo se nahoru dolů. Musím říct, že jsme měli ale hodně štěstí, protože soupeř měl v závěru velké šance na vyrovnání, ale naše fauly nepotrestal, a tak bereme tři body. Je to ale velmi šťastné vítězství.

Karel Suchánek (HC RT TORAX Poruba): Bylo to výborné utkání z obou stran, šance měly oba týmy. Zápas ale rozhodly naše zbytečné fauly, kdy to kluci nedokázali v těch situacích dobruslit. V průběhu zápasu jsme se ale vzpamatovali a hlavně v té poslední třetině jsme si dokázali vytvořit velký tlak. Chybělo nám ale více štěstí, dali jsme dvě tyčky, puk skákal po brankové čáře. Jeden gól zřejmě byl, který rozhodčí neuznal, ale i to k hokeji patří. Bojovali jsme ale až do konce, čehož si velmi cením.