Junioři porazili Plzeň

19.11.2005, Jan Škarpa

Po čtyřech kolech, kdy naši junioři získali pouze jeden bod za remízu v Litvínově se opět mohli mladí hráči Sarezy radovat z vítězství. Ostrava sice prohrávala po dvou třetinách o jednu branku, na počátku závěrečné části však hosté neproměnili přesilovku a Sareza trestala. Nejprve vyrovnal Minařík a o necelé 2 minuty později poslal Ostravu do vedení Dostál. Plzeň sice dokázala srovnat na 2:2, ale poslední slovo si vzal opět Petr Dostál, který upravil stav na konečných 3:2 pro Sarezu.

- 22.kolo so 19.11.13:15
HC ŠKODA Plzeň
3:2(0:0, 0:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 42. Minařík (Velecký), 43. Dostál (Síkora), 50. Dostál (Síkora, Jelšík) - 39. Kocman (Martinec, Špinka), 47. Hobl (Hajšman). Rozhodčí: Kočí - Batreček, Michler. Vyloučení: 5:6 - navíc Štich (Plzeň) 10 min OT. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 100. Střely na branku: 38:35.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek - Rambousek, Dudáš, Mocek, Bílý, Mlčák, Vajda - Velecký, Dostál, Janečka, Dušek, Minařík, Síkora, Belanec, Jelšík, Mikeš, Křivák, Bacul
HC ŠKODA Plzeň: Štelmach - Černý, Gajda, Heršálek, Krajčík, Martinec, Štich, Kořínek - Latal, Holý, Kocman, Holub, Šlauf, Kica, Benedikt, Bote, Hajšman, Hobl, Špinka.

Utkání začalo ve vysokém tempu, oba týmy chtěly bodovat a tak se zpočátku na hole hráčů vkrádala řada nepřesností. Jako první se osmělili hosté, jmenovitě Kica a Černý. Střela prvně jmenovaného skončila v lapačce Štěpánka, ostravského brankáře příliš nevystrašila ani střela od modré plzeňského obránce. Domácí poprvé pořádně zahrozili ve 4. minutě střelou Duška po kombinační akci celého útoku. Po této akci se Plzni naskytla výhoda přesilové hry, ve které tvrdě pálil od modré čáry Štich, na druhé straně se mohli prosadit Mikeš s Janečkou, akci dva na jednoho zakončil prvně jmenovaný střelou. V šesté minutě se v pěkné individuální akci neprosadil Sikora, který byl hákován Gajdou. Ten si za svůj zákrok šel odpočinout na trestnou lavici, v přesilové hře se však Plzeň zdárně ubránila. V 9. minutě ujeli plzeňské obraně Janečka s Mikešem, Janečka však nedokázal zakončit a tak se ke střele dostal nakonec Křivák, Belanec se pokoušel jeho střelu dorazit, leč bez úspěchu. Když se poté neprosadili několikrát domácí Mikeš, Dušek a Janečka, ani hostující Bote, šlo se do kabin za stavu 0:0.

Plzeňští na počátku druhé třetiny dohrávali přesilovou hru, ale byli to oni, kdo mohl inkasovat. V oslabení ujížděli Mikeš s Janečkou, jejich šance však vyšla do ztracena. Ve 22. minutě se snažil překvapit Štěpánka zpoza brány Látal, ostravský brankář se však nachytat nenechal. Dvě minuty nato chtěl otevřít skóre domácí Dudáš, jeho střela si ale cestu za záda Štelmacha nenašla. O chvíli později byl v obrovské šanci po střele Rambouska Sikora, ale ve chvíli kdy udělal brankáři kličku mu sjel puk z hokejky. Ke konci první poloviny utkání dali o sobě opět vědět hosté, nejprve střílel do lapačky Štěpánka Benedikt, po něm si na ostravském brankáři nevylepšil statistiky Gajda. V 31. minutě se střelou přes obránce neprosadil Dušek, bekhendovou střelou přestřelil bránu Dušek. Od 33. minuty se hosté překonávali, Hobl ale nenašel skulinku mezi betony brankáře Sarezy, Kica stíhán Mockem v úniku netrefil bránu. V 36. minutě se usadili plzeňští před ostravskou bránou, Holub ale puk za Štěpánka nedopravil a Holý se netrefil. Na druhé straně se neprosadil Rambousek. V čase 38:42 otevřeli hosté skóre. Šťastným střelcem se stal Jakub Kocman, který dotlačil volně ležící puk po střele Holuba za Štěpánka. Šťastný Kocman si po tomto gólu vyprosil u rozhodčího puk, kterým otevřel skóre zápasu.

Do závěrečné části vstoupili domácí s jediným cílem – pokusit se otočit skóre a vyhrát. Tento cíl mohl dostat smrtelné trhliny hned na po několika vteřinách, Hobl ale Štěpánka nepřekonal a tak se Sareza pustila do plnění svého cíle. Na počátku 42. minuty vyrovnal Lubomír Minařík, kterému pěkně přihrával Belecký. Plzeň mohl poslat do opětovného vedení Látal, proti jeho střele ale zakročil zázračně ostravský gólman. Známé pravidlo nedáš – dostaneš se potvrdilo po 35 sekundách, přesně v 43:00 doklepl puk za Štelmacha Petr Dostál. Chvíli nato mohli domácí zvýšit, puk do sítě se ale nepodařilo dostat nikomu z trojce Belanec, Hanke a Mikeš. Ve 46. minutě svůj únik zakončil střelou do lapačky Dostál. V čase 46.22 bylo opět srovnáno. Po chybě Sarezy při přesilovce poslal puk do sítě Jaroslav Hobl po přihrávce Hajšmana zpoza brány. O 2 minuty později domácí opět vedli. Podruhé v zápase skóroval Petr Dostál, když se jeho střela odrazila ke štěstí domácích od tyče do brány. Tomuto gólu krásně asistoval Sikora, který zavezl puk do útočného pásma a tam jej předal úspěšnému střelci. V 51. minutě se snažil vyrovnat Hobl, Štěpánek byl ale proti. Dalším, kdo zkoušel své střelecké štěstí byl Gajda, ale ani jeho svižná střela od modré červené světlo za ostravským brankářem nerozsvítila. Domácí kontrovali střelou agilního Sikory, ta avšak skončila v lapačce Štelmacha. Vyrovnat se pokoušel Holý, objel si bránu a vyslal kotouč na bránu, ten si však cestu za Štěpánka nenašel. Domácí se v závěru spoléhali na brejky, ty se však nezdařili ani dvojci Velecký – Minařík, ani triu Křivák – Velecký – Minařík. Plzeň se odhodlala 43 sekund před koncem hrát bez brankáře, ale na stavu 3:2 pro domácí se již nic nezměnilo a tak mohli hráči Sarezy po závěrečném hvizdu oslavovat své letošní třetí vítězství.

Josef Štoudek (HC Sareza Ostrava): "Po zápase v Karlových Varech, kde jsme prohráli 5:1, jsme si dnes řekli, že bychom chtěli bodovat. Hráči dodžreli to co jsme chtěli - aby hráli ten náš hokej, který produkujeme. Musíme hrát zodpovědně, trpělivě. V zápase jsme prohrávali, dostali jsme se do zápasu, vedli 2:1, došlo k chybě v přesilové hře - 2:2. Nakonec se štěstí otočilo k nám, dali jsme na 3:2 a utkání jsem dohráli vítězně."

Jindřich Setikovský (HC Lasselsberger Plzeň): "Prohráli jsme po zásluze. Přijeli jsme sem jako olympijské mužstvo, když vyhraje medaili - namistrovaní. Celý zápas jsme tahali za kratší konec a myslím si, že si Sareza zasloužila vyhrát. Měli lepšího gólmana, více chuti a bojovnosti."