Junioři nezvládli závěr utkání, vedoucímu Havířovu podlehli 3:5

26.02.2012, Adam Bagar

V neděli odpoledne byla na porubském zimáku k vidění bitva dvou tabulkově nejlepších celků ligy juniorů. Poruba byla v úvodu nebezpečnějším týmem a zaslouženě šla do vedení trefou Rostislava Vaňka. Když pak v půlce duelu navýšil vedení Rosypka, zdálo se, že RT TORAX míří za dvěma body. Jenže AZet se nevzdával a během krátké doby vyrovnal. Vedení sice vrátil domácím zpět aktivní Vaněk, ale to bylo z jejich strany vše. Poslední tercie již patřila Havířovu, který v úplném závěru převážil pomyslné misky vah na svou stranu. Divácky zajímavý duel tak skončil výsledkem 3:5. V porubském dresu se opět představila pětice hráčů ze staršího dorostu a za svůj výkon se rozhodně nemusela stydět. Již v úterý míří juniorka k dohrávce na led Frýdku-Místku.

Liga juniorů - 37.kolo ne 26.2.13:30
AZ Heimstaden Havířov
3:5(1:0, 2:2, 0:3)
Branky a nahrávky: 18. Vaněk (Kysučan, Dusík), 30. Rosypka (Gola), 34. Vaněk (Mihal, Šimkovič) – 31. Brezani (Majda, Pechanec), 34. Barnošák (Divoký, Putniorz), 52. Barnošák (Divoký, Putniorz), 59. Putniorz (Moržol, Jaroch), 60. Pechanec. Rozhodčí: Klapetek – Jureček, Rychlý. Vyloučení: 7:4, navíc Pechanec (HAV) 10 min. OT. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 118. Střely na branku: 31:37 (12:11, 12:12, 7:14). Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:5.
HC RT TORAX Poruba 2011: Rudl – Vrána, Dusík, Baca, Jasiok, Franek, Demel, Lužný, Axman – Kysučan, Gola, Vaněk, Kofroň, Mihal, Rosypka, Kanaloš, Palkovič, Csomor, Šimkovič.
AZ Heimstaden Havířov: Matoušek – Barnošák, Čintala, Divoký, Dýrr, Glos, Jaroch, Kostelník, Majda, Matějek, Moržol, Mráz, Ovčaři, Patrman, Putniorz, Smuž, Szewieczek, Brezani, Kopún, Pechanec, Jonáš.

V úvodu duelu dvou celků z popředí tabulky byla aktivnějším týmem Poruba. Vaněk našel před brankou Kysučana, ale ten na Matouška nevyzrál. Podobně si vedl i při svém samostatném úniku Vaněk. RT TORAX měl následně k dispozici více než minutovou přesilovku pět na tři. V ní však opět ukázali svůj um Pechanec s Brezanim. Ti drželi dlouho touš na svých holích a druhý jmenovaný se dokonce dokázal natlačit až před Rudla.

Havířovští zvýšili aktivitu a prezentovali se několika nebezpečnými pokusy. Glos se ocitl sám před domácí klecí, ale Rudl výborně zasáhl svým betonem. Skóre se měnilo až v závěru první dvacetiminutovky, kdy šikovnou zadovkou našel Kysučan u tyče volného Rostislava Vaňka a ten rozveselil domácí řady. Dlouhou dvojnásobnou přesilovku zahrával následně i AZet, ale stejně jako domácí toho příliš vymyslet nedokázal.

V úvodu druhé tercie Porubští opět spalovali šance. Vaněk vybídl ke skórování najetého Mihala, ten ovšem branku přestřelil. Již z poloviny prázdnou klec měl před sebou Kofroň, ale chytré Rosypkovy příhry využít rovněž nedokázal. Na druhé straně musel nadvakrát Rudl hasit pokusy Dýrra a o chvíli později i nebezpečnou střelu Brezaniho. Druhého gólu se nakonec dočkala Poruba. Matouškovi propadla až do branky střela Vladimíra Rosypky.

Hosté se bleskově vrátili zpět do zápasu. Pechanec na sebe upoutal pozornost a našel před brankou zcela nepokrytého Maria Brezaniho, ten doslova vykoupal Rudla a otevřel tím gólový účet Havířova. Za další necelé tři minuty se hostující lavička mohla radovat podruhé. Dominik Barnošák tentokrát chytře zpoza branky zasunul touš u pravé tyče. Za pouhých třináct vteřin byla na světě další branka, tentokrát na druhé straně.

Mihal ještě neuspěl, ale v pádu dorážející Rostislav Vaněk už zamířil přesně do odkryté svatyně. Vrátit zpět dvoubrankové vedení mohl Porubě Csomor, jenž napálil pouze horní tyč. V závěru třetiny pak ještě nepochopitelně netrefil zcela prázdnou domácí branku Brezani, a tak do kabin šla Poruba s těsným jednobrankovým náskokem.

Mario Brazeni byl nadále velmi aktivní, ocitl se i v první vážnější příležitosti závěrečné periody. Rudl jeho střelu do horní části branky vyrazil ramenem. Na druhé straně střílel Rosypka a kotouč nepříjemně poskakoval na brankovišti, sklepnout do sítě jej nedokázal ani dorážející Kofroň. Hosté však byli aktivnějším týmem a šli za vyrovnáním. Toho se dočkali osm minut před koncem, když se po obstřelování branky prosadil z dobré střelecké pozice Dominik Barnošák.

Závěr se již nesl v opatrném duchu a zdálo se, že si oba celky rozdělí po bodu, jenže nakonec tomu tak nebylo. Necelé dvě minuty před koncem překvapivě proletěla nikterak těžká střela Jana Putniorze nad Rudlovou lapačkou až do branky. Brezani přidal pátý kousek, ale sudí Klapetek jej neuznal pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Regulérní trefy se dočkal až při opuštěné porubské brance Antonín Pechanec. RT TORAX tak po zpackaném závěru podlehl AZetu 3:5.

Výsledky ostatních utkání 37. kola LJ – Východ:

HC ZUBR Přerov – HC Rožnov pod Radhoštěm 4 : 1
Hokej 2003 Šumperk – HC Slezan Opava 4 : 3
HCM Warrior Brno – SK Horácká Slavia Třebíč 5 : 1
VHK Vsetín – LHK Jestřábi Prostějov 2 : 1

Martin Smeták (HC RT TORAX Poruba): Odehráli jsme dobré utkání, kluci bojovali a chtěli vyhrát. Myslím, že jsme si alespoň bod zasloužili. Soupeř byl velmi kvalitní, bohužel jsme mu ve třetí třetině umožnili po našich hrubých chybách otočit skóre. Nejprve při přečíslení a následně poté, co gólman promáchl střelu z dálky. S výkonem jsem spokojen, ale s výsledkem samozřejmě nikoliv.

Dalibor Pasker (HC AZ Havířov): Z mého pohledu bylo utkání takové nemastné, neslané. Hráči si jakoby uvědomovali, že vlastně už o nic nejde. Oba celky měly pomalejší rozjezd. Myslím si, že padaly dost laciné branky. Očekával jsem mnohem větší náboj, ten jsem tam skutečně postrádal. Závěrečný hvizd rozhodčího byl pro všechny asi takovým vysvobozením.