Jedna minuta ve třetí třetině utkání zlomila, důležité body bral Třinec

01.03.2018, Gabriela Juříková

ELIOD extraliga mladšího dorostu v nadstavbové části o udržení jde do finiše. Poslední vzájemná utkání sezóny zahájili Porubští s Třincem. Ve čtvrtečním večeru prvního březnového dne se odehrálo napínavé utkání hlavně ze strany HC RT TORAX. Jak řekl trenér Leksovský: „Měli jsme vyložené šance, na nás až moc, ale byl to soupeř, kdo dokázal chyby trestat.“ Porubští dramatizovali zápas gólovými akcemi jenže jen s dvěma přesnými trefami Michala Rambouska a z přesilovky Filipa Hlaváče. Třinečtí ve třetím dějství zápas definitivně zlomili a v několika málo vteřinách rozhodli dvěma góly o svém vítězství.

ELIOD extraliga mladšího dorostu - 34.kolo čt 1.3.18:00
HC Oceláři Třinec
2:5(0:2, 2:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 27. Rambousek (Macurák, Havlík), 37. Hlaváč – 13. Kašpárek (Chovaniak, Macháček), 20. Wardas (Cienciala F.), 31. Stročka (Procházka, Raszka), 50. Hrůzek (Wardas), 51. Macháček (Kašpárek, Petrovský). Rozhodčí: Zbořil – Hanzlík, Novotná. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 105. Střely na branku: 28:38. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:5.
HC RT TORAX Poruba: Slíž – Machů, Gelnar, Hlaváč, Macurák, Havlík, Bechný O. – Foldyna, Halata, Kubík – Rambousek, Chovanec, Fojtík – Pavlík, Spurný, Barčák – Macias Krz., Bukovjan
HC Oceláři Třinec: Švančara – Cienciala S., Hrůzek, Mituchovič, Chovaniak, Bujak, Cienciala F. – Procházka, Raszka, Wardas, Kašpárek, Petrovský, Stročka, Hykl, Ramík, Macháček

Střelecky byla první třetina skoro vyrovnaná – 16:19. Rozdíl byl jen v tom, že jen hosté dostali puk do branky. A to hned dvakrát. Po dlouhém dobývání Slížovy svatyně a hradby v podobě porubské obrany stáhnuté až k brankovišti se Třineckým podařilo otevřít střeleckou listinu až ve třinácté minutě střelou Alexandra Kašpárka. Dostal se k brankovišti a dloubákem poslal kotouč gólmanovi někde mezi ruku a betony. Mohli to být ale domácí, kteří by se radovali z úvodní branky utkání. Jenže Michal Rambousek nedal gól ani ze střely od modré, ani z přímého souboje s gólmanem Švančarou. Bekhendovou kličku dostatečně nezvedl nad beton. Druhou branku vsítili hosté v poslední minutě třetiny po nepodařeném porubském výpadu. Od modré se trefil pod horní tyč Tommy Wardas. Na inkasovanou branku mohl odpovědět Jonáš Barčák, ale ani jemu se nepodařilo přehodit třinecké betony. Proto byl po dvaceti minutách spokojenější Třinec.

Dalo by se říct, že se hrálo na jednu branku. Slíž si připsal několik podařených zákroků. To Švančara moc práce neměl a možná proto se za jeho záda nejdříve v sedmé minutě druhé třetiny v početní výhodě Poruby dostal kotouč z hole Michala Rambouska. Poté, co se přes Procházku kotouč dostal na hůl Kristiána Stročky, znamenala střela nad rameno opětovný dvougólový náskok Třince. Před touto akcí se neprosadili Porubští. Vedení Ocelářů snížil tři minuty před druhou sirénou střelou od modré Filip Hlaváč. Využil zmatku v třineckém pásmu a kotouč prostě napálil na bránu. Švančara nastavil lapačku v levé ruce, ale rychlost střely nevystihl. V závěru třetiny si Poruba dobrovolně zahrála ve třech, z čehož Oceláři nevytěžili žádný prospěch. Druhou třetinu vyhrála Poruba poměrem 2:1. A to ještě Martin Kubík netrefil zcela odkrytou branku, když Švančara nevyhodnotil situaci a vyjel pro kotouč až na kruhy.

Zlomovým okamžikem utkání bylo rozhraní padesáté a jednapadesáté minuty. Třinec během pěti vteřin využil přesilovku. Po vyhraném buly Wardasem po levé ruce Slíže se puk dostal k Filipu Hrůzkovi a okamžitě pálil. Kotouč se otřel o hranu betonu a skončil v porubské síti. Po pětatřiceti vteřinách se vedení Třince posunulo o tři branky a to díky Petráskovi a Kašpárkovi, který nahrál před branku Štěpánu Macháčkovi a ten nekompromisně pálil do horní poloviny brány. Kubík měl záhy možnost snížit, ale trefil jen tyč. Utkání, v kterém nebylo nouze o dramatické chvíle, vyhrál Třinec poměrem 5:2.

Pavel Leksovský (HC RT TORAX Poruba): Přijel silný soupeř, který ve skupině kosí jeden tým za druhým a jako jeden z mála dokáže spláchnout i Šumperk. Konečný stav zápasu ale neodpovídá tomu, co se na ledě dělo. S trenérem Bahníkem si myslíme, že šance, které jsme dnes měli, by vydaly za tři zápasy. Ani s Technikou nebo Warriorem se nám nestává, abychom měli tolik vyložených šancí a samostatných úniků. Těžko říct, proč to kluci neproměňují, jestli přemíra zodpovědnosti jim svazuje ruce nebo je to něco jiného. Utkání se zlomilo v jedné jediné minutě ve třetí třetině, kdy jsme inkasovali v oslabení z prohraného buly, a po půlminutě trestal soupeř naše nepokrytí hráčů. Dnešní utkání jsme si neprohráli svým špatným přístupem jako na Technice v sobotu, ale spíše nedodržováním taktických pokynů. Hráči se nevraceli, neplnili si své obranné povinnosti, nepokrývali hráče. Měli jsme vyložené šance, na nás až moc, ale byl to soupeř, kdo dokázal chyby trestat. Proto má tolik bodů, kolik má.

Jiří Raszka (HC Oceláři Třinec): Výsledek možná vypadá, že jsme na ledě vládli, ale z mého pohledu to tak nebylo. Ano, první třetina se nám povedla, hráli jsme, co jsme hrát chtěli a místo toho, abychom přidali, nasázeli soupeři další branky a byli v klidu, tak se přizpůsobíme. Poruba hraje o každý bod, aby se zachránila, stejně tak i my sbíráme body, abychom tuhle skupinu vyhráli. Ale co se týká herního projevu, tak rozhodně být spokojeni nemůžeme. Samozřejmě za výhru jsme rádi, ale teď se musíme nachystat na důležitý sobotní zápas.