I potřetí v sezóně vyhrály Vítkovice

17.02.2006, Monika Klimšová

Dorost Sarezy Ostrava ve čtvrtečním zápase utrpěl vysokou porážku 7:1 od městského rivala z Vítkovic. O jediný zápis hostí se postaral Václav Chomič, ale ten již korigoval na průběžných 4:1. Hned čtyři kanadské body Vítkovic si připsal Radim Valchař a o jeden méně kolega z formace Tomáš Sedmidubský.

- 44.kolo čt 16.2.
HC Vítkovice Ridera
7:1(3:0; 2:1; 2:0)
Branky a nahrávky: 8. Valchař (Sedmidubský), 13. Noga (Olejník, Vrána), 19. Sedmidubský (Valchař, Palát), 27. Polášek, 40. Sedmidubský (Valchař, Mlynář), 46. Noga (Bartoš), 59. Valchař (Sedlák) - 31. Chomič (Zuber). Rozhodčí: Trombík - Barteček, Koliba. Vyloučení: 3:6, navíc Hořínek (VIT) 5 + OK. Využití: 2:1. Diváci: 50. Střely na branku: 54:22. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 7:1.
HC Vítkovice Ridera: Vošvrda - Slavík, Hrubý, Sedlák, Mlynář, Ledvoň, Krause, od 20. Hruzík, Polášek - Noga, Strapáč, Bartoš - Valchař, Sedmidubský, Palát - Seidler, Vrána, Olejník, od 20. Chaloupka, Hořínek, Galajda
HC Sareza Ostrava: Gleich - Šiška, Rusek, Zapletal, Parma, Šatan, Kičmer - Smondek, Hanzl - Jach, Blažej, Barnáš - Zuber, Richter, Chomič - Barčák, Ružbašan

Vítkovičtí dorostenci v dnešním derby jen potvrdili fakt, že se jim letos na svého soupeře ze Sarezy opravdu daří. Hráči Sarezy se sice snažili ze všech sil, ale na sebevědomé Vítkovice to nestačilo.

Domácí mužstvo nastoupilo stejně jako v minulých zápasech omlazeno, tentokrát měl kapitánské "céčko" na své hrudi útočník Valchař. První vážnější střelu vyslal na hostujícího gólmana Gleicha Bartoš, ale neuspěl. V tandemu ujížděli na porubskou klec Valchař se Sedmidubským, ale ani oni na Gleicha nevyzráli. O chvíli později to zkoušela dvojice Strapáč - Noga, ale Nogovi se svezl kotouč a zamířil mimo branku. Ale ani Vošvrda na opačné straně nezahálel. Růžky vystrčil tým Sarezy především díky s Hanzalem, na malou chvíli se vítkovičtí ocitli pod tlakem, ale vše vyřešil domácí gólman. Velkou šanci měl na své hokejce vítkovický Strapáč, ale kotouč byl o něco rychlejší a skončil pod Gleichovou lapačkou. Prvnímu gólu předcházela kombinace Valchaře se Sedmidubským, která napodruhé slavila úspěch a vítkovičtí tak otevřeli zásluhou svého kapitána skóre - 1:0. Další gól mohl po střele Slavíka přidat korigováním puku Bartoš, ale Gleich měl betony na místě. Ve třinácté minutě kapituloval Gleich podruhé, když Olejník u jeho levé tyče naznačil střelu, přihrál k opačné tyči volnému Nogovi, který odkrytou klec nemohl minout - 2:0. První přesilovou hru měli až po polovině první třetiny k dispozici hosté, hostující Zuber ujížděl na Vošvrdu sám, ale Vošvrda stačil zakročit včas, pokus byl sražen až do ochranné sítě. Gleichovu pozornost poté zkoušel Vrána, jeho střelu švihem vyrazil porubský gólman zpět k Vránovi, který to nečekal, popojel a na puk už nedosáhl. Zleva si pak zkoušel najet Strapáč, ale nastřelil boční síťku, nicméně třetí gól přidával Sedmidubský, který přesně našel odkryté místečko v Gleichově výstroji - 3:0.

V úvodu druhé třetiny zahrávali domácí minutu a osm vteřin trvající přesilovku pět na tři a přes neustálé pokyny ze střídačky stříleli jen sporadicky. Třetí lajna vedená Vránou se před Gleicha dost tlačila, ale ani na několikátý pokus nedokázala dostat kotouč za brankovou čáru. Velkou šanci na překonání Gleicha měl domácí Galajda, ale tváří v tvář porubskému gólmanovi neuspěl. Hned nato ale využil situace Polášek, který jedinou ranou poslal kotouč do sítě - 4:0. Aktivnější domácí pořádali na porubskou branku nájezdy, po jednom takovém se na ledě ocitl Sedmidubský. Chvíle hostí měly teprve přijít, nejprve to zkoušel sám Zuber, ale byl tísněn a Vošvrda schoval puk pod lapačkou. Dalšího nájezdu hostujícího týmu se zhostili Zuber s Richterem, první jmenovaný nahodil kotouč na branku, Vošvrda vyhodil pouze k Richterovi, po několika přihrávkách se puk dostal k Chomičovi, který jej vyslal do Vošvrdovy hole, aby následně propadl do vítkovické branky - 4:1. Ve čtyřiatřicáté minutě přišly Vítkovice o útočníka Hořínka, který byl předčasně odeslán pod sprchy a Sareza měla pětiminutovou přesilovku. Po skrumáži před vítkovickou brankou se hra přenesla před Galajdu, Vránova střela minula porubskou klec, Valchař se Sedmidubským opět úřadovali, ale Gleich se měl na pozoru. Vošvrda si v této fázi hry zachytal, Smondek, Zuber, ale ani kapitán Zapletal však nemířili přesně. Do konce oslabení si vítkovičtí dokázali vytvořit mírný tlak, ale branku nevstřelili. Před koncem druhé části hosté špatně vystřídali, domácí si střihli přihrávkový kolotoč a po nahrávce Valchaře prostřelil klubko hráčů Sedmidubský - 5:1.

Také počátek třetí třetiny zastihl porubské hráče v oslabení, ale tentokrát Gleich žádnou střelu za svá záda nepustil. Vítkovičtí si vypracovali tlak, hrálo se převážně v útočném pásmu domácích, ale změnu stavu to nepřineslo. Hezké sólo předvedl Sedmidubský, který zavezl kotouč až za branku hostí, ale žádný z najíždějících hráčů jeho přihrávku nedokázal zužitkovat. Chvilka nepozornosti však hostím stačila, aby se vydali do útoku, Vošvrda, který se ocitl mimo branku mohl děkovat Barnášovi, že nemířil zcela přesně. Porubský celek opět špatně vystřídal a zhruba v polovině svého oslabení inkasovali po akci na jeden dotek z hole Nogy - 6:1. Na výlet k Vošvrdovi si zajel, ale v prostoru mezi kruhy jej zastavil Hruzík a odpálil jen na modrou, kde číhal Šatan, ale jeho bombu ztlumil vítkovický gólman v náručí. Stejně dopadl pokus Blažeje i Smondka. To bylo ale z poslední třetiny ze strany hostí to nejpodstatnější. Ledu vévodil domácí tým jistý si svými dvěmi body. Ledvoň mířil ze střední vzdálenosti na Gleichovu lapačku, která zasáhla přesně, Mlynář vyzkoušel na několikrát pevnost gólmanových betonů, aby nakonec v 59. minutě završil účet zápasu krásnou střelou těsně pod víko domácí Valchař - 7:1. Sareza mohla před koncem korigovat výsledek, který vykoupal Vošvrdu v brankovišti, ale jeho střela mimo ve slibné šanci jen podtrhla hru hostí.

Darek Stránský (Vítkovice): "Sareza - derby, ale zápas se nesl ve znamení toho, že už je rozhodnuto o našem druhém místě i o šestém místě Sarezy, které je potřeba pro play-off. Vyzkoušeli jsme mladé hráče, při té příležitosti jsme si mohli ověřit, co v nich je, abychom měli obrázek na příští sezonu. Přesto zápas rozhodli "staří" a zkušení hráči, takže se mladí budou muset ještě hodně otloukat a trénovat. S výhrou jsme samozřejmě spokojeni."