Hvězdná jména na ledě, prohraná první třetina a obrat z 0:3 na 5:3

27.11.2016, Gabriela Juříková

V prvním adventním nedělním dopoledni se střetli v RT TORAX ARENĚ tabulkoví sousedé a bojovali o druhou tabulkovou pozici. Po první třetině to vypadalo na jednoznačnou záležitost Frýdku-Místku, který ji vyhrál třemi góly, a při oznámení první branky to vypadalo, že se na porubském ledě prohání legendy sportovního světa. „Mrázka překonal Polášek s pomocí Srníčka.“ Následující dvě dvacetiminutovky pak už gólově ovládal jen HC RT TORAX Poruba. Pomalými krůčky se dopracoval k první brance a obrat z 0:3 na konečných 5:3 dokonali svěřenci trenéra Suchánka ve třetí třetině. Gólově se prosadili postupně Alex Benka-Rybár, Jan Skalka, vyrovnání zařídil rychlostí a přesností v zakončení Martin Voznička, do vedení dostal Porubské Jan Richtár a pojistku vsítil Jiří Brodek. Poruba se touto výhrou dostala o dva body před Frýdek-Místek.

Liga staršího dorostu - 18.kolo ne 27.11.10:00
HC Frýdek-Místek
5:3(0:3, 1:0, 4:0)
Branky a nahrávky: 25. Benka-Rybár (Nagy, Brodek), 45. Skalka (Richtár), 47. Voznička (Benka-Rybár), 51. Richtár (Skalka), 55. Brodek (Žídek J., Bochnak E.) – 4. Polášek (Srníček), 12. Kotala, 17. Najzar (Juřena, Kotala). Rozhodčí: Janda R. – Chovanec, Hecht. Vyloučení: 1:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 62. Průběh utkání: 0:3, 5:3.
HC RT TORAX Poruba: Mrázek – Lelek, Šolc, Kroček, Timura, Nagy, Zicháček – Richtár, Bochnak, Žídek J. – Brodek, Vavřík, Béreš – Plachý, Voznička, Vojtášek – Benka-Rybár, Žídek M., Skalka
HC Frýdek-Místek: Majoroš – Adámek, Kolář, Srníček, Návrat, Mička, Juřena, Janík – Kotala, Vlček, Polášek, Puzoň, Cháňa, Delfavero, Dlouhý, Najzar, Urban, Pastor

Hráči si od prvního kontaktu puku s ledovou plochou nedarovali ani centimetr ledu zadarmo. Hráli naplno, s důrazem a gólmani byli pořád ve střehu. Puk mohl vyletět odkudkoliv, protože odrazy kotouče a změny směru hry byly neustále. První, kdo kapituloval, byl domácí gólman Mrázek. Prostřelit se jej podařilo Romanu Poláškovi, který nemohl nevyužít nabídky Patrika Srníčka. Gólem si Frýdek-Místek vypracoval psychický tlak a byl více na kotouči než domácí tým. Porubští ve střelbě ovšem nezaháleli. Jen to byly povětšinu střely viditelné a přímo do gólmana Majoroše.

Ve dvanácté minutě se do úniku dostal Lumír Kotala a byť zakončil, což Mrázek zachytil do lapačky, bylo kvůli sekání Timury nařízeno trestné střílení, které Kotala střelou nad vyrážečku s přehledem proměnil. Hosté tímto navýšili vedení na 2:0. Mrázek si dál připisoval zákrok za zákrokem a porubská obrana leckdy nevěděla, kde má hlavu. Což vyústilo v třetí gól Frýdku-Místku. V samém začátku sedmnácté minuty využil zmatku před brankou Petr Najzar. Odpověď mohla vzápětí přijít, když se prosmýkl kolem frýdecké obrany Jan Žídek a bekhendem zakončil. Jenže jen do betonů brankáře Majoroše. Rozhodčí Janda pak poprvé v utkání vylučoval a dal Porubským velkou možnost snížit vedení hostů. Ani tuto nabídnutou herní situaci RT TORAX nevyužil.

Až po výměně stran se podařilo snížit Alexi Benku-Rybárovi po nahrávkách Nagyho a Brodka. Menší povzbuzení přinesla i následná početní výhoda. Jenže ani druhá přesilovka Poruby nepřinesla kontaktní gól. Po přestávce se hra domácího týmu podstatně zlepšila a už to nebylo jen o jednom týmu na ledě. Brankář Majoroš měl zvýšenou aktivitu a počet zásahů mu tryskově stoupal. Stále však držel dvoubrankové vedení. I po pokusu Ernesta Bochnaka se stav neměnil. Otočku zpoza brány k pravé tyči frýdeckomístecký brankář vychytal.

Kapituloval až ve třetím dějství. Pátá minuta této třetiny rozjásala domácí publikum. Spolupráce dvou Janů přinesla kýžené snížení na jednobrankový rozdíl. Po nahrávce Jana Richtára snížil Jan Skalka bekhendem pod horní tyč. Porubští zvýšili výkonnostní rychlost i důraz a odměnou jim za to byla vyrovnávací branka. Martin Voznička v plné rychlosti na ose hřiště dopravil puk nahozený zpoza brány Benka-Rybárem a dovršil tak obrat z 0:3 na 3:3.

Hra se pak otevřela a mírně navrch měl domácí tým, gólmana častoval střelami z každé pozice. Tato aktivita jim v první třetině značně chyběla. Zvýšený pohyb, důraz a chtění mít kotouč v moci, vedlo ke čtvrté brance. Tentokrát si Janové vyměnili role. Jan Skalka nahrál do jízdy Janu Richtárovi a střela nad lapačku se zastavila v brankové síti. O čtyři minuty později RT TORAX ARENOU zněla píseň „Pátá právě teď odbyla.“ Obrana Frýdku nechala zcela nepokrytého Jiřího Brodka, který dorážel do odkryté poloviny brány po střele Jana Žídka. Dorostenci HC RT TORAX potvrdili papírového favorita, byť to po první třetině tak nevypadalo. Postupně náskok hostů snižovali a nutno říct, že jim to i usnadnili svým uspokojivým přístupem.

Karel Suchánek (HC RT TORAX Poruba): Připadalo mi, že kluci byli v první třetině na nějakém vánočním večírku. V Šumperku celý tým fungoval a měl jsem za to, že si to přenesou do dalšího zápasu, ale předvedli pravý opak. Jsem rád, že si to v hlavách srovnali a začali opět od druhé třetiny hrát týmově a soustředěně, což vedlo k výhře. Zasloužené.

Lubomír Klosík (HC Frýdek-Místek): Po skvělé první třetině, kdy jsme si vypracovali dost slušný třígólový náskok, se kluci tímto stavem uspokojili a přestali hrát. S tímto nešvarem se potýkáme už delší dobu. Kdyby se drželi taktiky, která na soupeře v první třetině evidentně platila, mohli jsme vyhrát 3:0. Ale jak říkám, když vedeme, kluci přestanou hrát. Do osmičky to doufám odstraníme. Tam už půjde o hodně. První třetina nás jednoznačně přesvědčila, že když hrají kluci, co mají, tak by to šlo dotáhnout do vítězného konce.