Havířovský Mikšan sestřelil Sarezu třemi góly

15.09.2007, Libor Gavlas, Jan Škarpa

Po výhře v Jihlavě pomýšlela Sareza na body i v derby s Havířovem a za možným vítězstvím vstoupila v první třetině dvěmi góly, úspěšnými střelci byli Lukáš Bokroš a Zdeněk Pavelek. Od druhé třetiny však stříleli pouze Panteři, třemi góly se blýskl David Mikšan, po brance si připsali také Daneček a Seman. Ostrava tak odjíždí z Havířova bez bodového zisku.

- 2.kolo so 15.9.17:30
5:2(0:2, 4:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 22. Daneček (Velecký), 27. Mikšan (Zdráhal, Klimeš), 29. Seman (Hulva, Zdeněk), 39. Mikšan (Hulva, Galvas), 53. Mikšan (Zdráhal) - 12. Bokroš (Šebesta, Boháč), 15. Pavelek (Šebesta, Mocek D.). Rozhodčí: Hradil - Machálek, Škach. Vyloučení: 10:13. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1178. Střely na branku: 46:29. Průběh utkání: 0:2, 5:2.
AZ Heimstaden Havířov: Valent - Huhto, Novák, Klimeš, Varga, Galvas, Lašek, Peštuka, Hruška, Zdráhal, Mikšan, Hulva, Škoda, Seman, Daneček, Velecký, Rozum, Zdeněk.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek - Ovčačík, Mocek, Tesařík, Holík, Rimmel, Vnenk, Ovšák, Palík - Šebesta, Boháč, Bokroš - Gelačák, Najdek, Svačina - Pavelek, Sochorek, Grygar - Klimek, Novák, Hamrák.

Do prvního regionálního derby vtrhla s větším elánem Sareza povzbuzena vysokým vítězstvím v Jihlavě. Bohužel její počáteční nápor otupilo vyloučení Vnenka. Domácí se však dostali k jedinému pokusu o zakončení, ale střelu Hrušky Štěpánek zneškodnil. V šesté minutě si zahráli první přesilovku i hosté, ale svůj velký tlak ve vedoucí branku nepřetavili. V deváté minutě vyzkoušel Štěpánkovu pozornost Huhto, hostující gólman byl opět pozorný. Ani další přesilovka, tentokrát na straně domácích nepřinesla první gól. Tentokrát na Štěpánka nevyzrál Velecký. Necelou minutu poté však už hosté udeřili. Po pěkné kombinaci Šebesty a Boháče se trefil Lukáš Bokroš – 0:1. Ve 14. minutě byl vyloučen domácí Rozum a tentokrát si už hosté v početní výhodě věděli rady. Šebesta nabil Zdeňku Pavelkovi, který se nemýlil – 0:2. Důležitý moment nabídla 17. minuta, ve které byli krátce po sobě vyloučeni dva hráči Sarezy. Havířov se poprvé dostal do většího náporu, ale ani tuto velkou výhodu nedokázal využít. Největší šanci na skórování spálil Škoda.

V první přestávce musel domácí trenér v kabině zvýšit hlas, neboť do druhé třetiny nastoupilo v bílých dresech úplně jiné mužstvo. Domácí začali soupeře výrazně přehrávat a gól visel na vlásku. Snížení přišlo za necelých devadesát vteřin. Po přihrávce Veleckého se trefil s téměř nulového úhlu Jan Daneček – 1:2. Ve 26. minutě sice zbrzdilo nápor Havířova vyloučení Rozuma, ale Panteři se dokázali prosadit i v oslabení zásluhou Davida Mikšana – 2:2. Poté, co Hruška tvrdou ranou minul Štěpánkovu klec, odešel za hákování na trestnou lavici Hamrák a domácí hokejisté završili skvělou sedmiminutovku brankou Filipa Semana, který využil přihrávku Hulvy a otočil stav ve prospěch domácích. Přesně v polovině utkání se strhla na ledě menší potyčka, kterou musel sudí Hradil řešit dvěma menšími tresty na každé straně. Panteři však neustávali v aktivní hře a stále drželi soupeře v šachu. Sareza se vymanila z náporu v přesilovce, ale nedokázala srovnat stav ani přes velký tlak. Toto se jí stalo osudným, protože ve 38. minutě se proti pravidlům během půl minuty provinili Vnenk a Holík a hosté za to pykali čtvrtým gólem ve své síti. Úspěšným střelcem byl opět David Mikšan.

Ve třetí třetině už tlak domácích trochu polevil a Sareza se ještě chtěla pokusit o snížení. Ovšem namísto střeleckých příležitostí se do šancí dostali domácí. Hruška však na Štěpánka nevyzrál. Ve 47. minutě byl vyloučen domácí Galvas, ale hosté se v přesilovce nedokázali prosadit. O další šanci se připravili hostující hokejisté sami, neboť museli hrát ve čtyřech nejprve po faulu Klimka a poté po dalším přestupku Mocka. A domácí toho využili k pojištění náskoku. A chybět u toho nemohl střelecký disponovaný David Mikšan, který po Zdráhalově přihrávce završil hattrick. V závěru utkání zaujala jen další menší potyčka, jejíž účastníky byli Zdeněk a Rimmel a poslední větší šance Tesaříka, který však ztroskotal na Valentovi. Díky zlepšenému výkonu ve druhé a třetí třetině tak domácí zaslouženě slaví tříbodový zisk.

Alois Chlustina (trenér Havířova) – „Chtěli jsme potvrdit slušný výkon z prvního zápasu, ale začli jsme dneska špatně, křečovitě, bázlivě, pod dojmem derby a celkem slušné návštěvy. Sareza nás překvapila rychlým přístupem a napadáním. Po první třetině jsme přistoupili ke dvěma změnám, které se osvědčily a do druhé třetiny jsme nastoupili jako vyměnění. Od druhé třetiny jsme byli jasně lepší, bylo to podloženo bojovností, srdíčkem.“

Jan Vavrečka (trenér Sarezy Ostrava) – „Po první třetině na nás Havířov vlétl a my jsme se nedokázali s jejich agresivní a jednoduchou hrou srovnat. Naopak my jsme začali hrát příliš složitě. Ve druhé třetině jsme nedokázali s Havířovem držet krok. Domácí dnes odehráli velmi dobré utkání.“