Góly z tří různých situací, dva střelci a další čisté konto pro Slíže

08.02.2018, Gabriela Juříková

V třicátém kole ELIOD Extraligy mladšího dorostu šlo domácímu týmu HC RT TORAX Poruba o mnohé. S tabulkovým sousedem HCM Warrior Brno sehrál ve čtvrtečním večeru 8. února těžkou partii. Porubané už od šesté minuty vedli gólem Jana Moškoře, který ve třetím dějství svou druhou trefou zvyšoval na konečných 3:0 v přesilovce pět na tři. Mezi střely Moškoře se vměstnal Matěj Halata, který skóroval těsně před druhou přestávkou v oslabení. Na výhře a posunu z posledního místa tabulky se výrazně podílel brankář Marek Slíž, když pochytal všech jednatřicet střel, a připsal si tak druhé čisté konto.

ELIOD extraliga mladšího dorostu - 30.kolo čt 8.2.18:00
HCM Warriors Brno
3:0(1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Moškoř (Halata, Dobeš), 39. Halata (Kubík), 54. Moškoř (Machů, Havlík). Rozhodčí: Cabák – Gebauer, Poruba. Vyloučení: 9:9, navíc Hanák (UVO) 10 min OT. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 122. Střely na branku: 29:31. Průběh utkání: 3:0.
HC RT TORAX Poruba: Slíž – Machů, Gelnar; Dobeš, Macurák; Havlík, Hlaváč; Macias K.M. – Fojtík, Krčmarský K., Kubík – Rambousek, Moškoř, Halata – Chovanec, Macias K.T., Foldyna – Barčák
HCM Warriors Brno: Atanasiadis – Fojt, Mrkvica, Hykl, Hanák, Mahdal – Kubíček, Kuchař, Hrstka, Schweitzer, Zelinka, Orsech, Snášel, Novotný, Harásek

Moškořova trefa při hře pět na pět a netrefená odkrytá brána

Od šesté minuty vedl RT TORAX gólem Jana Moškoře, kterému na přesnou trefu nahrál zpoza branky Matěj Halata. Atanasidas neměl žádnou šanci na rychlost akce reagovat. Domácí byli dál aktivnější, ale brněnskou obranu do přestávky podruhé nezdolali. Přitom Halata vymyslel nádhernou akci, kdy ve finále nahrával přes brankoviště na levé straně najíždějícímu Rambouskovi, ale tomu těsně před brankou kotouč sjel z hole, a tak puk v odkryté brance neskončil. Porubští si nechávali hodně otevřené zadní vrátka a nejednou je to mohlo stát vedení. Nadvakrát krotil gólman Slíž puky z hole Schweitzera, který se jej v podstatě pokoušel prostřelit v první třetině několikrát. Ale porubský gólman jednogólový náskok držel.

Neproměněné trestné střílení, neuznaná branka, ale skórování v oslabení

Na začátku druhé třetiny se do úniku dostal Michal Rambousek, jenže byl Novotným zahákován a rozhodčí nařídil trestné střílení. To se porubskému střelci nepodařilo dokončit dle představ. Atanasiadise si sice položil naznačením střely na led, ale kličku k levé gólmanově tyči nedotáhl do kýženého výsledku, protože se v pravou chvíli na tyči objevil beton.
Hosté se ve druhém dějství střelecky probudili a Slíž měl najednou více práce než jeho protějšek. Ale dál si jen navyšoval procentuální statistiky. Zázračně zasáhl pravým betonem proti dorážce Snášela a i ostřelování v několika oslabeních dokázal porubský brankář ustát. V pětatřicáté minutě se domácí radovali ze vstřelené branky, ale oslavovat záhy přestali, protože rozhodčí signalizoval vysokou hůl a gól tedy neuznal.
Změna stavu nenastala ani při vyloučení Hanáka, kterému se nelíbil verdikt rozhodčího a vysloužil si tím i desetiminutový trest. Až když byl na trestné lavici Rambousek, podařilo se změnit číselnou kombinaci na světelné tabuli. Matěj Halata znepříjemnil nahrávky mezi obránci, které vytěsnil do střední třetiny a nakonec se dostal k osamocenému kotouči. Při jízdě k Atanasiadisovi čekal, co brankář udělá, ale ten zachoval klidnou hlavu, a tak Halata poslal puk po ledě mezi betony. V koncovce si puk za brankovou čáru warriorský gólman srazil sám. V čase 38:26 vyhrávala Poruba 2:0.

Plné trestné lavice, přesilovky pět na tři, z toho jedna proměněná

Začátek třetí periody byl ve znamení udělování trestů. Warrior si zahrál minutu a půl dlouhou přesilovku pěti proti třem, ale Slíže vůbec neohrozil. Přitom hosté solidně okupovali útočnou třetinu. Puky však končily na holeních domácích hráčů nebo byly blokované hokejkami.
V polovině třetí třetiny se stejná herní situace naskytla Porubě a na rozdíl od Warrioru dokázala dvojnásobnou přesilovku využít. Jan Moškoř lehounce doklepl předešlou střelu obránce Machů od modré čáry. Atanasiadisovi puk totiž prošel mezi betony a Moškoř byl tím, kdo kotouči pomohl až za brankovou čáru.
O čisté konto hodlali Slíže obrat Zelinka se Schweitzerem, přesilovku ale hosté využít nedokázali. Vyloučení dál přibývala. Hostům se v samém závěru třetiny naskytla další příležitost početní výhody, resp. na snížení porubského vedení. Střelu Kuchaře z kruhů Slíž parádně vychytal a při následném vhazování odrazil pokus Snášela. Nakonec své v pořadí druhé čisté konto uhájil a poměrně výrazně dopomohl k výhře. HC RT TORAX Poruba přenechal poslední místo Warrioru.

Pavel Leksovský (HC RT TORAX Poruba): Zápas kluci rozehráli velice dobře a prvních deset minut hráli přesně to, na čem jsme se domluvili. To se ale z nějakých nepochopitelných důvodů změnilo po naší brance na 1:0. Najednou chtěli hrát krásný hokej pro oko diváka. Z toho však plynuly chyby, kvůli nimž jsme se dostávali pod tlak. Ve druhé třetině tento stav vyvrcholil a soupeř najednou tahal za delší konec. V těchto chvílích nás nejvíce podržel brankář. Štěstěna se k nám ale vrátila v podobě branky v oslabení a ve třetí třetině jsme na rozdíl od soupeře proměnili přesilovku pět na tři. Nezbývá mi nic jiného, než poděkovat klukům za tři body.

Jiří Sýkora (HCM Warrior Brno): My jsme věděli, že tady jdeme hrát v podstatě o šest bodů. Věděli jsme, že pokud to nezvládneme, budeme poslední. A to se také stalo. První třetina nám vůbec nevyšla. Potom se ale naše hra zvedla a v jistých částech utkání jsme byli i lepší. Potom jsme bohužel udělali chybu, kterou domácí potrestali. Když jsme si potom vytvořili nějaký nápor, připravili jsme se o něj sami nějakým hloupým vyloučením. Takové chyby nás stojí body i takovou tu psychickou pohodu. Nic ale nevzdáváme a já za celý tým říkám, že budeme jezdit na maximum až do posledního kola a věřit, že to nakonec všechno zdárně zvládneme.