Dorost zlomil Vítkovice až v úplném závěru, Halata sestřelil rivala v čase 59:54

09.12.2018, Romana Opatová

Městské derby proti HC Vítkovice Ridera "B" v druhou adventní neděli zvládli lépe dorostenci Poruby. Po nepříznivé první třetině s výsledkem 0:2 trpělivou hrou domácí skóre postupně vyrovnali a po strategicky vybraném oddechovém čase v poslední minutě strhl vítězství na svou stranu kapitán Matěj Halata. Celkový poměr vzájemných zápasů je 3:1 ve prospěch HC RT TORAX a vítězná série pokračuje!

Regionální liga dorostu - 10.kolo ne 9.12.15:15
HC Vítkovice Ridera "B"
3:2(0:2, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 36. Boguaj (Krčmarský), 52. Krčmarský (Pasek), 60. Halata (Hlaváč, Macias Kac.) - 1. Řepa, 13. Mach. Rozhodčí: Šeděnka - Chamrád, Mareček. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 110. Střely na branku: 31:18. Průběh utkání: 0:2, 3:2.
HC RT TORAX Poruba: Drabčík – Macias Kac., Pasek, Gelnar, Michalčík, Križ, Borkovec, Elbl – Macias Krz., Halata, Chovanec – Ślusarczyk, Krčmarský, Sienkiewicz – Hlavatý, Hlaváč, Boguaj
HC Vítkovice Ridera "B": Vítek – Lazár, Vřeský, Veřmiřovský, Řepa – Kučerová, Handl, Macho, Skřipčák, Moravec, Koudelný, Juříček, Mašek

Kryštof Krčmarský (POR) (1+1)
Matěj Halata (POR) (1+0)
Patrik Vítek (VIB) (31 střel, 28 zásahů, 3 góly, 90.32% úspěšnost)

HC RT TORAX střílel, góly ale padly do porubské branky

Skóre utkání otevřel hned v 1. minutě Filip Řepa, kdy ostrá střela proletěla až do sítě hráčem zastíněného brankáře domácích Vincence Drabčíka. Domácí se snažili odpovědět na rychlý gól několika střelami z hranice útočného pásma. Střely ale důsledně kryl brankář hostí Patrik Vítek. Dynamická hra se přelévala z jedné strany na druhou. V 9. minutě opět vyzkoušel pozornost vítkovického brankáře střelou vzduchem Filip Hlaváč a hned následně další střelou z poloviny útočné třetiny i Filip Sienkiewicz. Tentýž hráč byl vzápětí vyloučen na dvě minuty za podrážení. V oslabení museli Porubští bránit jak standardní přesilovkový pětiúhelník, tak několik střel. Domácí brankář postupně vykryl několik gólových šancí, bohužel v čase 12:58 již nedokázal zabránit rychlé akci hostů, kdy Jakub Macho prokličkoval středem hřiště za porubskou obranu a sám rovnou zakončil i kličkou na brankáře – 0:2. Ani tento gól domácí hráče neodradil od bojovnosti. Ve 14. minutě se po skrumáži před brankou Vítkovic ztratil puk z dohledu rozhodčích, po přerušení hry se bohužel našel za zády brankáře před brankovou čarou a domácí byli stále bez gólu. Na konci třetiny se dvakrát dostal do bezprostřední blízkosti brankáře Matěj Halata. Z obtížných pozic ale skórovat nedokázal. První třetina tak gólově patřila jen hostům.

Ke střelám z první třetiny HC RT TORAX přidal i akce před brankářem a slavil gól

Hned v úvodu druhé třetiny dostali domácí výhodu první přesilové hry po vyloučení Marka Vřeského za podrážení. Během této části hry několikrát tvrdě střílel Filip Hlaváč a domácí si vypracovali i několik akcí přímo u brankoviště hostů. V 25. minutě se po odskočené přihrávce pokoušel před brankářem dorážet Filip Sienkiewicz, poskakující kotouč do brány ale nedopravil. Následovala přesilovka Vítkovic za vyloučení Josefa Paseka za podrážení. V rámci oslabení nedovolil HC RT TORAX svému soupeři žádnou vážnější akci a po skončení trestu dostal z trestné lavice odpočatý Pasek krásnou přihrávku. Při samostatném úniku na brankáře v zakončení bránu přestřelil. Další akce domácích, tentokráte v podobě vzduchem letící střely od Pavla Chovance, skončila v lapačce Vítka. Následně musel tentýž brankář likvidovat střely od Velena Hlavatého i zakončení z blízky od Jakuba Ślusarczyka. V 30. minutě následovala další přesilová hra hostí za vyloučení Pavla Chovance a opět za podrážení. I toto oslabení hrála Poruba velmi zodpovědně a nedovolila Vítkovickým vážnější akci. Ke konci třetiny se Porubským konečně vyplatila dlouho trvající aktivita a poprvé v zápase skórovali. V čase 35:27 po střele Kryštofa Krčmarského do sítě bekhendem dorážel Václav Boguaj – 1:2. Po tomto gólu Poruba zasypala vítkovickou bránu četnými střelami s mnoha dorážkami. Následoval i únik útočníka Jakuba Ślusarczyka 10 sekund před koncem třetiny, který hosté likvidovali na úkor faulu, krosčekem Jakuba Koudelného.

Ve třetí třetině HC RT TORAX po zásluze strhl vítězství na svou stranu

Počátek třetí třetiny začali domácí početní převahou. V rámci ní si porubští dorostenci vypracovali několik šancí, zejména dorážky Kryštofa Krčmarského mohly přinést změnu skóre. I po skončení přesilovky byly Vítkovice na dlouhou dobu uzamčené ve svém obranném pásmu. První zákrok domácího brankáře v rámci třetí třetiny byl tak až v 45. minutě. Zápas se následně na chvíli herně vyrovnal. Ve 49. minutě zkusil vítkovického brankáře překonat Matěj Halata, který tečoval vzduchem letící střelu Kacpera Maciase. V 51. minutě dostal domácí tým k dispozici další početní výhodu, za sekání byl vyloučen vítkovický Marek Vřeský. Tuto přesilovku, na rozdíl od předchozích, HC RT TORAX využil v čase 51:50. Zblízka prostřelil brankáře Vítka bekhendem Kryštof Krčmarský po asistenci Josefa Paseka a skóre bylo srovnáno – 2:2. Vítkovice se snažily vrátit vedení na svou stranu. V 53. minutě likvidoval Drabčík těžkou střelu Jakuba Macha. Na straně domácích v 55. minutě zblízka dorážel Kryštof Krčmarský a v 57. minutě obkroužil celé hřiště obránce Kacper Macias. Skóre ale nezměnili. V poslední minutě při stupňujícím se tlaku si trenér domácích David Moravec vyžádal oddechový čas. Jak se posléze ukázalo, nadiktoval svým svěřencům účinný recept na vítězství. Po buly v útočné třetině následovala přihrávka Kacpera Maciase podél modré čáry na Filipa Hlaváče a jeho střelu 6 sekund před závěrečnou sirénou usměrnil do brány Matěj Halata. Domácí tým tak po zásluze vyhrál městské derby na svém hřišti 3:2.

Ostatní zápasy 10. kola

Znojmovs.EHC LIONS10:2
Kroměřížvs.Brumov-Bylnice1:5
Uherské Hradištěvs.Frýdek-Místek8:2

David Moravec (HC RT TORAX Poruba): Byl to velmi vyhrocený zápas, samozřejmě jako každý zápas s Vítkovicemi, myslím tím především výsledkově. Kluci se respektují, takže tam nejsou žádné zákeřnosti. Všechny ty čtyři zápasy, co jsme hráli, šly až do konce a v tomto zápase jsme měli štěstí. Myslím, že jsme byli mužstvo, které hrálo víc do brány, měli jsme podstatně více střel, ale střelci „bouchali jako hluchý do vrat a prostě ten hluchý jim neotvíral“. Brankář Vítkovic perfektně zachytal. Našim hochům patří velký dík a my trenéři jsme spokojeni, že jsme získali velmi cenné a důležité tři body.

Ctibor Melovský (HC Vítkovice Ridera "B"): Měli jsme ke konci smůlu, ale Poruba byla lepší, vyhrála asi zaslouženě. Gólman nás dlouho držel, byla zde i vidět věková převaha Poruby, my máme mladší mančaft, dva daleko mladší kluky. Předvedli slušný zápas.