Divoká přestřelka 6:4 pro ostravské juniory

21.12.2006, Lukáš Bajgar

Junioři Sarezy Ostrava hostili ve 32. kole extraligy této věkové kategorie druhý Hamé Zlín. Jako poslední tak nastoupili v kalendářním roce 2006 k utkání na ledě Zimního stadionu v Ostravě – Porubě. V domácí sestavě se objevili také borci, kteří ve středečním klání A-týmu pomohli k vítězství nad jasným favoritem z Hradce Králové. Ostrava v polovině utkání vedla již rozdílem dvou branek, ale dva zásahy hostí z 31. a 35. minuty notně vývoj zdramatizovaly. I přesto v bílých dresech hrající domácí pětadvacet sekund před druhou sirénou znovu vedli po zásahu Vladimíra Mikuly. Jakub Dušek svým druhým zásahem v utkání poslal domácí jíž do dvoubrankového vedení. Zlín v 56. minutě korigoval Lukášem Matulou na 4:3. Už se zdálo, že takto zápas také skončí, ale v poslední půlminutě utkání padly ještě tři branky a domácí se dočkali cenné výhry 6:4, také zásluhou excelentního výkonu Davida Iláše v ostravské bráně.

- 32.kolo čt 21.12.18:00
PSG Berani Zlín
6:4(1:0, 2:2, 3:2)
Branky a nahrávky: 14. Dušek (Tejkl), 29. Sluštík (Měkýš), 40. Mikula (Měkýš, Šofer), 51. Dušek (Svačina), 60. Svačina, 60. Tejkl (Svačina, Dušek) – 31. Brunec (Matějka), 35. Jurík (Šimurda), 56. Matula (Korčák), 60. Ondráček (Mikšovský, Bula). Rozhodčí: Šír - Mikler, Kurajský. Vyloučení: 10:8, navíc Hanke (SAR), Korčák, Sedlář (oba ZLN) 10 OT. Využití: 1:1. Diváci: 80. Střely na branku: 37:31. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2, 4:3, 5:3, 5:4, 6:4.
HC Sareza Ostrava: Iláš – Parma, Tomis, Palík, Měkýš, Lyčka, Vajda, Šiška – Šofer, Belanec, Tejkl, Dušek, Mikula, Hanke, Sluštík
PSG Berani Zlín: Sedlář – Matula, Bořuta, Záhorovský, Andráši, Karlíček, Přikryl, Šimurda - Vaněk, Bula, Matějka, Korčák, Jurík, Goiš, Mikšovský, Okénka, Ondráček, Vlach, Suk, Brunec

Úvod utkání vyzněl lépe pro hostující celek, který rychleji bruslil a také kombinoval. Iláše v domácí kase střelou zdáli prověřil Vlach, ve 3. minutě dalekonosnou těžkou bombou od modré Přikryl a následně Matějka dvakrát pokoušel štěstí, poprvé projektil vytěsnila výstroj a podruhé se natlačil na brankáře, jenže místo na propasírování kotouče nenalezl. Domácí dali o sobě vědět až v 6. minutě, kdy Dušek ideálně nalezl Svačinu a vzápětí Tomis nahodil na Sedláře ve zlínské kase, ten s přehledem vytěsnil. V 9. minutě v přesilové hře dorážel z nebezpečné vzdálenosti Vaněk, ale excelentní zákrok Iláše mu choutky na skórování zhatil. Minutu nato stále při hře čtyř Ostravských na ledě mohl Svačina konkurovat rychlobruslařům, jak briskně si to šinul na Sedláře, namířil však jen do nastaveného betonu. V čase 13:06 nechytatelnou ránou po rychlé kombinaci ze středního pásma přivedl Sarezu do vedení Jakub Dušek. Zlín sahal po vyrovnání jen několik vteřin poté, avšak proti „z prvé“ pálícímu Ondráčkovi byl Iláš vhodně postaven. Hosté si zahráli více jak půlminutovou hru pěti proti třem, nedočkali se však žádné kloudné akce, a když se v závěru neujala ani Tejklova finesa před Sedlářem po Duškově asistu, vedla Ostrava po dvaceti minutách 1:0.

I prostřední třetinu načali Valaši aktivněji, Goiš vyprášil Ilášovy betony, Brunec se natlačil přes kruhy před ostravskou jedničku, k zakončení ho obrana nepustila, a v přesilové hře Ondráček v pádu bekhendem přinutil svého soka k pohotovému zákroku v pádu. Ostravští hráči ale dlouho nezaháleli: Měkýš v početní převaze od modré chtěl skórovat přes hradbu těl, ta byla až příliš pevná, než aby kotouč na Sedláře propustila. Ve 29. minutě Měkýš vymyslel branku pro Ondřeje Sluštíka, na kterého již jen civěla odkrytá brána – 2:0. Hra gradovala v polovině hrací doby, akci 2 na 1 nezakončil po Bulově pasu přesně Mikšovský a na druhé straně probíjejícího se Šofera obrana před brankoviště nepustila, ale i tak se prezentoval střeleckým pokusem. V čase 31:00 se zásahu do černého dočkali také hosté, Tomáš Brunec zachytil Ilášem vyražený touš a s přesně mířenou ránou neměl gólman pramalou šanci. Zlaté sportovní pravidlo nedáš, dostaneš platilo také v souboji Sarezy s Hamé. Domácí v přesilové hře sahali po brance, ale především Měkýš s Mikulou nedokázali využít zmatků v modrém půlkruhu, kdežto minutu nato zlínský Juraj Jurík ano, najel si zpoza brány mezi kruhy a dobře mířenou ranou srovnal s domácími krok. Ve 39. minutě si dvojnásobnou přesilovku vyzkoušeli také domácí, ale víc než Tejklovo sólo se v ní neurodilo. Plnou náhradu si Sareza vybrala v okamžiku naskočení jednoho ze dvou borců z trestné na led brankou Vladimíra Mikuly.

I do třetice prokázali v počátečních minutách větší aktivitu modrožlutí, především pak Brunec, jenž se obtočil kolem domácí kasy, jeho kotouč jen proletěl brankovištěm. Vlach se zase prodral mezi dvojicí obránců domácích, zakončení bekhendovým stahovákem si Iláš již pohlídal. Před Sedlářem hořelo minutu po poslední akci hostí, Svačina vytáhl brankáře daleko z kasy, objel jí, ale již nenalezl nikoho, kdo by puk do ní usměrnil. Belancovu střelu brankář již jistě kryl, byť se u druhé tyče nabízel volný Šofer. Zlínští hráči převzali otěže zápasu na své hole a chtěli za každou cenu bodovat. Vlach ze tří metrů pro něj trestuhodně přestřelil a přesilovková formace Brunce nechala jen vyniknou Iláše řadou zákroků na hranici zázraku – ve stoje, v kleče i vleže. O to více diváky v publiku potěšilo, když po levici Iláše stojící Svačina nalezl na středovém kruhu nabrusleného Jakuba Duška, jenž své sólo mazácky zakončil střelou pod víko. V 53. minutě hostující Bula z otočky domácí svatyni přestřelil a v následné přesilové hře mu ke skórování chybělo jediné – překonat skvělého Iláše. Zlín poté dostal příležitost dvou asi půlminutových her pěti proti třem a z té druhé se již nechytatelnou dělovkou od modré v podání Lukáše Matuly třetí branky dočkali. Náhle bylo postaráno o dramatický závěr mače – hosté ještě více přidali na tempu a domácí se vrhali do kontrů. Zlín se v samotném závěru odhodlal ke hře bez gólmana a to jim bylo osudné - Vladimír Svačina upravil na 5:3. Zdálo se, že je již po zápase, ale Zlín po šestnácti vteřinách Jiřím Ondráčkem po dezorientaci domácích hráčů snížil na rozdíl jediné trefy. Sice Sedláře z kasy nanovo hostující celek neodvolal, ale v čase 59:57, třináct vteřin po předešlém zásahu, na konečných 6:4 upravil Petr Tejkl. Junioři Sarezy se rozloučili s rokem 2006 vítězstvím a tradiční rybičku Kamilovi a fanouškům absolvovali i vedoucí týmu.