Časovaná bomba Polášek bouchla a pomohla rozstřílet Brno

17.12.2005, Lukáš Bajgar

Sareza Ostrava poprvé od konce října vstřelila opět šest branek a rozstřílela Kometu Brno 6:1. Největší zásluhu na skóre měl Libor Polášek, který zaznamenal hat-trick, svůj první v ostravském týmu. O osudu zápasu rozhodl nástup domácích do druhé třetiny, kdy se během první minuty a půl postupně do černého trefil Jan Heřman a zmiňovaný Polášek, jenž navýšil skóre již na průběžných 3:0.

- 33.kolo so 17.12.17:00
HC Kometa Brno
6:1(1:0, 3:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 18. Polášek (Janeček, Valko), 21. Polášek (Pazdera, Janeček), 22. Heřman (Dostál), 32. Polášek (Valko, Janeček), 44. Bokroš (Heřman, Chatrnúch), 58. Sochorek (Šebesta) - 34. Hájek (Černý, Meluzín). Rozhodčí: Husička - Mana, Váňa. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. Diváci: 600. Střely na branku: 30:41. Průběh utkání: 3:0, 6:1.
HC Sareza Ostrava: Čech - Chatrnúch, Vnenk, Holík, Kramný, Pazdera, Mocek, Tesařík, Ovšák - Šebesta, Sochorek, Valko - Polášek, Janeček, Holuša - Valčák, Badžo, Baranyk - Dostál, Heřman, Bokroš
HC Kometa Brno: Maláč - Kališ, Karlíček, Vyrůbalík, Strýček, Chvojka, Burkoň, Giba, Špelda - Hubáček, Brančík, Černý - Staněk, Barus, Appel - Hájek, Meluzín, Holý - Mračka, Zábranský, Barták

Zápasy Sarezy Ostrava s brněnskou Kometou byly vždy v I. lize vyrovnané a sobotní vzájemný duel neměl být jiný, či spíše se dalo očekávat, že Brno potvrdí své kvality posledních mačů a s trápící se Ostravou si poradí. Již ve druhé minutě vyslal domácí Janeček Valka do zteče, ale ten mířil jen mimo. Ve 4. minutě v přesilové hře hostí nastřelil Barus Čechovi rameno a chvíli nato se Holý zalekl odkryté domácí brány a Hájkovu akci zdárně nedokončil. Hrál se pohledný hokej, ale šancí bylo poskrovnu – po polovině první části Heřman jako první po delší době prověřil Maláčovu pozornost a na druhé straně se opět hnal přes ostravskou obranu Holý, nebyl mu kladen odpor a jistě se ještě teď diví, proč z předbrankoviště mířil jen vedle. Tercie se pomalu chýlila ke konci a tu se na jednoho obránce Komety řítil Baranyk s Heřmanem, prvně jmenovaný vyslal pas, ale pozorný Maláč holí zasáhl na poslední chvíli a překazil tak radost Ostravě. V 18. minutě si šel odpykat dvouminutový trest brněnský Giba za faul kolenem na Chatrnúcha. Na mstitele si zahrál devět vteřin poté Libor Polášek, jenž sám stál u levé tyči Maláčovy brány a poslal kotouč k tyči a Sarezu do jednobrankového vedení.

Hráči Komety zřejmě druhou přestávku prospali, neboť ještě se ani nerozkoukali po ledě a prohrávali o dvě branky – v čase 20:31 vyrazil brněnský gólman Pazderovu střelu na volného Libora Poláška a ten za pomocí tyči skóroval. A po dalších 41 sekundách Jan Heřman zužitkoval Dostálovu ideální příhru a zadělal k senzaci. Ale Kometa se snadno nevzdává, nejdříve nechal Černý vyniknout domácímu brankáři, který dokázal v leže pochytat jasný gól a chvíli nato opět ležící Čech exceloval proti dnes aktivnímu Holému a sebral již druhý gól Brnu z brankoviště rukou. Na časomíře svítil čas přehupující se do druhé půle utkání, když na modré napřáhl Pazdera a Maláč může děkovat všem bohům, že jeho dělovka minula cíl a opřela se jen o zadní tvrzené sklo. Ale lidé v hale ještě nestačili dožasnout, když se Sareza radovala ze čtvrté branky. O tu se postaral střelec večera Libor Polášek dokonavší svůj hattrick, jen čepice z publika chyběly. I za tohoto stavu Kometa nesložila zbraně – v čase 33.56 z rohu kluziště nalezl Černý Miroslava Hájka, volně stojícího u brány, a na ukazateli skóre svítilo 4:1. S blížícím se koncem druhé části přibývalo povedených šancí, ale jak Barus, Vyrůbalík či Karlíček na straně hostí, tak Heřman za Ostravské neskórovali. Maláč se zapotil přeci jen více - jakmile se na něj sám vrhl Baranyk, uplatnil své brankářské kvality a s blafákem si poradil.

Poslední část chtěli hosté něco s výsledkem ještě udělat, ale když se trefil Lukáš Bokroš, jenž vydoloval kotouč a poslal za Maláčova záda, bylo, jak se říká, vymalováno. Ve 47. minutě svedla brněnská jednička souboj u mantinelu s dravým Holušou, ze kterého vyšla neúspěšně, aby poté kryla Valčákovu střelu. I hosté vystrkovali drápky – Staněk bušil do Čecha, ve snaze vylovit puk z pod betonu tak dlouze, až jej poslal k zemi Ovšák. A když se k Appelovi dostal kotouč jak slepý k houslím, tak se v bráně opět natáhl Čech jak široký tak dlouhý a definitivně ukončil všechny naděje Brna bodovat. V 58. minutě přidal šestou branku Ostravy Dalibor Sochorek, na které se nejvíce zasloužil Šebesta, jenž mezi dvěma obránci nalezl volného střelce - 6:1. Sareza Ostrava ukončila svou bodovou a střeleckou mizérii a po sedmi utkáních si připsala plný bodový zisk. Kometa Brno si ze severní Moravy odnáší nejtěžší porážku letošního ročníku.

Josef Halouzka (Sareza Ostrava): Každý trenér může být spokojený s výsledkem. Pár chyb jsme tam ještě udělali. Ale myslím si, že náš gólman podal excelentní výkon a že v důležitých momentech chytil dva góly. Šli jsme do zápasu s tím, že to už musíme konečně prolomit. Když jsme dali ve druhé třetině dva rychlé góly, tak Brno otevřelo hru a asi na to doplatilo.

Lubomír Oslizlo (Kometa Brno): Z mého pohledu vypadalo utkání hrozně, mužstvo si asi myslelo, že se Sareza porazí sama. Tak to taky vypadalo, byli jsme nedůrazní. Soupeře jsme nechali přečíslovat a s takovým výkonem jsme nemohli pomýšlet na vítězství.