Brankové hody v poslední části

19.09.2005, Libor Gavlas, Jan Škarpa

V pátém kole 1. ligy zajížděla Sareza na led nedalekého Havířova. Po dvou bezbrankových třetinách se domácí pořádně rozjeli a rostříleli Sarezu 5:1 třemi brankami Lipiny, po góle si ještě na havířovské straně připsali Seman se Sikorou. Za Ostravu se prosadil pouze Janeček, jehož střela znamenala krátkodobé vyrovnání na 1:1. Domácí získali převahu ve druhé třetině, ale nedokázali překonat vynikajícího Čecha v brance Sarezy. V poslední třetině hosté dokázali odpovědět na úvodní domácí úder, ale po druhém gólu domácích se jejich hra rozsypala jako domeček z karet a domácí si z chutí zastříleli.

- 5.kolo po 19.9.17:30
AZ Heimstaden Havířov
5:1(0:0, 0:0, 5:1)
Branky a nahrávky: Branky a nahrávky: 44. Sedlák (Lipina, Mikšan), 49. Lipina (Mikšan), 54. Lipina (Mikšan), 54. Seman (Zdráhal), 56. Sikora (Zdeněk) - 45. Janeček (Sochorek, Šebesta). Rozhodčí: Blecha - Dřínovský, Klein. Diváci: 1459.
AZ Heimstaden Havířov: Novotný - Galvas, Zientek, Vrtík, Divíšek, Malinský, Vavruša - Seman, Zdráhal, Žůrek - Mikšan, Lipina, Sedlák - Rozum, Zdeněk, Heider - Sikora, Sprušil, Brynecký
HC Sareza Ostrava: Čech (56. Štěpánek) - Pazdera, Chatrnúch, Holík, Brincko, Ovšák, Vnenk - Šebesta, Sochorek, Janeček - Polák, Boháč, Baranyk - Heřman, Mleko, Holuša - Dušek, Badžo, Gelačák

Přitom začátek utkání nebyl pro domácí vůbec šťastný. Hosté se poprvé dostali do pásma a Seman si hned pomohl faulem. Úvodní přesilovka však hostům moc nevyšla, nedostali se k žádné útočné akci. Přesto to byli právě oni, kdo si vypracoval první velkou šanci. Ve 4. minutě domácí obrana zapomněla na Heřmana, ten ale nedokázal překonat ležícího Novotného. Domácí si poté začali dávat větší pozor v obraně a jelikož i hosté pozorně bránili, hrálo se převážně ve středním pásmu bez větších šancí na obou stranách. Výjimkou byla devátá minuta, ve které si vypracovali první šanci také domácí hokejisté. Přihrávka zpoza branky našla volného Sedláka, ten trefil přízemní střelou jen tyč. Na druhé straně pálil tvrdě Chatrnúch, ale branku netrefil. O chvíli později si převahu vynutil i čtvrtý útok domácích, ale jejich kombinace v útočném pásmu nebyla efektivní, naopak přišla chyba a Heřmanova střela z protiútoku olízla levou tyč Novotného svatyně. Po vyloučení Zdráhala měli hosté možnost hrát druhou přesilovku, ale ani tentokrát se nedostali do žádné šance. V 15. minutě zakombinoval první útok Havířova a Semana stáhl k zemi Ovšák. Ani Panteři si však v první přesilové hře šanci nevytvořili. Nahození Divíška a Galvase neměla šanci na úspěch. Závěr první třetiny přinesl opět velmi opatrnou hru na obou stranách.

V úvodu druhé třetiny se pěkně až před gólmana proháčkoval Sedlák, nevybíravě jej srazil Brincko a domácí měli k dispozici další výhodu přesilové hry. Domácí sice kombinovali v útočném pásmu, ale ani jednou nevystřelili na branku. Hosté se sice osvobodili, ale vzápětí faulovali znovu a to už pro ně bylo kritické. Panteři v téhle přesilovce promarnili dvě stoprocentní šance. Nejprve dostal ideální přihrávku Mikšan, ale ze dvou metrů nepřekonal Čecha. Toho už překonal Sedlák krásným blafákem, ale trefil jen tyč. Havířovští hokejisté hráli od té doby očividně s chutí a hosté se do útočného pásma nedostávali téměř vůbec. V polovině utkání měli domácí další dvě šance a znovu v přesilovce. Nejprve Sedlák šikovně tečoval střelu Vrtíka, ale netrefil branku a poté byl znovu Mikšan málo důrazný v koncovce. Ve 37. minutě nejprve agilní Mikšan znovu nevyzrál na Čecha a poté stejný hráč dostal pěknou přihrávku do samostatného úniku, Princko zatáhl za záchrannou brzdu a znovu zahřál trestnou lavici. V následující přesilovce sice dokázali domácí vstřelit branku, ale rozhodčí ji pro postavení Zdráhala v brankovišti neuznal. Sám Zdráhal se dostal do obrovské šance šest sekund před koncem třetiny, ale ani on tváří v tvář Čechovi neuspěl.

Na začátku poslední třetiny vykryl Čech pokusy Galvase i Semana, ale ve 44. minutě už byl krátký na dorážku Sedláka. Mikšan nahodil kotouč od bočního mantinelu, Čech jej jen vyrazil, Lipina ještě neuspěl, ale Sedlák jej pohotově dorazil do sítě – 1:0. Odpověď hostů přišla hned v následující minutě. Sochorek našel přihrávkou zpoza branky Janečka a jeho střela mířila přesně k tyči. Zdálo se, že tato branka povzbudila spíše hostující tým, ale na kolena jej srazila vlastní chyba. Lipina si obětavě lehl do střely a potkala jej za to sladká odměna. Hostující obránce jej totiž nastřelil, Lipina dokázal vstát, sebrat kotouč a rozjet se směrem na Čechovu branku. Jelikož mu sekundovali dva spoluhráči oproti jednomu obránci, neměl těžkou úlohu. Vyměnil si kotouč s Mikšanem a zavěsil – 2:1. Dalších pět minut bylo opět utkání vyrovnané, ale pak přišly černé chvilky ostravské obrany. Pazdera nabídl puk třem forčekujícím útočníkům a ti už si s Čechem věděli rady. Do sítě poslal kotouč Lipina – 3:1. O půl minuty později vystihl rozehrávku Zdráhal, v pádu poslal kotouč Semanovi do samostatného nájezdu a domácí střelec se nemýlil – 4:1. Když za další dvě minuty zůstali před Čechem osamoceni Zdeněk a Sikora, nebylo pro druhého jmenovaného problém uzavřít konečný stav na 5:1. To už brankář hostů nevydržel a nechal se vystřídat. Domácí už jeho náhradníka neohrozili, protože se dopředu nehrnuli a jen si vychutnávali zasloužené ovace publika.

Jaroslav Vlk (asistent trenéra Sarezy Ostrava): „Domácí nás dostali pod tlak ve druhé třetině, kdy jsme hráli hodně v oslabení. Havířov byl od té doby lepší a my jsme navíc udělali spoustu chyb v obraně. Trošku mi bylo líto brankáře Čecha, který chytal výborně, ale nakonec dostal pět gólů. Navíc domácím hodně pomohli skvělí diváci. Hnali je celý zápas dopředu a byli skvělí.“

Jiří Režnar (trenér Havířova): „Měli jsme strach z toho, že nás budou ty neproměněné šance mrzet. Věděli jsme, že když někdo dá první gól, tak to bude muset to druhé mužstvo otevřít a to se také stalo. Tohle mužstvo je vnitřně velmi silné, a to se ukázalo. Navíc nám pomohli skvělí diváci, kteří to mužstvo hnali dopředu.“